Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо заплатите ни са 4 пъти по-ниски от европейските

Снимка: Красимир Каменов
Средната заплата в България е близо четири пъти по-ниска от заплащането в Европейския съюз (ЕС), а доходите ни са два пъти по-ниски от нивата, на които трябва да са при нашата производителност на труда. Това показват данните на гoдишния дoĸлaд на Института за икономически изследвания при Българската академия на науките, който отчита резултата от 10 години членство на страната ни в ЕС. Според документа България продължава да е с най-ниското средно месечно възнаграждение- 406 евро, при средно 1508 евро за целия ЕС. Българите получаваме и най-ниската минимална заплата- 235 евро, при 1498 евро в Германия, според данни на Евростат за 2016 г. По темата разговаряме с проф. Победа Луканова член на авторския колектив, изготвил доклада.

"Това е проблем, който е известен на всеки, който получава заплата и пенсия... Много неща са описани в този доклад, но аз ще се спра на две от тях, които са свързани със заплатите. Първо- реалната работна заплата в някаква степен е облекчена от това, че ние нямахме инфлация последните години. Даже имаше и един натиск от дефлация и това не се отрази в посока намаление на реалната работна заплата... Трябва да знаем какво плаща един реален производител и откъде може да намери възможности да намали разходите и да увеличи печалбата. Разходите му за производство са много високи и нашата продукция е много скъпа по едни показатели, по които се изчислява в ЕС. От къде един работодател да избие намаляването на разходите? Единствените начини е да намали трудовите разходи, а в трудовите разходи основен елемент е работната заплата. Той не може да я намали, но поддържа едно ниско ниво и едно ниско увеличение. Стреми се да поддържа така и тя заради това остава в ниска позиция... Другият момент, който е свързан със заплатите ни са данъците...Трябва да се бори държавата със сивата икономика...Често работниците обявяват една заплата по документи, а реално работодателят им плаща повече, но избягва данъците... Митническите акцизи също са важни и това, което се случва в момента на митниците, е в правилна посока... Българинът си има манталитет, че ако може нещо да не го плати, не го плаща... В правилна посока сме и се надявам постепенно нещата да се урегулират..."

По темата за заплатите се произнесе и финансистът от Видин Иван Георгиев:

"Това е много сложна тема... Бизнесът в България си се саморегулира... Стандартът на живот в България с тези средни заплати отговаря на стандарта на живот на същите нива в Германия. Там минималната заплата е четири пъти по-висока, но хората и тук и там с тези заплати живеят по един и същ начин... Обаче има много неща, които ние не плащаме като данъци, а в Германия, която взехме за пример, се плаща..."

Ето и мнението на граждани на Видин по темата: 

"Частният сектор прикрива данъци. Не се плаща всичко... Не мисля, че брутният ни вътрешен продукт позволява да се вдигнат заплатите... Много пари се наливат в безсмислени неща. Дори и от еврофондовете... Няма стабилна икономика..."

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00