Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо заплатите ни са 4 пъти по-ниски от европейските

Снимка: Красимир Каменов
Средната заплата в България е близо четири пъти по-ниска от заплащането в Европейския съюз (ЕС), а доходите ни са два пъти по-ниски от нивата, на които трябва да са при нашата производителност на труда. Това показват данните на гoдишния дoĸлaд на Института за икономически изследвания при Българската академия на науките, който отчита резултата от 10 години членство на страната ни в ЕС. Според документа България продължава да е с най-ниското средно месечно възнаграждение- 406 евро, при средно 1508 евро за целия ЕС. Българите получаваме и най-ниската минимална заплата- 235 евро, при 1498 евро в Германия, според данни на Евростат за 2016 г. По темата разговаряме с проф. Победа Луканова член на авторския колектив, изготвил доклада.

"Това е проблем, който е известен на всеки, който получава заплата и пенсия... Много неща са описани в този доклад, но аз ще се спра на две от тях, които са свързани със заплатите. Първо- реалната работна заплата в някаква степен е облекчена от това, че ние нямахме инфлация последните години. Даже имаше и един натиск от дефлация и това не се отрази в посока намаление на реалната работна заплата... Трябва да знаем какво плаща един реален производител и откъде може да намери възможности да намали разходите и да увеличи печалбата. Разходите му за производство са много високи и нашата продукция е много скъпа по едни показатели, по които се изчислява в ЕС. От къде един работодател да избие намаляването на разходите? Единствените начини е да намали трудовите разходи, а в трудовите разходи основен елемент е работната заплата. Той не може да я намали, но поддържа едно ниско ниво и едно ниско увеличение. Стреми се да поддържа така и тя заради това остава в ниска позиция... Другият момент, който е свързан със заплатите ни са данъците...Трябва да се бори държавата със сивата икономика...Често работниците обявяват една заплата по документи, а реално работодателят им плаща повече, но избягва данъците... Митническите акцизи също са важни и това, което се случва в момента на митниците, е в правилна посока... Българинът си има манталитет, че ако може нещо да не го плати, не го плаща... В правилна посока сме и се надявам постепенно нещата да се урегулират..."

По темата за заплатите се произнесе и финансистът от Видин Иван Георгиев:

"Това е много сложна тема... Бизнесът в България си се саморегулира... Стандартът на живот в България с тези средни заплати отговаря на стандарта на живот на същите нива в Германия. Там минималната заплата е четири пъти по-висока, но хората и тук и там с тези заплати живеят по един и същ начин... Обаче има много неща, които ние не плащаме като данъци, а в Германия, която взехме за пример, се плаща..."

Ето и мнението на граждани на Видин по темата: 

"Частният сектор прикрива данъци. Не се плаща всичко... Не мисля, че брутният ни вътрешен продукт позволява да се вдигнат заплатите... Много пари се наливат в безсмислени неща. Дори и от еврофондовете... Няма стабилна икономика..."

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32