Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панаирите- начин на употреба

4
Снимка: Архив радио ВИДИН
Време е за панаири. След малко повече от седмица, на 25 август във Видин се открива традиционният панаир. В Кула в момента тече 101-вото издание на панаира, в Оряхово се открива тази  събота, а Враца очаква своя през месец септември. Зададохме въпроси към общинските администрации във Видин и Враца, но ни отговориха, че още не са готови да коментират. Въпросите, с които искахме да бъдем полезни за слушателите, бяха следните:

Каква е програмата на панаира?

Кой избира изпълнителите, които участват на панира?

Каква сума се изразходва, за да се плати на групите и изпълнителите?

На печалба ли е Общината от панаира?


След, като не получихме отговорите, във Видин се обърнахме към граждани и гости на града, за да разберем дали те ще посетят панаира:

"Ами сигурно ще отида на панаира. Концертите са си традиция. Тази музика, сръбската си е емблема на видинския панаир. Печалба сигурно ще има за общината...Не, няма да ходя на концерти. Късно са...Ние специално за панаира си идваме от чужбина и ще отидем на концертите на едни от любимите ни сръбски певци...Когато панаирът започне, се изнасям от Видин. Живея непосредствено до него и панаирът  "влиза" в дома ми. Не мисля, че това е музиката, която трябва да  се слуша. Трябва да е нещо българско...Не, няма да ходя. Няма какво да ми хареса...Специално ще дойдем от Димово за един от концертите..."

Панаирът във Видин за пета година ще бъде на познатото място в бившото поделение до замъка "Ваба Видин" въпреки, че през октомври миналата година от Общината обещаха да търсят място за неговото преместване. Ето какво каза тогава кметът на Видин Огнян Ценков:

"Имам намерение да намерим по-удачно място, което да не пречи на нито един видински гражданин. Трябва да изберем подходящ терен, да има съответните комуникации, и естествено, да е достъпен за гражданите. Искаме панаирът не само да бъде преместен, но и да има една територия за постоянен експозиционен център за представяне и на други желаещи производители. Наскоро се проведе едно земеделско изложение, което се прие доста добре. Местни производители също отправиха към нас желание подобни земеделски изложения да бъдат много по-чести. Разговаряхме да са веднъж седмично. За това ни е нужна обособена територия."


Кметът на общината направи тогава и равносметка на провелия се панаир, от която се вижда, че има дори и печалба. Разходите за провеждането му са били 62 000 лв., а приходите - 84 000 лв. Половината от разходваните пари са били гласувани от Общинския съвет, а другата е от спонсори. Целта на Общината не е била печалба, а запазване на една над стогодишна традиция, допълни кметът. Изложението е миналата година е  посетено от над 100 000 души.

101 - то издание на традиционния Кулски панаир започна на 14 август. В програмата до сега имаше  концерти в  панаирния комплекс с участието на съставите за народни песни и танци и спортни танци към НЧ „Просвета“ 1882 - гр. Кула и НЧ „Светлина 1932“ - с. Тополовец. На тенис- корта пък се проведе и второто издание на  Аматьорския тенис турнир "Кула Оупън 2017" г. За програмата на панаира съобщи сътрудникът ни Христела Александрова:

"Следващите дни от панаирната седмица са изпълнени с традиционни за случая събития, които включват изложба - ревю на домашни любимци, детски пленер по изобразително изкуство, спортни игри и ден на отворените врати в градския басейн, детски игри за търсене на съкровища в крепостта "Кастра Мартис". На 18 август, петък е Третото издание на Фолклорния фестивал на танцовото изкуство „Надиграване в Кула“.  На площада ще има и изложба на сувенири, както и фотографска изложба под надслова „ С фокус на Кула“. 19 август е Ден на община Кула. Тогава ще има празнични ритуали. Ще бъде вдигнат  флагът на община Кула. Ще има също водосвет и тържествено заседание на Общинския съвет, на което ще бъдат връчени почетни звания на граждани със заслуги. Вечерта на градския площад подарък за всички кулчани и гости е концертът на ансамбъл „Пирин“ - Благоевград. През панаирната седмица почитателите на поп-фолка ще могат да се насладят и на изпълнения на известни певци. Панаирът е любимо развлечение за децата през дългата лятна ваканция и повод за хората с кулско потекло да се съберат с роднини и да прекарат няколко вълнуващи и изпълнени с хубави емоции дни."


От 17 до 20 август ще се проведат Панаирни дни- Оряхово. Общината е организирала много и разнообразни, спортни и културни прояви.

"За 86-и път в края на лятото Оряхово празнува. Още от четвъртък започваме. На 17 август откриваме Панаирните дни", каза Габриела Велкова, главен специалист "Култура" в Община Оряхово.

В 11 часа в четвъртък ще бъде показана нумизматична изложба в Историческия музей, а в 18 часа жители и гости на града ще могат да видят експонати от стара българска сватба. Откриването на Панаирните дни е от 19 часа с концерт на самодейци от читалищата в Оряхово и село Селановци на площад "Дико Илиев".

"В петък имаме откриване на трета лятна спартакиада. Предстоят ни много спортни мероприятия- борба, футбол, шах, плажен волейбол, бадминтон, спортен бридж. По- късно през деня, от 17.30 часа откриваме детски пленер "Обичам моя град", а в 19 часа откриваме 21-ите празници на духовите оркестри"- каза още Габриела Велкова.

В Оряхово гостуват духовите оркестри от Вършец, Троян, Луковит, гости от Румъния. Ще се представи и Младежкият духов оркестър на Оряхово. Освен духовите оркестри, гостуват и мажоретните състави от Кнежа, Вършец, Троян и Оряхово.

На 19 август продължават спортните мероприятия. За най- малките ще има детско шоу "Сладоледен ден" с много забава и изненади. Вечерта ще гостува и трупа за съвременно изкуство с постановката "Танцът на вятъра".

В петък спортните състезания са по борба и футбол,  в събота- бадминтон, спортен бридж и футбол. На 20 август е втората част на бадминтона, шах и плажен волейбол.

Последният ден от панаирните дни жители и гости на Оряхово ще могат да видят в етнографската къща възстановка на стара българска сватба. Духовите празници ще бъдат закрити вечерта с участието на Гложенския духов оркестър и два сръбски оркестъра.

Всеки панаир има свой "вкус" и свой облик. Всеки избира дали ще го посети, или не. Или иначе казано - Всеки панаир си има начин на употреба.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00