До края на годината трябва да влезе в сила предложения от Правосъдното министерство Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. На 1 септември ще бъде проведено обществено обсъждане на проектозакона, следва междуведомствено съгласуване и внасяне в Министерски съвет, който пък да го внесе в Народното събрание.
Според Явор Хайтов, "пълна независимост при антикорупционното звено е трудно да се постигне. Въпросът е тя да бъде намалена до максимум, защото няма спор, че това звено трябва да "удари" министри, заместник министри, заместник министър председатели и т. н. Целта е да се демонстрира едно политическо желание за борба с корупцията и аз мисля, че и затова социалистическата партия се активира, внесоха такъв законопроект като контрапредложение. Има един момент, който трябва да отчетем и той е следният, всъщност един от споровете е до каква степен президентската институция да бъде ангажирана с този орган. Мисля, че е добре да чуем и президента. Той все още не се е изказал на тази тема, защото не бива да забравяме, че той може да върне законопроекта, дори вече приет и на второ четене. При повторно приемане процедурата е малко по-сложна, така че е хубаво да чуем и президентската институция, за да се знае работят ли институциите в синхрон или не работят. И нещо повече, ако част от антикорупционното звено бъде и в прерогативите, и назначено с указ на президента, тук вече ангажираме за борбата с корупцията и президентската институция, което е хубаво да се дискутира това добре ли е или не е добре. Защото президентската институция не разполага с механизмите на властта, такива с каквито разполага, да кажем прокуратурата или изпълнителната власт, за да събира данни, за да разследва, проверява и т.н. и да бъде в духа на времето, както се казва. Да се направи така, че законът да бъде работещ, а не мъртвороден и да очакваме неща, които не биха могли да се случат. Считам, че е справедливо президентската институция да бъде ангажирана и част от служителите в антикорупционното звено да бъдат посочени от президента."
"Корупцията дали е по високите, или по ниските етажи на властта винаги е била, е, и занапред ще бъде престъпление. Това е деяние, което е залегнало в наказателния закон, включително и в българския наказателен закон. За да е работещ антикорупционният орган, най-важното и главното е, той да е независим. Така както е заложен законът на ГЕРБ, на мен ми е трудно да се съглася- с обикновено мнозинство от Народното събрание. Вярно, България е парламентарна република, обаче обикновено мнозинство от Народното събрание- това е все едно тази комисия да бъде назначена от министър председателя. По отношение на анонимните сигнали, би трябвало да се създаде гаранция за опазване живота, здравето, имуществото на гражданите, подали сигналите. Но по анонимни сигнали не би могло да се работи- от една страна, това е удар със сабята във въздуха по отношение на съответния антикорупционен орган в голяма част от случаите, а пък от друга страна, това би могло да доведе до определен политически и граждански произвол и нарушаване правата на гражданите", заяви Борислав Василев.
"Този законопроект, който предстои да бъде обсъден, спокойно можеше да бъде приет и по време на управлението на БСП, и по време на вече прекалено дългото управление на ГЕРБ, които ако искаха да се борят с корупцията, вероятно нямаше никакъв проблем да приемат подобен закон много по-рано. Вярно е, има отделни дирекции и части, и други органи, които се занимават с противодействие на корупцията, но всички сме наясно, че те реално не работят. Този законопроект по-скоро има няколко функции, които са далеч от непосредствената цел- да се предотврати действително корупцията и първата от тях е, че трябва да се отмести вниманието от нефункциониращата прокуратура у нас, която всъщност е органът, който трябва да повдига и поддържа обвинението пред съда тогава, когато става дума за престъпление. И всъщност тогава, когато едно такова обвинение е проведено като хората, ние ще имаме осъдени, ще имаме лица, които се намират по висшите позиции в държавата, в затвора. В България има организирано нежелание за борба с корупцията. Има и опит да се привлече вниманието, че съществува такава воля- за борба с корупцията, като се приеме този закон. Не вярвам този закон да доведе до промяна, там нависоко, наистина нависоко", категорична бе Боряна Мусева.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..