Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гордостта на село Владимирово

7
Снимка: Радио Видин
Село Владимирово, или известно със старото си име Люта, се намира в община Бойчиновци, на левия бряг в живописната долина на река Огоста. До 17 октомври 1949 г. носи името Люта. След това е преименувано на името на Владимир Минчев (функционер на комунистическата партия). Днес селото е дом на около 1400 души и е едно от оживените села в региона. Хората казват, че живеят сравнително спокойно, но болката им е обичайната за региона- липсата на работа. Тревожат ги и кражбите, към които посягат най-изпадналите в нужда, вероятно от глад.

"Харесва ни, хубаво е тук, но това е проблемът- няма работа. Беднотия е, иначе не е лошо селото. За децата има градинки, училище, детска градина. По принцип малцинството и българите живеем добре заедно, не се мразим. Случват се и кражби, но от тези, които вече са много изостанали, затънали... Повечето от младите не живеят тук, работят по градовете, пътуват по София, Перник. Без работни места няма как да върнат младите в селата. Хората се занимават с животновъдство, друга част са в чужбина... много безработни има. Болшинството от хората живеят, за да плащат тока, хляба и водата...", така обрисуваха картината във Владимирово местните жители.

Старата черква на Владимирово- "Свети Николай Чудотворец" е паметник на културата. Според някои историци тя е построена не по-късно от 17 век, според други е много по-ранна. Иконите са дело на дебърски зографи. През 1970-те години иконите са дадени за реставрация, откъдето изчезват. В двора са запазени стари надгробни паметници (според специалисти на монаси), което е едно от свидетелствата за съществуването на манастирски комплекс на това място. Южно на около 300 метра от църквите се намира местността Манастира. Тук е имало раннохристиянски манастир и тракийско светилище.

СнимкаГордост за селото е читалище "Нов живот". Основано е през 1900 година, първият му председател е Еленко Игнатов Хаджийски. Днес в него се трудят ентусиазирани хора, които в повечето от случаите работят просто за каузата, за да го има читалището, и българщината, която то пази. И за да има какво да предадат на подрастващите- традициите и бита на българите. Могат да се похвалят и с една от най-дългите читалищни сцени в региона.

"Читалищната дейност я развиваме всички заедно- и ние, и родителите, децата, нашите гости. Три са танцовите ни състави- начинаещи, средна група и големите. Идеята ни е да откъснем децата от улицата и компютъра.
Димка Емилова и Анета Александрова, читалище с. Владимирово Имаме самодеен театър, който съществува от 117 години. Всяка година имаме нова премиера, декорите си правим сами, работим сами и върху гардероба и грима. На наша сцена са играни "Хан Татар", "Балкански аристократи", "Гераците". След 3 години ще отбележим 120-тата ни годишнина, ще раздадем почетни грамоти. В момента сформираме група за стари градски песни, буфосинхронисти".
Това разказа пред Радио Видин председателят на читалището Анета Александрова.

В читалището могат да се похвалят още и с една от най-дългите читалищни сцени в региона.

"Дълга е 18 на 22 метра в дълбочина, има 470 места в киносалона. Имаме много декори. Спечелихме проект за преоборудване на залата, която не е ремонтирана от 47 години. Миналата година оправихме покрива. Справяме се, за да можем да продължим да предаваме обичаите и традициите на децата си", допълни секретарят на читалището Димка Емилова.

Традиция с вековна история е съборът на селото, който се провежда всяка втора седмица на ноември. Дейно участие във всеки празник има читалищният колектив.

Още за село Владимирово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00