Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вредна за българското общество ли е Истанбулската конвенция?

Снимка: БГНЕС

Министерският съвет прие решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, т. нар. Истанбулска конвенция. В същото време министри, политици, медии и организации реагираха остро срещу присъединяването към Конвенцията с мотива, че така "България узаконява третия пол", отварят се вратите за узаконяване на "хомосексуални бракове" и т.н. Ябълка на раздора се превърна определението "социален пол", което присъства в Конвенцията и което, според противниците на документа, предполага различни тълкувания.

Какво всъщност представлява Истанбулската конвенция? Защо ратификацията на този документ в България срещна категорична съпротива от част от обществото? Има ли притеснителни и противоречащи на българските традиции текстове? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Част от текстовете в Конвенцията противоречат на българските традиции и ценности. Това обясни евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки:

"Категоричната позиция на ВМРО е категорично против ратифицирането на тази конвенция. В тази позиция сме единодушни с нашите съратници в "Обединени патриоти". Против сме, защото в тази Конвенция се вкарват определения като "социален пол", като "особености на пола", вкарват се задължения за българската държава да финансира "джендър" образование от ниво детска градина. Тези неща няма как да не ни тревожат- това е промяна на традиционни и базови устои на българското общество. Няма "социален пол", има два пола- мъжки и женски. Това не е тема на българското общество и ние сме категорично против тази тема да се подлага на обсъждане. Подкрупят ни много религиозни и неправителствени организации от почти всички деноминации, представени натериторията на Република България. Тази конвенция е подписана, но нератифицирана от 17 държави, между които са Великобритания, Република Ирландия, Исландия, Люксембург, Лихтенщайн, Латвия, Литва, Украйна, Молдова, Словакия, Унгария, Чехия, Хърватия, Македония, Гърция и Кипър. ще разсея още една заблуда по темата, а именно, че целта на Конвенцията е борба срещу насилието върху жени и деца. Насилието е укоримо и престъпно, то се преследва от българския наказателен кодекс. Тук проблемът не е в текстовете, а в правоохранителните и правораздавателните органи и с подписването и ратифицирането на една Конвенция това няма да се промени."


Неправителствени организации обаче призоваха Народното събрание да ратифицира в най-скоро време Истанбулската конвенция. В защита на документа се обявиха от "Алианс за защита от насилие, основано на пола", който днес организира мирна демонстрация в подкрепа на документа.

"Ние сме твръдо "за" ратифицирането на Конвенцията, защото това е най-новият и надежден международен инструмент в рамките на Европа, който защитава жените и момичетата от всички форми на насилие, основано на техния пол и също така, защото защитава надеждно от домашно насилие. Знаем, че имаме такъв закон от 2005 година, но той е граждански закон- няма наказателна защита. Освен това Конвенцията задължава държавата за редица неща, които до момента не са предприети- да има ефективна политика за равнопоставеност, да се приемат планове, програми, да се предвидят средства за защита от насилие, всички видове услуги за пострадалите. Задължава държавите да имат Орган, който да отговаря за тези въпроси непрекъснато. Другото е надеждна наказателно-правна защита, за да може по-тежките форми на насилие, които са доста, да са част и от наказателното право. Психическото насилие също ще бъде криминализирано и наказуемо. Много е важно и че когато има насилие, основано на пола в семейството, държавата се задължава да го преследва. Сега при средни и леки телесни повреди съответното пострадало лице само трябва да търси правова защита. Другото, което се криминализира с този документ, е преследването и следенето, на които са подложени жени. Това сега не е наказуемо в България. Противниците на тази Конвенция са с консервативно-патриархални представи, това са движения и партии, които се финансират от консервативни и псевдохристиянски, сектантски организации. Това се случва и на фона на европредседателството, по време на което същите тези консервативни движения атакуват европейските ценности като цяло. Просто тези елементи трябва да се вразумят, ако искат да останат във властта.", обясни Геновева Тишева, председател на "Алианс за защита от насилие, основано на пола" и добави, че проучванията сочат, че всяка трета жена е била жертва на някакъв вид насилие поне веднъж в живота си, но едва между 4 и 10 процента търсят справедливост. Видин пък е един от регионите в страната, в които липсват ключови услуги за подкрепа на жени, жертви на домашно насилие, факт, който би се променил, ако Конвенцията бъде ратифицирана.

Дали Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие ще бъде утвърдена от Народното събрание, дали ще проработи у нас и ще отвори ли вратички за узаконяването на хомосексулни бракове, както твърдят противниците ѝ, предстои да видим.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59