Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме да сменим лева с евро?!

Снимка: ЕПА/БГНЕС
За да намерим отговора на този въпрос, в "Посоките на делника" потърсихме за коментар Павел Паунов- финансист, Павел Вълчев- икономист, и видинчани. Защото покрай българското председателство на Европейския съюз (ЕС), отново се заговори за намеренията на нашата страна да подаде документи за влизане в "чакалнята на Еврозоната“ - ERM2.

Според финансиста Павел Паунов, "въвеждането на еврото е далечна перспектива. Въпросът не е дали ще преминем към еврото, а кога. По мое мнение в следващите 5 до 7 години няма да можем да преминем към еврото. Позитиви и негативи има, но като погледнем цялата картина, позитивите са повече отколкото негативите. Например, ще започнем най-после да ползваме цени на кредити, които са равни на тези в Европа. Т.е., ние ще имаме един естествен регулатор, който ще бъде ЕЦБ (Европейската централна банка- бел. ред.) и този регулатор ще допринесе за стабилността на българската банкова система с нейните нюанси. За банковата ни система е необходимо да има допълнителна регулация от ЕС. Вредите са краткосрочни като например, да заплатим членския си внос, както във всяка организация, софтуерите да преминат на евро. В дългосрочен план също може да се появи минус - това е от гледна точка на регулацията, може да се разхлаби начинът на кредитиране. В България трябва да си правим консервативното банкиране, което е изключително важно."

Повечето от експертите казват, че приемането на еврото ще освободи значителен паричен ресурс, който през банковата система ще се влее в реалната икономика и ще я стимулира.

По думите на икономиста Павел Вълчев "отказът от българския лев и преминаване към еврото е аналогично към това, ние от православни християни да станем протестанти или католици. И когато говорим за еврото и преминаването към него, въпросът е готови ли сме да се откажем от своя суверенитет. И ако преминем към икономическата част, струва ли си да преминем към еврото! Не си струва, защото в момента България е държава с най-ниската монетизация в целия Европейски съюз. Ползи не виждам, виждам само вреда! Повечето експерти казват, че би било плюс. Би било в плюс това, че лихвите по кредитите у нас ще имат по-ниско ниво. Целта на управниците ни да ни вкарат в еврозоната е високата монетизация, но тази монетизация да е с цел потребление. Българите на Запад, тези, които са натрупали знания, умения, капитал, да дойдат в България, за да инвестират. Т.е., ние трябва да имаме целенасочена 20-30 годишна програма за индустриализация на страната ни. Това е темата, за която трябва да говорим!"   

Попитахме и хората, които не са икономисти или финансисти. Георги Жиков събра мненията сред видинчани. Чуйте ги в звуковия файл. Както и отговорите на въпросите, какво ще се случи с нашите заплати, ако приемем еврото и ще станем ли по-богати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49