Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 28 години на днешния ден БКП се преименува на БСП

За промяната БКП/БСП

Снимка: БГНЕС
Успя ли Българската социалистическа партия да се реформира и да се превърне в европейска левица, след като се преименува от БКП на БСП на днешния ден преди 28 години. Това е темата в "Посоките на делника", а в "Гледна точка" коментарите са на Любен Добрев, историк и анализатор, Филип Попов, народен представител от БСП и Пламен Станкулов, бивш областен координатор на левицата във Видин.

Накратко историята за преименуването. Случва се на 3 април 1990 година. Решението е взето на 14-ия извънреден конгрес на комунистите, само няколко месеца след падането на режима на Тодор Живков. Ръководството на БКП се обявява за промяна на ценностната система на партията, обновление в духа на плурализма и демокрацията, и възприемане на демократичния социализъм като основна идеология. Конгресът приема „Манифест за демократичен социализъм“ и нов устав. На мястото на Централния комитет се появява нов ръководен орган - Висш партиен съвет, оглавен от Александър Лилов. Вътрешнопартиен референдум одобрява промяната и БКП се преименува на Българска социалистическа партия.

"Тези 28 години са изпълнени със страшно много динамика", заяви Любен Добрев и коментира чисто исторически не само социалистическата партия, а по принцип. 

"За да видим това, което е днес БСП, доколко отговаря на очакванията и на идеите, които са поставени преди 28 години." 

Любен Добрев каза още, че "БСП е партия със своето влияние, тя не е за пренебрегване, все още такава партия съществува. Да се надяваме, че ще отстояват лявата идея- нали затова са лява партия- да защитават интересите на по-бедните." 


По думите на Филип Попов, "БСП няма от какво да се срамува. БСП е единствената партия в България, която има своята история, своите традиции. Разбира се, трудно е, когато си наследник на БКП, защото както позитиви, има и негативи. И до ден днешен ние сме упреквани от нашите опоненти, въпреки че аз мисля, че сме една от най-демократичните партии. А що се отнася до това, какво не ѝ достига на БСП- може би прекалената демокрация в някои моменти, която се изражда в яростна, вътрешна опозиция без оглед на идеи, на възможности. И се опитва да критикува, да сваля от рейтинга на партията. На моменти не ни достига може би и самочувствие!"  



Според Пламен Станкулов "в самата партия се получиха някои неща, които в един или друг аспект нанесоха доста вреда на нейното развитие и авторитет в нашето общество. Първо, това са различните групички и вътрешни боричкания, които не почиват на някаква идеологическа основа или на някакви нови политически платформи. В повечето случаи са в защита на някои лични интереси или начин за реализиране в административната, в политическата власт. Същевременно, трябва да се каже, че много се очакваше от новоизбраната председателка Корнелия Нинова. Наистина, тя полага големи усилия за окончателното реформиране на нашата партия. За съжаление, част от нейното обкръжение или пречи, или не знае какво трябва да бъде свършено в тези години, в това време, когато имаме остро противоборство между различните политически партии. По отношение на видинската партийна организация, а и не само там- нямаме изградени партийно подготвени кадри."

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45