Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 28 години на днешния ден БКП се преименува на БСП

За промяната БКП/БСП

Снимка: БГНЕС
Успя ли Българската социалистическа партия да се реформира и да се превърне в европейска левица, след като се преименува от БКП на БСП на днешния ден преди 28 години. Това е темата в "Посоките на делника", а в "Гледна точка" коментарите са на Любен Добрев, историк и анализатор, Филип Попов, народен представител от БСП и Пламен Станкулов, бивш областен координатор на левицата във Видин.

Накратко историята за преименуването. Случва се на 3 април 1990 година. Решението е взето на 14-ия извънреден конгрес на комунистите, само няколко месеца след падането на режима на Тодор Живков. Ръководството на БКП се обявява за промяна на ценностната система на партията, обновление в духа на плурализма и демокрацията, и възприемане на демократичния социализъм като основна идеология. Конгресът приема „Манифест за демократичен социализъм“ и нов устав. На мястото на Централния комитет се появява нов ръководен орган - Висш партиен съвет, оглавен от Александър Лилов. Вътрешнопартиен референдум одобрява промяната и БКП се преименува на Българска социалистическа партия.

"Тези 28 години са изпълнени със страшно много динамика", заяви Любен Добрев и коментира чисто исторически не само социалистическата партия, а по принцип. 

"За да видим това, което е днес БСП, доколко отговаря на очакванията и на идеите, които са поставени преди 28 години." 

Любен Добрев каза още, че "БСП е партия със своето влияние, тя не е за пренебрегване, все още такава партия съществува. Да се надяваме, че ще отстояват лявата идея- нали затова са лява партия- да защитават интересите на по-бедните." 


По думите на Филип Попов, "БСП няма от какво да се срамува. БСП е единствената партия в България, която има своята история, своите традиции. Разбира се, трудно е, когато си наследник на БКП, защото както позитиви, има и негативи. И до ден днешен ние сме упреквани от нашите опоненти, въпреки че аз мисля, че сме една от най-демократичните партии. А що се отнася до това, какво не ѝ достига на БСП- може би прекалената демокрация в някои моменти, която се изражда в яростна, вътрешна опозиция без оглед на идеи, на възможности. И се опитва да критикува, да сваля от рейтинга на партията. На моменти не ни достига може би и самочувствие!"  



Според Пламен Станкулов "в самата партия се получиха някои неща, които в един или друг аспект нанесоха доста вреда на нейното развитие и авторитет в нашето общество. Първо, това са различните групички и вътрешни боричкания, които не почиват на някаква идеологическа основа или на някакви нови политически платформи. В повечето случаи са в защита на някои лични интереси или начин за реализиране в административната, в политическата власт. Същевременно, трябва да се каже, че много се очакваше от новоизбраната председателка Корнелия Нинова. Наистина, тя полага големи усилия за окончателното реформиране на нашата партия. За съжаление, част от нейното обкръжение или пречи, или не знае какво трябва да бъде свършено в тези години, в това време, когато имаме остро противоборство между различните политически партии. По отношение на видинската партийна организация, а и не само там- нямаме изградени партийно подготвени кадри."

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00