Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 28 години на днешния ден БКП се преименува на БСП

За промяната БКП/БСП

Снимка: БГНЕС
Успя ли Българската социалистическа партия да се реформира и да се превърне в европейска левица, след като се преименува от БКП на БСП на днешния ден преди 28 години. Това е темата в "Посоките на делника", а в "Гледна точка" коментарите са на Любен Добрев, историк и анализатор, Филип Попов, народен представител от БСП и Пламен Станкулов, бивш областен координатор на левицата във Видин.

Накратко историята за преименуването. Случва се на 3 април 1990 година. Решението е взето на 14-ия извънреден конгрес на комунистите, само няколко месеца след падането на режима на Тодор Живков. Ръководството на БКП се обявява за промяна на ценностната система на партията, обновление в духа на плурализма и демокрацията, и възприемане на демократичния социализъм като основна идеология. Конгресът приема „Манифест за демократичен социализъм“ и нов устав. На мястото на Централния комитет се появява нов ръководен орган - Висш партиен съвет, оглавен от Александър Лилов. Вътрешнопартиен референдум одобрява промяната и БКП се преименува на Българска социалистическа партия.

"Тези 28 години са изпълнени със страшно много динамика", заяви Любен Добрев и коментира чисто исторически не само социалистическата партия, а по принцип. 

"За да видим това, което е днес БСП, доколко отговаря на очакванията и на идеите, които са поставени преди 28 години." 

Любен Добрев каза още, че "БСП е партия със своето влияние, тя не е за пренебрегване, все още такава партия съществува. Да се надяваме, че ще отстояват лявата идея- нали затова са лява партия- да защитават интересите на по-бедните." 


По думите на Филип Попов, "БСП няма от какво да се срамува. БСП е единствената партия в България, която има своята история, своите традиции. Разбира се, трудно е, когато си наследник на БКП, защото както позитиви, има и негативи. И до ден днешен ние сме упреквани от нашите опоненти, въпреки че аз мисля, че сме една от най-демократичните партии. А що се отнася до това, какво не ѝ достига на БСП- може би прекалената демокрация в някои моменти, която се изражда в яростна, вътрешна опозиция без оглед на идеи, на възможности. И се опитва да критикува, да сваля от рейтинга на партията. На моменти не ни достига може би и самочувствие!"  



Според Пламен Станкулов "в самата партия се получиха някои неща, които в един или друг аспект нанесоха доста вреда на нейното развитие и авторитет в нашето общество. Първо, това са различните групички и вътрешни боричкания, които не почиват на някаква идеологическа основа или на някакви нови политически платформи. В повечето случаи са в защита на някои лични интереси или начин за реализиране в административната, в политическата власт. Същевременно, трябва да се каже, че много се очакваше от новоизбраната председателка Корнелия Нинова. Наистина, тя полага големи усилия за окончателното реформиране на нашата партия. За съжаление, част от нейното обкръжение или пречи, или не знае какво трябва да бъде свършено в тези години, в това време, когато имаме остро противоборство между различните политически партии. По отношение на видинската партийна организация, а и не само там- нямаме изградени партийно подготвени кадри."

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45