Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капанът на хазарта

Снимка: Пламен Коцев
В "Посоките на делника" говорим за въздействието на рекламите за лотарийни игри върху психиката ни и социален отдушник ли са залозите за бързи пари. Лотарийните билети са изключително популярни в България, така е и във Видин. Могат да се закупят от различни места, офиси на мобилни оператори, супермаркети, магазинчета, будки, кафенета, бензиностанции. Хора от всякакви възрасти трият канещи те да опиташ късмета си шарени картончета.

"На лотарийни билети не може да се разчита, може да се играе, но не и да се разчита за печалба, късмет. Взимал съм си, но безрезултатно. Знам, че е лъжа и измама, но пак купувам с надеждата да съм като милионерите, толкова вече станаха в България. Играя, да, печеля по два, по четири лева. Всеки ден по едничко пускам, страст..."
, коментираха видинчани.

Обединението "Демократична България", включващо ДСБ, "Да, България" и "Зелените", изпрати до председателя на парламента и парламентарните групи предложение за актуализиране на текстовете от Закона за хазарта. В проекта се предлага забрана за телевизионната реклама на частни лотарии преди 22 часа.

"Агресивната реклама, на която сме свидетели в момента, води до изкривяване на съзнанието на всички наши съграждани, че именно това е начинът да решат своите финансови и лични проблеми с участието в подобни игри."
 Това отбеляза в интервю на Диана Янкулова от програма "Хоризонт" Християн Митев, депутат от "Обединени патриоти".

Асоциацията на българските радио- и телевизионните оператори (АБРО) настоя текстовете да се подложат на обществена дискусия с бизнеса, експерти, медии и с всички, които имат отношение по темата. Прибързаното приемане на неясна редакция на Закона няма да доведе до ползи за обществото, смятат от АБРО.

Проучване за разпространението и регулацията на лотарийните игри показва, че атаката срещу рекламата и срещу начина на разпространение не е категорична. 

"Около една трета от хората не изразяват позиция", казва Васил Тончев - директор на социологическата агенция "Сова Харис", която е направила проучването по поръчка и с финансиране от Института за модерна политика. Той коментира пред колегата Лора Търколева защо една трета от хората не могат да преценят дали да се забранят този тип реклами и израз на какво е манията по триене на билетчета. В проучването се казва още, че основата част от участниците в тези игри са хора със средни доходи между 400 и 1000 лева месечно.

СнимкаЗабраната на реклама на хазартни и лотарийни игри в родния ефир е наложителна и дори малко закъсняла, смята психотерапевтът д-р Ивайло Димитров. Той от години се занимава с различни зависимости и смята, че проблемът вече е придобил огромни размери. Най-лошото е, че се създава усещане, че е нормално някой да си купи билетче и срещу 5-10 лева да стане много богат. Проблемът се осъзнава, когато вече има пристрастяване, казва психотерапевтът Силвия Славчева от клиника за терапия със зависимости:
"Обществото ни много високо толерира този проблем и възприема като нормално поведение, което не крие никакви рискове. Хората не го разпознават като проблем, а едва когато се достигне до по-сериозни щети, които засягат и личността на човек. Щети, чисто емоционални, поведенчески и материални, които се разпознават и от близките, едва тогава са склонни да потърсят професионална помощ. Това е вече на етап формирана зависимост и пристрастяване. Мотивите за игра на хазарт са свързани със задоволяването на такива физически нужди и потребности, които са свързани с възможността да спечеля голяма сума пари по лесния начин.Това е капанът на хазарта."

СнимкаПо думите на специалиста хазартната и опиевата зависимост причиняват едни и същи въздействия върху мозъка, а самопомощ е почти невъзможна:

"Това, което се наблюдава  при хазартните игри е, че много хора в напреднал стадий имат промени в мозъка, които много наподобяват промените при хора, употребяващи наркотици. Само че ефектът тук не се дължи на дрогата, а идва от играта на хазарт. При опиевата зависимост има друсане с вещества, докато при хазартната зависимост има друсане на емоцията."

СнимкаПо-рестриктивен ли е режимът към рекламите за лотарийни и хазартни игри в съседните ни държави? Пример от южната ни съседка, където се оказва, че при телевизионни реклами има надпис, предупреждаващ, че игрите на късмета не водят до решаване на финансовите проблеми на играещия. Лотарията навсякъде е нещо като мафия, е мнението на Никос Кадианос от Гърция, който е на гости във Видин.

"Навсякъде зад големите печалби има мафия. Всички играем с надеждата да спечелим, признавам, че и аз трия билетчета, казваме им "скрац". Само не ме питайте колко съм спечелил. При нас в Гърция лотарийни билети се продават само на определени места, по бензиностанции и магазини няма. И при нас има реклами по телевизията. Но тук, при вас, в България играя повече, отколкото в Гърция", казва гръцкият банкер и до скоро радио водещ Никос Кадианос.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00