Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилна група погва бракониерите

Снимка: ИАРА

Народното събрание прие промени в Закона за рибарството и аквакултурите, които осигуряват по-голяма сигурност за инспекторите на ИАРА (Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури) при извършаване на проверки.

При установяване на нарушения по Закона, проверяващите от ИАРА ще може да задържат правонарушители, докато дойдат полицейски служители, да използват записващи и заснемащи технически средства, както и автомобили със специален режим на движение.

За бракониерски риболов вече няма да се налага само глоба, а ще има наказание "лишаване от свобода" от 6 месеца до 1 година.

Сред инициаторите на промените е Валери Спасов, инспектор в отдел "Рибарство и контрол" към Агенцията в Монтана:

Снимка"В Монтана и областта бракониерството е доста сериозен проблем, тъй като на наша територия се намира язовир "Огоста", който е с приблизителна обиколка около 100 км. Доста голям водоем, в който стопанският риболов е забранен, но всъщност е начин за препитание на доста хора от Монтана и близките села, които се издържат с кражба и търговия на риба. Инициативата за промени в законодателството дойде от любители риболовци и служители на ИАРА. Преди година бях член на неправителствена организация, която поде инициативата да се приемат необходимите мерки и промени, за да се преборим с бракониерството в нашите водоеми. Впоследствие станах част от екипа на ИАРА и със законовите средства и правомощия, които ми бяха дадени, успяхме до голяма степен да се преборим с бракониерството в нашия район. В работата си видях какви са пропуските в Закона. Заедно с моите колеги, с юристите от ИАРА, изпълнителния директор на Агенцията Галин Николов, моите приятели от Централна рибоопазваща организация и с подкрепата на Иван Миховски и Ирена Димова от ГЕРБ, и други народни представители обсъдихме нуждата от законодателни промени и 6 месеца по-късно вече имаме подобрен Закон. Имаме вече наистина строги санкции и бракониерството вече е криминално деяние. Заложено е и тежко наказание при съучастие със служител на ИАРА, тъй като на доста места в страната има случаи мои колеги подпомагат по някакъв начин лицата, които се занимават с нерегламентиран стопански риболов. Зная, че законът сам по себе си по никакъв начин няма да спре лицата, които се занимават с нерегламентиран стопански риболов, този Закон в този си вид е много добро средство, но той трябва да бъде приложен от хора- от служителите на МВР и от нас- служителите на ИАРА. Проведохме няколко разговора вътре в Агенцията и стигнахме до идеята да бъде създадена оперативна група, която да работи на територията на цяла България, за да установим и задържим нарушителите, да приложим новия Закон и с това до голяма степен да ограничим бракониерството във водоемите."

Валери Спасов обясни още, че налаганите до момента санкции не са спирали бракониерите. В Монтана има прословут нарушител, залавян с мрежи в язовир "Огоста" повече от 10 пъти въпреки налаганите му глоби, които впоследствие така и не са плащани. Инспекторите очакват, че заплахата от ефективна присъда ще накара всеки, който реши да лови незаконно риба, сериозно да се замисли преди да го направи.

Директорът на ИАРА Галин Николов също очаква промените да доведат до положителен резултат в борбата с бракониерството.

От БСП обаче критикуваха промените.

Снимка"Основното ни опасение е, че на практика МВР се лишава от свои основни дейности, защото на служителите на ИАРА се вменяват полицейски правомощия, което говори за липсата на държавност и на органите, които следва да следят за опазването на реда и обществената сигурност. Също така в Закона е записано, че подлежат на санкция тези, които транспортират рибарска мрежа, но не е уточнен видът на рибарската мрежа, защото има и мрежи, които са с размер метър на 50 сантиметра, те също ще бъдат санкционирани и то- тежко. На следващо място е записано, че който използва взривни или отровни вещества с цел да лови риба се наказва с лишаване от свобода до 1 година, а в сега действащия Наказателен кодекс самото притежание без надлежно разрешение на такива вещества се наказва с лишаване на свобода от 1 до 5 години, т.е. на практика снижават прага на наказанието, защото когато някой престъпник бъде заловен с взривни вещества, той веднага може да каже, че е искал да лови риба, защото наказанието ще бъде до 1 година, което е абсолютна недомислица в този закон. Освен това в него е записано, че любителите риболовци следва да попълнят декларация, че са запознати със законите на страната по отношение на рибарството, което е абсолютен нонсенс, защото непознаването на закона не е оправдание, освен това любител риболовец може да бъде и дете- каква декларация ще попълни това дете, каква отговорност ще носи? Това само ще разшири администрацията, ще се увеличат финансите по отношение на разпространението и администрирането на тези декларации. Държавата вместо да вложи средства за опазването на рибното стопанство, за зарибяване, тя ще вложи пари за декларации, които са безсмислени", обясни народният представител от Видин Филип Попов.

Промените в Закона въвеждат забрана за риболов с мрежени уреди във вътрешните водоеми на страната, забрана за тяхната продажба, пренасяне и превозване без валидно разрешително за стопански риболов, както и забрана за продажба, пренасяне и превозване на уреди за електроулов без валидно разрешително за улов с научноизследователски цели. Глобата ще бъде в размер от 2 до 3 хиляди лева.

СнимкаСпоред новите промени лице, което лови риба чрез взривни вещества, ще се наказва с мярка "лишаване от свобода" до 1 година и глоба от 10 до 15 хиляди лева или с пробация. За улов на забранен вид риба с електрически ток без разрешително или в забранени места наказанието ще бъде "лишаване от свобода" до 6 месеца и глоба от 5 до 10 хиляди лева или с пробация. За всички изброени престъпления, наказанието ще бъде от 1 до 3 години "лишаване от свобода" и глоба от 15 до 20 хиляди лева, когато са извършени от две или повече лица, в съучастие със служител на ИАРА или незаконният улов е в голям размер. Уловената риба и средствата, с които е извършено престъплението ще се отнемат в полза на държавата.

Промяната предвижда още, вместо еднократен тест за правоспособност, както се предлагаше първоначално, желаещите да се сдобият с билет за любителски риболов да попълват декларация, че познават изискванията на нормативната уредба, приложима за любителския риболов.

С нормативните промени, свързани с незаконния улов на риба, се коригират и текстове от Наказателния кодекс, които трябва да влязат в сила от 31 юли.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42