Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За края на парламентарния сезон- равносметката и обществените очаквания

Снимка: Ани Петрова, БНР
Парламентът ще заседава за последно тази седмица преди лятната ваканция. В "Посоките на делника" с политическия анализатор Захари Захариев и с народните представители Красимир Богданов от управляващата коалиция, и Филип Попов от опозицията говорим за края на парламентарния сезон. Каква е равносметката и какво направиха народните представители за своите избиратели?!

По думите на Захари Захариев: 

"Парламентарният живот през годината за мен си беше абсолютно нормален, такъв, какъвто сме свикнали да го виждаме. Той е нормализиран от момента, в който в парламента вече има ясно изградени политически ядра, в момента, в който в парламента има изградени пет политически субекта. Има някаква стабилност парламентарният живот. Ясно е, опозицията непрекъснато атакува във всяко едно отношение управляващите. Обратното е да им се отговаря в това, че в крайна сметка, пак по време на техни управления нещата не са вървели добре. В резултат на това гледаме едно махленско джанкане, което продължава вече много години, така че този парламент не прави изключение от нищо."


Народният представител от Врачанския регион Красимир Богданов определи парламентарния сезон като изключително тежък и труден. 

"Съпътстван с много конфронтация между управляващи и опозиция, много обществено напрежение, много изкуствено създадени, дори бих казал, конфликтни точки. Това, което за нас е изключително важно е, че успяхме да покажем, че патриотите във властта са нещо полезно и нещо хубаво, което може да се случи на България. Мисля, че една оценка "много добър" би била заслужена за това управление. Бих призовал лидерите на Обединени патриоти да засилят диалога помежду си чрез повече срещи, чрез по-сериозно определяне на общата позиция на коалицията, за да не се получават разнопосочни сигнали."


Народният представител от Видинския регион Филип Попов, заяви, че са направили равносметката тази събота, която мина, с разширения пленум на БСП.

"На него предложихме визията за развитието на България. Това е на практика равносметката не само за този парламентарен сезон, а изобщо за този безспирен преход, който все още продължава. Равносметката ни е за това, че ние искаме България да се развива по друга система. Ние сме внесли в Народното събрание над 35 законопроекта самостоятелно. Голяма част от тях касаят именно тази алтернатива и тази визия за развитието на България. Оценката ми за този парламентарен сезон е, че в него ясно се очертаха разграничителните линии. Ясно се обозначихме като алтернатива на това управление."


Още по темата за края на парламентарния сезон чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00