Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки от Видин: Ниската раждаемост е заради малките доходи

Снимка: Радио ВИДИН

Основните фактори за демографската картина в България са ниските нива на раждаемост, миграцията и смъртността. По данни на статистиката, към края на миналата година населението у нас е малко над 7 милиона и намалява с близо 52 000 спрямо 2016 година.

В доклада на Държавна агенция "Национална сигурност" за 2017 година е посочено, че хроничен проблем в здравеопазването е значителната задлъжнялост и влошаващото се финансово състояние на държавни и общински болници, както и регулярният отлив на квалифицирани кадри към частни, в т.ч. чуждестранни клиники. Неравномерното териториално разпределение на общопрактикуващи лекари и специалисти продължава да ограничава достъпа на част от населението до здравни услуги.

Основните проблеми в научната сфера остават трайният недостиг на кадри, остарялата материално-техническа база и неефективното разпределение на средствата за финансиране на дейностите, едновременно с устойчив чуждестранен интерес към постиженията на българските учени.

Видински майки посочват като причина за ниската раждаемост липсата на достатъчно доходи:

Снимка"Няма достатъчно и адекватни грижи за младите майки. Правителството нека се огледа в съседните държави да видят какво дават на майките за раждане на дете, за гледане на дете, какви са грижите за малките деца и тогава вече може нещо да стане. Младите хора си тръгват, защото не могат да отглеждат адекватно децата си... Много трудно се гледат деца. Аз съм с четири деца и ви казвам, специално за Видин, нито работа мога да намеря, защото се оказва, че непрекъснато трябва  хем да си на работа, хем да можеш и да гледаш децата... Майките намаляват поради простата причина, че няма работа, няма пари, не може да се отглеждат децата... В България младите майки не могат да оцеляват с децата си от финансова гледна точка, несигурност в работата. При добро желание от правителството могат да се променят нещата. Не стигат финансите за отглеждане на едно дете...", коментираха видински майки пред стажант- репортера Мартин Георгиев.

Радмила Петрова е майка на две деца, живее в Германия:

"Аз общувам с млади жени в България, тъй като и синът ми е във възраст да бъде родител, но още не е и винаги проблемът е финансов. Това е и причината да напускат държавата. За България получава добри пари, но споделя, че би му било трудно да има семейство."

Повече грижи ли се полагат в Германия за майките и децата?

"Не. Просто тук има някакво спокойствие и сигурност. Тук ситуацията с детската градина и с яслите е по абсолютно същия начин. По време на бременност децата си ги записват вече в коя ясла ще е. И там се чака. При детски от 194 евро, примерно яслата е от 300 нагоре."

Обезлюдяването на Северозапада е трайна тенденция през годините след 1990-а. По селата няма постоянно лични лекари, аптеки, по- труден е достъпът до медицинска помощ. За проблемите в здравеопазването в малките населени места говорим с д-р Жоро Николов- кардиолог от Белоградчик:

"Нашият регион е характерен с множество села. Транспорт няма. Хората са стари, болни и бедни. Всички млади са принудени да напускат не само селото, а и Белоградчик и Видин. Безработицата ги принуждава да отиват в София."

За да може да лекува своите пациенти, д-р Жоро Николов пътува до селата в региона:

"Днес съм в Салаш, утре съм в Рабиша, други ден съм в Раковица и така. Хората няма с какво да пътуват. Той, ако вземе такси, ще му вземе пенсията. А после за лекарства? Нещата са много сложни и сериозни."

СнимкаОбезлюдяването на региона води и до закриване на детски градини и училища. През 2008 година в община Ново село са закрити две основни училища- в Неговановци и Винарово. Причина- липса на деца. Учениците са насочени към СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Ново село. Но механичният сбор от докладите не се превръща в реална цифра.

"Освен това един стар кмет казваше: "Тръгнат ли децата от селото, напускат и родителите." Кое е първичното и кое резултат- не мога да кажа. Но независимо, че училището в Ново село е със статут "средищно", че е осигурило професионално образование в гимназиален етап по професия "Куриер", че е включено в Списъка на иновативните училища през 2017 година, че има целодневна организация на учебния процес, столово хранене и осигурен превоз от съседните села, броят на учениците ежегодно намалява. През 2017 година Общинският съвет утвърждава СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Ново село за средищно училище и допуска отклонение от минималния брой ученици в 9 паралелки. Така вместо 208 деца, през учебната 2017/2018 г. са се обучавали 170", каза Светла Бондова.

С решение на съветниците от днес, 30 юли, вместо 208 деца през новата учебна година ще се обучават 154.

Държавата да стимулира финансово майките, предлага видинчанинът Емил Левашки:

"Не е достатъчно да завършиш висшето си образование. Не това е най- задължителното. Да създадеш поколение е най- задължително. Защото, ако не си го направил това нещо, светът пропада. Ако една жена роди, аз, ако съм някакъв ръководител, ще ѝ дам, примерно 5 000 лева, за това, че е родила дете. Това ще го правя при тази, която е завършила средно образование. След като ти ги дам, ще започна да ти изплащам по 100 лева или по 200, или по 50 лева, колкото се прецени всеки месец. Като роди две деца и даде принадена стойност, аз втория път ще ѝ дам не тези 5 000, а още 10 000. А ако роди трето, направо я пенсионирам. И да видиш как ще се промени животът."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00