Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметна плоча на загиналите във войните искат да поставят в Ивановци

7
Снимка: Радио Видин


Село Ивановци, Видинско, е основано от изселници от западните покрайнини, от село Червена ябълка, Пиротско. Преди 50 години е наброявало 700 души. Днес има около 60-тина души, предимно възрастни хора. Обичайното ежедневие тук е срещата на приказка рано сутрин пред селския магазин, който е със строго фиксирано работно време- от 8 до 10 сутринта. Тук е сборното място на "будното общество", както ни ги представиха, или по-скоро тези, които редовно се срещат, за да обменят добра дума, клюки и рецепта за лютеница.

"Това е сборното място сутрин, пред магазина, да се видим, кой каква лютеница е направил. Всяка сутрин е това ежедневие и еднообразие, до 10 часа, следобед пак по някое време. Останали сме 20 мъже и 40 жени, ама колко сме мъже и жени е отделен въпрос"
, иронизираха старостта си хората.  

Снимка"Селото някога беше много добро, преди промените"
, спомня си най-възрастният жител, 95-годишният Ангел Стойков, който само преди два дни започна да трупа дни в 96-та си годишнина. Хората си отидоха, казва дядо Ангел.

"Бяхме 700-800 души, сега една шепа хора. Моите потомци искат да ме вземат при тях, в София. Казвам им, "само това не", онзи живот за мен не е интересен, всичко е чуждо, всеки си гледа своя интерес. А тук, свикнал съм с работата, най-добре си е на село", казва възрастният човек.

Елена Еленкова е живяла 20 години в града. Казва, че животът в Ивановци повече й харесва от градския бит.

"Какво да правя в града, да стоя на терасата ли? След пенсия веднага дойдох тук, боря се сама с живота, градина имам, котка и куче, които са ми компания. Много е спокойно тук", казва жената.

СнимкаЗвездан Николов разказва за селището, което има млада история. Това, което не харесва в живота днес е беднотията, която озлобява хората, които са принудени да се лишават от елементарни неща.

"Липсва здрава връзка между централната и местната власт, заради което страдат обикновените хора. Те, горе, даже и не знаят, че селата съществуват. Иначе всички са трудолюбиви хора, но проблемите в страната се отнасят и за нас. Обезлюдяване, застаряване, няма нито едно младо семейство, деца и бебета няма. Идват само ваканциите, или почивните дни. И тук се шири бедността, която е характерна за цялата страна", казва той.

Пенка Велкова е била някога учителка в училището в Ивановци, отдавна затворило врати и рушащо се сега. "Съсипаха се селата", казва и тя, и допълва, че ги няма младите хора, които дават живота на едно място.

СнимкаКметът на Ивановци Борислав Филипов разказва за усилията му поне малко да промени облика на селото. Използват се всички възможности, включително и проектите към общината по "Местни инициативи", благодарение на които поставили две беседки на центъра. Сега предстои облагородяване на пространството около кметската сграда.

В Ивановци е сформиран инициативен комитет като каузата им е да съберат средства за паметна плоча на загиналите във войните хора от селото, разказва още кметът Борислав Филипов.

"Сформирахме инициативен комитет, преди това проведохме общоселско събрание, на което запознахме хората с идеята. Искаме на центъра да издигнем паметна плоча на загиналите войници и герои. Ще изпишем имената им със званията и мястото на сражението, където са загинали. Имаме данни в архива за 13 загинали местни хора, но ще пратим човек до Военно-историческия музей във Велико Търново, защото знаем, че са 15 души загиналите, та оттам да вземем информацията. Надяваме се да открием паметната плоча догодина на 24 май. Мислим, че ще излезе около 4000 лева, като една строителна фирма ще ни помогне с работата"
, обясни кметът.

Питаме кмета на село Ивановци, ще има ли ремонт на улици този сезон. По думите му, обещани са им средства за изкърпване на най-компрометираните участъци.

Още за село Ивановци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59