Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Стефан Дуньов- символът на свободата и герой на четири държави

Снимка: Радио ВИДИН, Архив

6 септември е светла дата в историята ни- честваме Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. На тази дата в Северозапада отбелязваме още едно значимо събитие- тази година се навършват 330 години от избухването на Чипровското въстание. Макар и жестоко потушено, въстанието е първият организиран опит за борба срещу османската власт. Организирано е от католици, но в него се включват и много православни християни от тогавашния Кипровец, съседните села Железна, Копиловци и Клисура, както и от села от Берковско, Кутловишко и Ломско. Една от последиците от потушаването на въстанието е голямата бежанска вълна от местното население, които се заселват на компактни групи в други български области, както и извън пределите на страната. Част от тях населяват областта Банат, където се оформя общността на банатските българи.

Наследник на чипровски преселници в Банат е и Стефан Дуньов- не съвсем познат у нас герой. Наскоро в Букурещ излезе от печат на български език книгата "Стефан Дуньов-банатски българин-европейски герой". Автори на очерка са други банатски българи- Лучия Керчова-Пъцан, Иван Ранков от с. Винга, и проф. Лука Велчов-Деде- председател на Демократичния съюз на българите в Румъния.

"Стефан Дуньов е познат в Чипровци, но в България за него се знае много малко. Не само той е малко познат... Малко се знае и за героичното минало на нашия край, което нерядко остава в сянката на други исторически събития в България... Трябва да се отбележи, че коренът на хората около Дуньов са от Северозападна България... Цял полк е организирал с банатски българи... Четири народа претендират, че е техен герой..."
- разказва проф. Велчов и признава, че идеята да се съберат важните данни за личността на Стефан Дуньов в книга идва спонтанно:

"Окуражи ни проф. Иван Гаврилов, когато преди година посетихме Чипровци. Тогава в разговорите стигнахме до извода, че Северозападна България е една много революционна част от страната ни, където живеят изключителни българи. И трябва да обърнем по-голямо внимание на факта, че именно тук- в Кипровец, още през 17 век са живели патриоти, просветители и книжовници, на изключително високо за времето си ниво. Много важно е и да се отбележи, че през 17 век е написана първата История на България, от кипровчанин- Петър Богдан Бакшев- това е с повече от 100 години преди историята на Паисий Хилендарски... По същото време в Чипровци е открито и градско училище, както и християнски семинариум... И още- 200 години преди Априлското въстание, избухва Чипровското от 1688 година, което е потушено жестоко, а последиците са страхотни- стотици църкви са унищожени, манастири са изгаряни, десетки хиляди хора са избити, стотици са избягали... Освен това, стотици свещеници от Северозападна България обикалят Европа и искат да я мобилизират, да се вдигне срещу Турция за освобождение на българския народ... Това не е ли Българско Възраждане- как може българската история да го заобиколи, да го скрие? Защо?!?..."
надоумява проф. Лука Велчов.

СнимкаСтефан Дуньов е роден на 28 юли 1816 г. в град Винга, Банат- тогава в Австро-Унгария, сега Румъния. Починал е на 31 август 1889, гр. Пистоя, Италия. Банатски българин, потомък на чипровски преселници, активен участник в  освободителното движение на Унгария. Считан е за третия по значимост в организацията на съпротивата национален герой на Унгария- след Шандор Петьофи и Лайош Кошут. След унгарската революция, по препоръка на Кошут, става един от най-добрите съратници на Джузепе Гарибалди и участва активно в боевете за освобождението на Италия. Стефан Дуньов е първият българин, удостоен със званието полковник, разказва проф. Лука Велчов-Деде:

"Още веднъж искам да отбележа, че той не е сам, и брат му е с него, и други банатски българи има в полка, но единствен той проявява такива пълководчески умения... В Италия самият Гарибалди възхвалява Стефан Дуньов. Полкът, който до последно защитава Волтурно, печели битката, с която се постигат целите, свързани с борбата, с интереса на Италия. Този полк и в наши дни носи името на Стефан Дуньов- това не е малко... Преди Италия, Дуньов защитава и други интереси, участва в борби, революции- европейски... Това са нашенци- българи, от Северозападна България...   

След смъртта му, унгарците обявяват, че е починал "най-големият герой на героите". Името му е символ на свобода, просперитет и борба за независимост...

Дуньов е не само революционер, той се бори и за култура и наука. Самият той е образован, завършил е два факултета- право и финанси... След битката при моста на река Волтурно, останал сакат, продължава своята научна и публицистична дейност- пише статии, продължава да пише като изследовател, бори се за знания... И навсякъде той отбелязва, че е банатски българин и се гордее с произхода си... Никога не е криел, че дедите му са от Кипровец..."

В книгата авторите пишат: "Потомък на чипровските бунтовници, гнил в имперски затвори и проливал щедро кръвта си в две въстания, той извървява достойно своя път сред революции и реформи, сред бойни полета и съдебни зали, с командирска саби и журналистическо перо, за да остане в историческата памет на българи, унгарци, италианци и румънци като символ на устрема към свобода и знание."

За Стефан Дуньов има десетки публикации, той остава герой на четири държави- Унгария, Италия, Румъния и България.
На негово име има улица в Будапеща. Държавната библиотека в Будапеща и в румънския град Арад има Фонд „Дуньов“. В градчето Винга е запазена къщата, в която е роден и живял Стефан Дуньов. В Италия, в античната зона на Рим, на хълм Джаниколо, в алеята с бюстовете на гарибалдистите е поставен и бюстът на Стефан Дуньов - героят от Волтурно, рицарят на италианския орден за храброст „Св. Лазар и Мавриций“.

И у нас има памет за героя- Фонд "Дуньов" съществува и в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в София, а в един нов квартал, една от улиците носи неговото име. През 2002 г. във Велико Търново, на едноименния площад е поставена възпоменателна плоча.

На 7 септември 2013 г. в гр. Чипровци по случай 325- годишнината от Чипровското въстание, по инициатива на  Унгарския институт в София, бе открит паметник на Дуньов - дело на скулптора Огнян Кожухаров. Бюстът е обкръжен от четирите страни с бели мраморни плочи, на които, на четири езика: български, унгарски, италиански и румънски, пише: “Полковник Стефан Дуньов (1816- 1889) достоен син на българския, унгарския и румънския народи, офицер и герой от освободителните борби на Кошут и Гарибалди“. А площадът около бюста носи името на Стефан Дуньов.

Книгата "Стефан Дуньов-банатски българин-европейски герой" излиза в Букурещ в навечерието на 330-та годишнина от Чипровското въстание и част от тиража ще бъде раздаден по време на честванията в Чипровци. Съдържа исторически сведения за емигрантската вълна след Чипровското въстание и оформянето на общността на банатските българи, за епохата, в която е живял и е воювал Дуньов, биографични данни и снимков материал.

Издава се благодарение на инициатора-спонсор, съвременен възрожденец-дарител, следовник на народните будители- проф. д-р Иван Гаврилов. Негова е мисълта: „Вярвам, че и от една искра може да се възпламени огънят“- посочват в предговора признателните автори. Дарителят-родолюбец има идея да преиздаде книгата и у нас, за да може делото и личността на българинът Стефан Дуньов- герой на четири държави, да достигнат до по-голям брой хора.

"Велик българин, патриот и интернационалист - символ на свободата и на други поробени народи в Европа. Това е нашият Стефан Дуньов, и заслужава да се гордеем с него...Такъв и трябва да остане в паметта на поколенията"- категоричен е проф. Велчов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40