Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вижда ли се краят на двойния стандарт при храните

Снимка: Радио ВИДИН

Европейският парламент призна за различия в качеството на едни и същи продукти в Източна и Западна Европа. Евродепутатите подкрепиха доклад, предлагащ мерки срещу продажбата на стоки с по- ниско качество в някои страни от Европейския съюз (ЕС).

Да чакаме ли ЕС да реши проблема с двойния стандарт при храните или това е във възможностите и на нашата държава?

"Много се съмнявам, че ще дойде краят на двойните стандарти. Сигурно ни мислят за второ качество хора. Трябва да има много висок контрол... Аз ходя на Запад и виждам какво е. Там е по- хубаво качеството... Трудно, защото това е процес, който не зависи от един човек, а зависи от много държави, които са в Европейския съюз... Надяваме се да се види краят и ние да се чувстваме европейци. Живяла съм и съм работила в Гърция. Разлика в дезодорантите съм открила... Козметиката- тази, която е вносна, един и същ продукт е съвсем различен от това, което е в Англия. Краят на двойните стандарти не зависи само от нас, това зависи от вносители, от тези, които позволяват да стига до нас...", смятат видинчани.

Ако дадена фирма разпространява продукт в различни държави-членки, но съставът се различава между държавите, то стоката не трябва да има същата опаковка и да бъде рекламирана по идентичен начин, обявиха от Европейския парламент.

"Парламентът най- сетне гласува един доклад, с който задължава Комисията да изработи правила и да започне да наказва. И това е стъпка в правилната посока", каза във Видин евродепутатът Ангел Джамбазки.

СнимкаАсоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, съвместно със съюз "Произведено в България" и Национален съюз на земеделските кооперации в България внесоха в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закон за храните за премахване на т.нар. "двойни стандарти".

"Европейският парламент също дискутира по въпроса. И се прие един доклад, и то със значително болшинство, който предлага практиката да бъде призната като нелоялна и фирмите нарушители да бъдат санкционирани. Всъщност евродепутатите предлагат на Европейската комисия да се премине към промяна в законодателството, а именно- да се приеме директива, която ще признае двойното качество при храните като нелоялна търговска практика и фирмите, които произвеждат такива продукти да бъдат глобявани с определен процент от оборота. Сега, вярно че това е една препоръка на Европейския парламент и съвсем ясно беше подчертано от двама комисари в ЕК, че в рамките на националното законодателство или в рамките на националната компетентност, е да се пресичат всякакви практики за прилагането на нелоялни търговски практики. И именно поради това, защото ние разбираме, че трябва да си свършим работата в тази посока, няколко организации излъчиха група от експерти, които подготвиха един проект за закон, който е допълнение към този проект за Закон за храните, който вече отлежава доста време в парламента и който незнайно защо депутатите не искат да придвижат напред", заяви Пламен Грозданов, изпълнителен директор на съюз "Произведено в България".

Предложението е съобразено с настроенията и желанията на тези, които правят законодателството в ЕС и в същото време ще даде възможност да не се допускат такива практики в страната.

Явор Гечев е председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България и на комисията по аграрна политика към АИКБ:

"При пускането на пазара съответно да има сертификат от официалния орган на държавата, от която се внася продукцията, който потвърждава, че отговаря на техните стандарти и тяхната регистрация. Защото на практика нашата агенция по храните, като официален контролиращ орган, не може да проверява това без базовата информация. Всеки продукт, за да е пуснат на пазара, би следвало да отговаря на няколко изисквания."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47