Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Крушовица: Полицията се мярка в селото само заради отчета си

10
Илия Илиевски, кмет на село Крушовица

Един от основните проблеми във врачанското село Крушовица, обясни кметът Илия Илиевски:

"Говореше се едно време: "Във всяко село - полицай". Няма такова нещо. Ще ви покажа каква стая сме дали на полицията, а те само слагат някакъв график и не го спазват. Оплакват се, че нямат хора. Ами, че кой да ви намери? Участък имаме един в Мизия, началниците му постоянно бягат... Тук трябва да има постоянно полицейско присъствие, а тях изобщо ги няма. Идват само през февруари за малко, когато си отчитат дейността пред Общинския съвет. Иначе постоянно гледаш някакви полицейски коли, ама накъде отиват, какво ще правят- нищо.

Една жандармерия седи тук в Софрониево и проверява, ама какво точно? Ами тази жандармерия толкова ли не се усеща, че като спрат там, целият криминален контингент ги вижда и ги избягва. Има си други начини да постигнат резултати. А има какво да се прави- нередности си има достатъчно. Често тук карат след употреба на алкохол, малолетни шофират автомобили- с една дума трагедия, но никой нищо не предприема. Не виждам и полицията да работи с хората така, както беше преди- да си знаят кой какъв е, да си познават контингента...

Тук имаме доста възрастни жители и те не могат добре да се ориентират в обстановката. Какво на практика се случва? На някоя от бабите изчезне нещо и тя звъни на полицая. Сто пъти съм казвал- "Ела тук да напишем жалба до полицията". Проблемът е, че трябва да отиде и да я входира. Тя не отива, жалбата не е регистрирана и те нали знаеш- вземат, прочетат и я хвърлят в кошчето. Една баба я окрадоха и аз я питам, кои полицаи са дошли да разследват. А тя ми отвръща- "Един висок и един нисък..."
 
Добре поне, че няма сериозни престъпления. А няма, защото бандитите, които ги вършеха измряха. Лошото сега тук по селата е, че ако на някоя баба ѝ откраднат 5-6 кокошки, за полицията това е незначителна кражба, за нея обаче това е много.

1530 са жителите в селото, изобщо не е малко. Но има към 400 необитаеми къщи и никой не се интересува от тях. А къщите са много хубави.

А иначе тук основният проблем е безработицата. Имаме едни програми, по които работим, но честно казано много са неадекватни. Дали са ми двама души за охрана на кметството. Какво има да ме охраняват - седи там една жена и не знам какво прави. Изобщо, програмите не водят до никакво развитие. Например да амбицират някой да се преквалифицира и да намери работа. Сега гледам много хора от Крушовица ходят да работят в Мездра, на 70 км от тук. От Мездра пък хората заради ниското заплащане, отиват в Ботевград. Тия от Ботевград пък- в София. И най-интересното е, че стават в 3 часа сутринта, за да стигне до 7, защото са на работа. И така, всеки ден. А тук земята е много плодородна, имахме и оранжерия от 30 декара, национален първенец- съсипаха я.

Аз питам, като имаме проблем със здравното обслужване в селото, кое от нашите деца отиде да учи за лекар или фелдшер? Никой не ще... Моя братовчедка живее в Италия и ми казва- там образованието е задължително до седми клас. Ако нищо не става от ученика, отива да учи някакъв занаят. Ако пък е успешен- продължава нагоре... А тук какво? Учат в един техникум четири години за готвачи. Четири години учат и за шофьори. А защо му е толкова учене за шофьор", чуди се кметът.

Какви други проблеми трябва да решава кметът Илия Илиевски в Крушовица? Кога ще бъдат решени проблемите с пощата, аптеката, водоснабдяването и междуселищния транспорт? Как описват живота си в селото и жителите му, какво се случва със селската църква и ще започне ли най-после ремонтът ѝ?

Отговор на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56