Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметове от Северозапада: Допълнителната субсидия за общините се дава без правила

Кметовете на БСП напуснаха Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Причината е, че според тях допълнителните средства, отпускани с постановления на Министерския съвет, се насочват основно към общини на ГЕРБ и ДПС, като липсват правила и обективни критерии за разпределянето им.

Напрежението започна в края на миналата година, когато правителството разпредели 146 млн. лева от излишъка на бюджета. От тази сума 98 млн. лева отидоха при общини на ГЕРБ, 25 млн. лева - при кметове от ДПС, 17 млн. лева при други общини и едва 4 млн. лева за общини с кметове от БСП.

"Това е сбъркан модел на бюджетна политика спрямо местната власт, който тръгва отгоре надолу. С постановление на Министерски съвет се разпределят милиони по еднолично решение на премиера Борисов. Това са пари, събрани от всички българи, които отиват само в общини на ГЕРБ и ДПС. 88 общини, с население от 1 300 000 българи, са без нито един лев финансиране чрез тези постановления", заяви във Видин лидерът на БСП Корнелия Нинова.

За област Видин в края на миналата година са отпуснати над 9 300 000 лв. Получиха ги общините Видин, Бойница, Димово, Кула, Ружинци, управлявани от кметове от ГЕРБ и Ново село, където кмет е независимият кандидат Георги Стоенелов. Останалите 5 общини не взеха допълнителна субсидия.

"С две постановления през 2018 година са раздадени 300 млн. лева безпринципно- без проекти, без нищо. Просто една политическа процедура. Трябва да има правила", е мнението на Милчо Лалов, кмет на община Брегово, издигнат от БСП.

Подобна е ситуацията и във Врачанско. За 5 местни общини бяха отпуснати общо над 9 400 000 лева за ремонти на пътища, обществени сгради, спортни обекти. Получиха ги Враца, Бяла Слатина, Козлодуй, Оряхово, управлявани от кметове на ГЕРБ и Роман, чийто кмет е независим кандидат. Останалите 5 врачански общини не получиха допълнителен финансов ресурс. Сред тях е Мездра, там кметът Генади Събков е от БСП:

"Не е нормално по такъв непрозрачен начин да се разпределя огромен финансов държавен ресурс и на никой да не му прави впечатление. Липсата на правила, липсата на ясни критерии е в разрез с всичко онова, което се стремим да постигнем в нашата страна. Виждате колко е строг редът за достъп до средства по оперативните програми и на този фон е твърде дразнещо разпределението на местните средства. Не завиждам на никой колега, който е получил средства и ги е използвал за нещо разумно на територията на своята община, но не е нормално да търсиш връзки и контакти, извън всякакви нормални регламенти, за да докараш инвестиции в собствения си град и собствената си община. Това е дразнещото. Всички имаме интерес от ясни правила."

"Чиста спекулация е твърдението на БСП, че правителството дава пари само на общини на ГЕРБ", това пък заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Първо - общините не са "наши" и "ваши" и второ - нима в населените места, където управлява ГЕРБ, не живеят членове и симпатизанти на БСП и не се възползват от подобрената среда за живот", обясни той.

Председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов отбеляза, че Законът за публичните финанси е ясен и при всички правителства е бил ябълка на раздора между кабинета и общините:

"Сдружението на общините не трябва да бъде средство за разчистване на политически сметки. Специално за постановлението на Министерски съвет- както кметове на БСП не са получили средства, така и кметове от партия ГЕРБ също не са получили. Смятам, че няма драма и винаги този проблем ще бъде поставян при всяко едно правителство за разпределението на тези средства- има приоритетни проекти, има спешни и неотложни действия."

Допълнителните средства, които общините получиха с постановление на МС в края на годината, са определени въз основа на мотивирани искания от тяхна страна, които са постъпвали в Министерството на финансите през годината, обясни финансовият министър Владислав Горанов и добави, че на общини в Северна България са предоставени 158 млн. лева, което е 56% от общия размер на одобрените допълнителни средства, защото е с по-слабо икономическо развитие.

На обратното мнение обаче е кметът на община Белоградчик Борис Николов. Според него допълните финансови трансфери не се разпределят прозрачно и не се дават на общини, които наистина имат нужда от това, а по субективен принцип, защото липсват правила:

"Разбрах, че има нагласа в правителството за отпускане на допълнителни средства и пуснах официално своето писмо до министъра на финансите, но нищо не последва. Тихомълком се определят общините, без никакви правила, без никакви критерии. Фактите са такива и са очевадни. Най-тежкият проблем в държавата ни от прехода насам е, че нямаме правила- всичко е стихийност, случайност, реакции по гасене на пожарчета, устройване на свои хора на длъжности... Няма емоции и политически пристрастия тук- просто гледам фактите. Болницата ни е пред закриване, не могат да ни дадат нито лев за нея, а се дават стотици милиони за асфалтиране на черни пътища по селата, където няма хора."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37