Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска организация опазва червеногушите гъски

Снимка: БДЗП

Единственото място на Земята, където червеногушата гъска гнезди, са тундрите на северозападен Сибир. До началото на 70-те години на миналия век видът е зимувал около Каспийско море. Поради смяната на зимните култури в Казахстан преди 80-те години с памук, птиците променят зимовището си и сега 90% от световна популация /около 50 000 птици/ на червеногушата гъска зимува в България и Румъния. Гъските са променили миграционния си път, търсейки по-добри места на запад.

За да стигне до западното крайбрежие на Черно море, червеногушата гъска прелита около 6000 км по долината на река Об, покрай планината Урал, прелитайки през Северен Казахстан и Южна Русия. Червеногушата гъска е застрашен вид и от България и Румъния зависи популацията да бъде запазена. Дейностите по проучване и опазване на червеногушата гъска се извършват от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ вече близо 25 години.

"Червеногушата гъска е един от видовете, който е застрашен от изчезване от планетата, защото има една малка и компактна популация и е много уязвим, затова, че се концентрира в определи места, когато мигрира и зимува. Почти цялата световна популация зимува в една малка територия- в Българска Добруджа и в част от Румънска Добруджа. Тя, от една страна подпомага растежа на доста растения. Гъските пасат и подпомагат развитието на растенията. От друга страна пък служат като храна за други видове птици и други животни. Така че са част от цялата глобална екосистема", каза Ирина Матеева- отговорник по европейските политики в БДЗП.

В региона червеногушите гъски намират най- благоприятните места за хранене. Заплахите за вида са свързани с възможността да достигнат до местата за зимуване, да оцелеят и да се върнат обратно. Една от основните заплахи е ловът:

"Ловът от една страна допринася за убиването на голям брой екземпляри, от друга страна води до безпокойство на гъските в местата, където те нощуват. Трябва да отбележа, че червеногушата гъска е защитен вид и не е обект на лов в нито една от страните през които прелитат, за да достигнат до България. Но червеногушата гъска зимува заедно с голямата белочела гъска, която е обикновен ловен обект и прави смесени ята с тях. Това вече прави по- голям риска да бъдат отстреляни по невнимание."

Заплаха за популацията на червеногушата гъска е и изчезването на местата, на които може да се храни през зимата.

"Много е важно там, където гъските зимуват, да има добри места за хранене, за да могат те да натрупат достатъчно енергия и като се върнат в Сибир да се размножават. Ако гъските не са се хранили добре в местата за зимуване и не са натрупали достатъчно мазнини и енергия, те не могат да дадат потомство, когато се върнат в гнездовите си райони. И това всъщност е нашата голяма и специална отговорност по отношение на опазването на този вид, тъй като зимува в България", допълни Ирина Матеева.

Друг проблем, свързан с изчезването на местообитанията, е изграждането на ветрогенератори. Изследвания показват, че гъските успяват да ги избегнат, но това им коства много усилия, свързани с промяна на височината и траекторията на полета, което изисква от тях повече енергия. Освен това гъските не кацат на места, на които има ветрогенератори. Това се нарича пасивна загуба на местообитание.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Той идва - "Фантом"-а на Стив Кавана

Романът „Фантом“ на писателя Стив Кавана е от онези, които трябва да започваш с възможно най-малко предварителна информация. Това гарантира не просто интересна история, а истинско шеметно приключение като спускане с екстремно влакче. Той е от романите, в които никога нищо не е сигурно, най-малко пък краят. Тъкмо си мислите, че вече..

публикувано на 19.07.24 в 17:05

Колекцията от малки колички на Гинчо Илиев

В "Професия хоби" днес ви срещаме с Гинчо Илиев , който по професия е шофьор. Хобито му може да се каже, че до голяма степен има нещо общо и с неговата професия, тъй като той е запален колекционер на колички още от ранна детска възраст.  Колекцията му е впечатляваща, в нея може да се видят уникални "находки", както самият той ги..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Симона и любовта ѝ към животните

Симона Момчилова обича животните . Показателно за това са домашните ѝ любимци - котка с четири котенца, и три кучета - пекинез, чау-чау и чаровната Бела.  "На четири години е пекинезът Дейзи . Четири години ни дарява с безусловна любов. Тя е с епилепсия. Купих я и със счупено ребро, и други заболявания. Грижим се за нея, а тя ни дарява с..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Международен етнофестивал за хора със специални потребности се проведе в Майор Узуново

В "Едно" представяме събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация" . В края на юни във видинското село Майор Узуново се състоя IX-ият Международен етнофестивал на хората с увреждания "Балканска среща" . През настоящия месец пък деца и възрастни, които посещават двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията,..

публикувано на 19.07.24 в 14:30
Съборът на Кадъ боаз се открива утре

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега,..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45