Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как "бърнаут" ни влияе

Какво представлява синдромът на професионалното изчерпване

2
Снимка: Радио ВИДИН

Английският термин "burnout", известен като "синдром на професионалното изчерпване" е понятие, използвано за първи път в статия на американския психиатър Хърбърт Фройденбергер още през 1974 г. Той забелязва този синдром сред своите колеги и го характеризира със специфични симптоми и стадии на развитие. Основно представлява повишено чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Оказва се, че това е професионален феномен, който влияе върху всички аспекти на личността - физиологични, емоционални, поведенчески, включително води до проява на различни настроения и сериозни заболявания. През последните години изследванията обхващат много професии, сред които са полицаи, учители, журналисти, лекари и научни работници.

Как можем да се справим с този синдром и какви са проблемите, които той може да ни създаде?

Животът ни понякога може да се окаже доста изтощителен, особено за хората, живеещи в по- големи населени места. Еднообразието и стресът на работните места, малките неща, които не можем да променим, влияят ежедневно на психическото ни състояние. Росица Иванова работи в сферата на търговията с хранителни продукти и работната ѝ седмица е от понеделник до събота. Според нея постоянната месторабота по някакъв начин влияе върху развитието на синдрома на професионалното изчерпване.

"Има значение колко време си на една работа. Рутината се натрупва с времето и колкото и да си лаик в дадена област, ти се научаваш да вършиш определен вид работа. Свикваш с това, което всеки ден работиш- то се повтаря и в един момент ти губиш това предизвикателство, което имаш в началото, при постъпването си на дадена работа. Тогава, именно, според мен се получава и този "бърнаут"- коментира Росица Иванова.

Иво Икономов - ЕРИДАНГоляма част от младите днес търсят своите професионални предизвикателства в по- големите градове на страната и в чужбина. В столицата от години живеят хора от Българския Северозапад. Безспорно големият град предоставя безкрайно много възможности, но и рисковете да живееш и работиш в София никак не са малко. Иво Икономов е от Монтана, рок музикант, потърсил развитие на голямата сцена. Той е създател на група ЕРИДАН и до момента успява да се реализира успешно дори и зад граница. Иво Икономов, обаче има и постоянна работа, а музиката, освен страст и начин на живот, е и начин да се освободи от синдрома на професионалното прегряване.

"Аз работя към една голяма софийска фирма и се занимавам с транспорт. Аз мисля, че с този синдром ние се сблъскваме още от много малки, още в училище, когато трябва да правим неща, които не са ни по нрава. Ние просто си живеем в нашите мечти, а мечтата е най- ценното нещо в един човек и за нея няма възраст... Музиката взима много и за нея се дават много жертви. Това е страхотно психическо натоварване. Много е трудно да поддържаш действаща една рок група. Може би отстрани това изглежда лесно, но съвсем не е така"- посочи Иво Икономов.

Оказва се, че, когато започнем нервно да отброяваме дните до петък сме на път да изпитаме "бърнаут". За синдрома поговорихме и с психотерапевта от Враца Димитрина Пеева:

"Можем да говорим, както за психологичен проблем така и за физиологичен, и поведенчески такъв. Това са части от симптоматиката на синдрома на професионалното изчерпване. Това е синдром на изтощението. Той включва развитието на отрицателна самооценка, отрицателно отношение към работата. Не е задължително да има загуба на творчески потенциал, не е реакция на скука, а това по- скоро е проблем" - уточни Димитрина Пеева и допълни:

Развитието на синдрома на професионалното изчерпване е пряко свързано с несъответствието между личността и професията му. Американският психолог Кристина Маслах определя шест основни области на несъответствие. Това са изискванията към работещия и неговите реални възможности, стремеж към независимост в работата и степента на приложен контрол, вложените усилия в работата и недооценка на приносите, отсъствие на позитивни взаимоотношения с работния колектив, отсъствие на справедливи взаимоотношения в работата, етични принципи на личността и изискванията на работата. 

Как да се справим, обаче, с бърнаута? Тези от нас, които решават да напуснат града по време на почивните дни и да се насладят на природата и чистия въздух са на правилния път. Физическото откъсване от рутината е доста ефективен метод. Попитахме видинчани знаят ли какво е "бърнаут" и как успяват да се откъснат от ежедневните си задачи на работното място.

"Според мен това е вътрешно състояние на човека, защото поставен в условията на конкуренция, която е изключително жестока в момента в България, всеки един човек иска да се докаже и да покаже най- доброто от себе си. Понякога това води до доста тежки последствия за самия него... Това е изключително напрежение, което се нагнетява и в останалите, а не само в самия човек... Не съм много запознат с този синдром, но аз съм такъв, че ми е интересно, а и се занимавам с танци и това не е проблем... Мисля, че постоянно сме заобиколени от стрес, което не го осъзнаваме"- казаха видинчани.   

Оказва се, че 40% от работещите напускат работа заради "бърнаут". Докато в последните години емоционалното изтощение, предизвикано от силна натовареност на работното място, се свързваше предимно с високо отговорни длъжности, тенденцията за загуба на мотивация и неудовлетвореност се засилва в най-разнообразни области. По данни на Евростат, 55% от изгубените работни дни в Европа се дължат именно на стрес, като у нас този дял е около 40%. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00