Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как "бърнаут" ни влияе

Какво представлява синдромът на професионалното изчерпване

2
Снимка: Радио ВИДИН

Английският термин "burnout", известен като "синдром на професионалното изчерпване" е понятие, използвано за първи път в статия на американския психиатър Хърбърт Фройденбергер още през 1974 г. Той забелязва този синдром сред своите колеги и го характеризира със специфични симптоми и стадии на развитие. Основно представлява повишено чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Оказва се, че това е професионален феномен, който влияе върху всички аспекти на личността - физиологични, емоционални, поведенчески, включително води до проява на различни настроения и сериозни заболявания. През последните години изследванията обхващат много професии, сред които са полицаи, учители, журналисти, лекари и научни работници.

Как можем да се справим с този синдром и какви са проблемите, които той може да ни създаде?

Животът ни понякога може да се окаже доста изтощителен, особено за хората, живеещи в по- големи населени места. Еднообразието и стресът на работните места, малките неща, които не можем да променим, влияят ежедневно на психическото ни състояние. Росица Иванова работи в сферата на търговията с хранителни продукти и работната ѝ седмица е от понеделник до събота. Според нея постоянната месторабота по някакъв начин влияе върху развитието на синдрома на професионалното изчерпване.

"Има значение колко време си на една работа. Рутината се натрупва с времето и колкото и да си лаик в дадена област, ти се научаваш да вършиш определен вид работа. Свикваш с това, което всеки ден работиш- то се повтаря и в един момент ти губиш това предизвикателство, което имаш в началото, при постъпването си на дадена работа. Тогава, именно, според мен се получава и този "бърнаут"- коментира Росица Иванова.

Иво Икономов - ЕРИДАНГоляма част от младите днес търсят своите професионални предизвикателства в по- големите градове на страната и в чужбина. В столицата от години живеят хора от Българския Северозапад. Безспорно големият град предоставя безкрайно много възможности, но и рисковете да живееш и работиш в София никак не са малко. Иво Икономов е от Монтана, рок музикант, потърсил развитие на голямата сцена. Той е създател на група ЕРИДАН и до момента успява да се реализира успешно дори и зад граница. Иво Икономов, обаче има и постоянна работа, а музиката, освен страст и начин на живот, е и начин да се освободи от синдрома на професионалното прегряване.

"Аз работя към една голяма софийска фирма и се занимавам с транспорт. Аз мисля, че с този синдром ние се сблъскваме още от много малки, още в училище, когато трябва да правим неща, които не са ни по нрава. Ние просто си живеем в нашите мечти, а мечтата е най- ценното нещо в един човек и за нея няма възраст... Музиката взима много и за нея се дават много жертви. Това е страхотно психическо натоварване. Много е трудно да поддържаш действаща една рок група. Може би отстрани това изглежда лесно, но съвсем не е така"- посочи Иво Икономов.

Оказва се, че, когато започнем нервно да отброяваме дните до петък сме на път да изпитаме "бърнаут". За синдрома поговорихме и с психотерапевта от Враца Димитрина Пеева:

"Можем да говорим, както за психологичен проблем така и за физиологичен, и поведенчески такъв. Това са части от симптоматиката на синдрома на професионалното изчерпване. Това е синдром на изтощението. Той включва развитието на отрицателна самооценка, отрицателно отношение към работата. Не е задължително да има загуба на творчески потенциал, не е реакция на скука, а това по- скоро е проблем" - уточни Димитрина Пеева и допълни:

Развитието на синдрома на професионалното изчерпване е пряко свързано с несъответствието между личността и професията му. Американският психолог Кристина Маслах определя шест основни области на несъответствие. Това са изискванията към работещия и неговите реални възможности, стремеж към независимост в работата и степента на приложен контрол, вложените усилия в работата и недооценка на приносите, отсъствие на позитивни взаимоотношения с работния колектив, отсъствие на справедливи взаимоотношения в работата, етични принципи на личността и изискванията на работата. 

Как да се справим, обаче, с бърнаута? Тези от нас, които решават да напуснат града по време на почивните дни и да се насладят на природата и чистия въздух са на правилния път. Физическото откъсване от рутината е доста ефективен метод. Попитахме видинчани знаят ли какво е "бърнаут" и как успяват да се откъснат от ежедневните си задачи на работното място.

"Според мен това е вътрешно състояние на човека, защото поставен в условията на конкуренция, която е изключително жестока в момента в България, всеки един човек иска да се докаже и да покаже най- доброто от себе си. Понякога това води до доста тежки последствия за самия него... Това е изключително напрежение, което се нагнетява и в останалите, а не само в самия човек... Не съм много запознат с този синдром, но аз съм такъв, че ми е интересно, а и се занимавам с танци и това не е проблем... Мисля, че постоянно сме заобиколени от стрес, което не го осъзнаваме"- казаха видинчани.   

Оказва се, че 40% от работещите напускат работа заради "бърнаут". Докато в последните години емоционалното изтощение, предизвикано от силна натовареност на работното място, се свързваше предимно с високо отговорни длъжности, тенденцията за загуба на мотивация и неудовлетвореност се засилва в най-разнообразни области. По данни на Евростат, 55% от изгубените работни дни в Европа се дължат именно на стрес, като у нас този дял е около 40%. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00