Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Ботева: "Кметовете трябва да имат определен образователен ценз"

| обновено на 12.04.19 в 18:05
24
Цветелина Ботева, кмет на село Камено поле
Снимка: Радио ВИДИН

"Трябва да се помисли за избора на селски и общински кметове, които да отговарят на някакъв образователен ценз", категорична е Цветелина Ботева, кмет на село Камено поле, община Роман и допълва:


"Повярвайте ми, аз се срамувам, наблюдавайки селски кметове, общински кметове и общински съветници, които трудно четат. Аз съм четвърти мандат кмет, но преди това съм работила 18 години като учител и директор на училището, и се срамувам да ги слушам. Да не говорим пък, че общинският съветник би трябвало да ни съветва и поучава... Всичко това би могло да се избегне с въвеждането на образователен ценз. Не може всеки чичо да влезе в Общинския съвет с галошите или пък да стане кмет, защото това се нарича позор..."


СнимкаПрез всичките тези години, майката на четири деца по неволя е била и чистачка, и полицай, и кмет. Твърди, че познава добре проблемите на селото и на жителите му:


"Кмет съм от 2003 година и твърдя, че добре познавам хората и населеното място, на което съм толкова години кмет. Що се отнася до живота в селото, не мога да изтъкна положителни насоки. С всяка година положението става все по-тежко, защото тук безработицата е голяма и липсата на заетост кара хората да мизеруват. Към момента постоянните ни жители са 605, а по настоящ адрес- 703. Повече от 70 % са от тях са роми, но аз не мога да се оплача от ромското население, защото те от едно време са интегрирани сред останалите.  
Снимка

Лошата инфраструктура и липсата на загриженост от страна на общинското ръководство и на държавата за третокласния път Мездра- Бяла Слатина, ограничава до максимум обществения транспорт. Просто от селата в нашия край като че ли никой не се интересува. И най-голямото село в община Роман е най-силно наказвано. Най-малко са капиталовите средства, най-малко са работните места, а селото е с 18 км улична мрежа, която следва да бъде почиствана. Има и един друг проблем. Истината за безработицата е, че трябва да бъде създадена заетост, при която да се създава някакъв вид продукт. Метенето по улиците не води до кой знае какви добри резултати. Тук трябва да се инвестира от социалното министерство еднократно, за да подадеш ръка на безработния, да създадеш някакъв бизнес и след това той сам да се бори и да си изкарва парите. Само ходенето по улиците с тези метли, не носи облаги за никой", 
допълва Ботева.  
Снимка

Жителите на селото също нямат с какво да се похвалят. Повечето от тях са се наредили на дълга опашка пред селската поща и чакат да им дойде редът да получат пенсията си:


"Какво тегло теглим, си знаем само ние. С една дума- мизерна работа... Аптека нямаме, а трябва да има. Лекарствата си ги  взимаме от Мездра, кой както може... Да вземат да оправят тази поща да е в ред. Чакам от 7 часа сутринта за да си взема пенсията, а вече е 12:30 часа. Не е виновна жената, ама трябва по-рано да се подготви, за да оправи по-бързо хората. Ние сме възрастни хора и не издържаме на такова чакане... На 87 години съм, не мога да ходя, а тук седя и чакам по цял ден. Нито мога да си ида, нито мога да се оправя. Как я мисли тази управа, не знам. В селото се краде много. Умре ли човек, ще го погребат тази вечер, утре Снимкавечер вече са разбили дома и крадат... Къщите разсипаха на хората, прозорци свалиха, врати свалиха, дюшеметата взеха- то е страшна работа тук, страшна работа. И няма никакъв контрол в Камено поле. Ние, старите хора сме за съжаление... Полицай в селото имаме, ама аз нито го познавам, нито го виждам. Говорят, че вече има две момчета, които са в затвора за кражби по къщите в Камено поле... Карат ги в полицията в Роман, ама нищо не става. Те ги пускат веднага-  малолетни били и край... Аз съм на 84 години и за мен най-важното сега вече е децата ми да са добре. Другото не е важно. Какво да искам повече...", коментират накратко живота си жителите на селото.


"Последните години са много тежки за Камено поле, защото над 150 безработни питат за работа, а такава за съжаление няма. Много са и възрастните хора, които се нуждаят от лични асистенти, но не отговарят на необходимите условия. И Снимкамен ме боли като виждам тези хора, как си отиват с голяма мъка. Населението ни е застаряващо. Тези, които заминаха за по-големите градове или в чужбина, за съжаление няма изгледи да се върнат. Много от къщите в селото вече са пусти", допълва и кметицата. 


"Светла посока в момента не виждаме, защото като че ли е забравено, че Северозападът е в много тежко състояние и трябва да му се обърне внимание. И най-важното- липсата на правомощия на селските кметове доведе до там, че ако си близък или си от групата на общинския кмет, можеш да направиш нещо. Ако ли не- за теб няма нищо. През последните 4 години не е направено нещо, с което да се зарадват хората от Камено поле с изключение на една детска площадка в селския парк, на която се радват децата. Може би трябва да се внесе предложение за нов закон, който да даде право на селските кметове да кандидатстват по европейските програми, да имат право да разполагат с финанси и да направляват средствата там, където е необходимо. 
Снимка

Хубавото в селото е, че все още имаме училище, което е защитено. Имаме и детска градина. Независимо, че там учат ромчета, децата са добри, не можем да се оплачем и от родителите им, които са съвестни и обръщат внимание на децата си.


Не можем да се похвалим обаче за опазването на частната собственост. Имаме една групичка от малолетни, които почти всяка нощ вършат нещо нередно или ограбват хорските къщи. Липсата на адекватно законодателство по отношение на извършените от деца престъпления е сериозен проблем не само за Камено поле, но и за околните села. И за съжаление остава чувството за безнаказаност. Не съм доволна от работата на полицията, защото тук имаме една табела с приемни часове, която само си стои на вратата. Полицаите ни посещават само по сигнал. Комуникацията ни с тях от месец октомври миналата година се загуби съвсем. Никой в селото не знае имаме ли квартален или нямаме и какво изобщо се случва.


Тук имаме уникален каньон, който трябва да бъде популяризиран, но не сме в състояние да следим внесените за целта проекти, защото комуникацията и кореспонденцията не е с кметството, а с общинското ръководство. Това бе и една от причините през изминалите години да не се реализира една туристическа пътека, както и един парк"
, обяснява Цветелина Ботева, кмет на Камено поле- селото, което претендира да е едно от най-старите населени места в България. Край него са открити сечива на близо 40 000 години.
А как се опазват историческите обекти, които съвсем не са малко тук, както и подробности по повдигнатите въпроси, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00