Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колебаещите се ще определят победителя в изборите

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Какви са нагласите дни преди изборите на 26 май в България? Четири партии се очертават със сигурно представителство в Европарламента, показват данните от последното проучване на "Барометър България", направено между 10 и 15 май сред  843 души чрез телефонно интервю и със собствено финансиране на социологическата агенция. 

"Четирите сигурни партии с представители в Европарламента са ГЕРБ, БСП, ДПС и ВМРО. Избирателната активност ще бъде около 35%. Същият е и процентът на колебаещия се електорат, който ще реши в последния момент дали ще гласува. Именно от този електорат може да се получат изненади. До последния момент няма да се знае кой- ГЕРБ или БСП, ще бъде първи. Разликата между двете партии е много малка", обясни социологът Николай Николов, управител на "Барометър България".

"Галъп интернешънъл" направи специално изследване за отношението на българите към Евровота. Изследването е възложено и финансирано от БНТ и Европарламента. В проучването са изведени и петте основни проблема пред българина в навечерието на изборите:

"На първо място поставят ниските доходи, след това корупционните практики, следват безработицата, бежанците и тероризмът. Другото нещо, което показва изследването, е нагласата на българите към възможната промяна, която би последвала след европейските избори. Повече от половината интервюирани отчитат, че върху тях самите няма да се отрази по никакъв начин. Подобен е и процентът за очакваните промени върху България. За Европа българите традиционно са еврооптимисти- 34% от българските граждани смятат, че евроизборите биха довели Европейския съюз към по-добро, 29% смятат, че промяна няма да има, а тези, които смятат, че биха довели ЕС до по-лошо, са едва 9%", каза Светлин Тачев, политолог в агенция "Галъп интернешънъл".

Европейският център за наблюдение на изборите следи кампанията едновременно във всички държави на ЕС. Националните изследователски звена са съставени от десетки учени и университетски изследователи. Този изследователски проект е иницииран от Университета Roma Tre в Рим, Италия и е финансиран от Европейския парламент. 

"Основната ни цел са събирането, мониторинга и анализа на рекламните материали, които са изготвени от политическите партии в държавите-членове на ЕС. Вече имаме втори междинен доклад, според който кампанията е най-активна до момента в южна Европа, на второ място по активност е източна Европа, следвана от северна Европа и на последното място е западната част на Европа. По отношение на видовете рекламни материали, които се анализират, най-активни със своите послания са тези, които са пуснати в социалната мрежа Фейсбук, което е интересно и е новост. В южна и източна Европа в посланията преобладава националната тема пред европейската, а в западна Европа е обратното. Като цяло посланията във всичките 28 държави са позитивни към Европейския съюз", обяви д-р Нели Велинова, от екипа на Европейския център за наблюдение на изборите.

Какво казаха видинчани за предстоящите избори и още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00