Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живеем в пренаселени домове

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Около 40% от домакинствата в България живеят в пренаселени домове, показва статистика на Евростат. Значението  на жилищния сектор е огромно като фактор за икономическото развитие и обновлението на населените места. Според статистиката, в България има средно 550 жилища на 1000 човека, като жилищата са много повече, отколкото домакинствата. Над 97% от собствеността е частна. Броят на необитаемите жилища обаче расте, като те са над 31% от всички жилища в страната. Според различни проучвания през 2030 година преселването в градовете ще бъде факт за трима от всеки пет жители на планетата. Населението в гетата ще се увеличи двойно и ще достигне 2 милиарда души. Това поставя огромни проблеми пред властите, които управляват градовете - като климатични и жилищни промени. Ето какво каза по темата Минчо Бенов - директор на "Хабитат България":

"Всъщност 50% живеят в пренаселени жилища...При нас пренаселеността е втора по ръст, като пред нас е  Румъния с над 50%... Обезпечеността с жилища в страната е висока. Около 3 600 000 жилища за около 3 000 000 домакинства...В жилищната система на страната има едни големи дисбаланси, които през годините се задълбочават и не им се обръща внимание...От една страна имаме пренаселеност, а от друга имаме необитаеми жилища...Има проблем и за придобиване на нови жилища и така младите хора остават при родителите си...В България тези проблеми се съпътстват поне още от три проблема - липсата на алтернативни модели за осигуряване на достъп до жилища - примерно за строене на жилища на непазарен принцип..."

Националната жилищна стратегия 2018 - 2030 г. е рамков документ за развитието на жилищния сектор, който съдържа пакет от цели на държавната жилищна политика, средствата за постигането им и отговорностите на всички заинтересовани страни - гражданите, държавата, общините, частния и неправителствения сектор. Жилищният сектор е един от двигателите на икономическото развитие, стимулира икономиката и подпомага обновяването на градовете и населените места. През 2016 г. жилищното строителство създава около 11% от брутния вътрешен продукт на сектор "Строителство". Добре провежданата национална жилищна политика със своите дългосрочни цели осъществява необходимия баланс между икономическия растеж, жилищното задоволяване и градското обновяване, регулира пазарите на имоти и допринася за благоденствието на обществото и на отделния човек.

Във Видин търговията със жилища е в застой, коментира Стефан Филаретов, собственик на агенция за недвижими имоти:

"Има застой на пазара. Търсят се двустайни и евтини жилища...Във Видин няма ново строителство. Кооперациите са строени преди 10 години и там има свободни жилища, които не са купени... За да придобие някой жилище, трябва да има хубава заплата..."

Независимо от факта, че жилището не попада в сферите на законодателната хармонизация в ЕС, редица хоризонтални регулации имат съществено влияние и налагат съобразяването на жилищната стратегия с тях. Пример за това са правилата за държавната помощ, за енергийната ефективност, за обществените поръчки, стандартите за строителните продукти и материали, секторните стратегии, препоръки и ръководни насоки в социалната, екологичната и други сфери.

"Мъжът строи къщата, жената прави от къщата дом"- така гласи една българска поговорка. "Домът е бил свято място за българина", смята етнографа от видинския музей Десислава Божидарова:

"В Северозападна България задругите се запазват доста време. Там са живеели всички...Домовладиката е решавал кога и за кого да се прави нова къща... Запазена е и привързаноста на хората към дома... Тук и порасналите вече деца се грижат за родителите си... В Европа не е така. Там като навършат пълнолетие, напускат дома..."

Всъщност пoвeчe oт пoлoвинaтa oт бългapcĸoтo нaceлeниe oбитaвa жилищa в тyxлeни ĸъщи, a oĸoлo 45 нa cтo oт бългapитe живeят в aпapтaмeнти в блoĸoвe, coчaт oбoбщeни дaнни нa Eвpocтaт зa жилищнитe ycлoвия в cтpaнитe нa EC. Oĸoлo 85 нa cтo oт бългapитe пpитeжaвaт coбcтвeн дoм. Toвa e eдин oт нaй-виcoĸитe пoĸaзaтeли в Eвpoпeйcĸия cъюз. Бългapитe пpитeжaвaт oбщo oĸoлo 3,9 милиoнa жилищa-  2,6 милиoнa ca в гpaдoвeтe и oĸoлo 1,3 млн. в ceлaтa. Знaчитeлeн e бpoят нa жилищнитe cгpaди oт тyxли - нaд 600 xил. cгpaди ca oт бeтoн и тyxли, a нaд 1,5 млн. oт тyxли и гpeдopeд. Близo 75 xил. ca жилищнитe cгpaди /c нaд 500 xил. aпapтaмeнтa в тяx/, изгpaдeни cъc cтoмaнoбeтoн. Oĸoлo 19 xиляди ca пaнeлнитe cгpaди y нac, в ĸoитo имa нaд 900 000 aпapтaмeнтa, oбитaвaни oт близo 1,7 млн. бългapи. Heмaлъĸ e и дeлът нa нeoбитaeмитe cгpaди, пpeдимнo в ceлcĸи paйoни.


Видинчани смятат, че основната причина да не се купуват жилища, е липсата на работа и високи заплати.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Предизборната кампания трябва да повдигне въпроса за изказа и приличието

Парламентът обяви първия мандат за неуспешен, с което безпрецедентната ротация остава в историята.  Малко вероятни изглеждат шансовете на втората политическа сила да състави кабинет.  Защо се счупи Сглобката?  Кои са причините за разваляне на отношенията между доскорошните партньори?  Какво следва на политическата сцена?  Правителствената криза..

публикувано на 28.03.24 в 10:00

Има ли бизнесът ресурс да повиши заплатите?

Представителите на бизнеса у нас бяха песимистично настроени за 2023 година, като с подобни опасения навлязоха и в новата 2024 г. Това показват резултатите от традиционното онлайн допитване до членовете на Българска стопанска камара (БСК), проведено сред 784 микро, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на..

публикувано на 27.03.24 в 10:45

Румен Гълъбинов, икономист: Очаквам към средата на годината да сме изпълнили всички критерии за еврозоната

Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Страната ни може да стане част от еврозоната още през 2025 г. Това каза председателят на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София. Единствено по-високата инфлация у нас спира към момента членството на България..

публикувано на 26.03.24 в 12:29

Социален фонд за климата– подкрепа на прехода към зелена икономика

Преходът към възобновяема и чиста енергия поставя за цел българската енергетика да се декарбонизира и да стане климатично неутрална до 2050 г. Това, обаче, не трябва да се случва по несправедлив начин, особено що се касае до енергийно бедната част от обществото и домакинствата, уязвими от цената на електроенергията и горивата. За тази цел от януари..

публикувано на 25.03.24 в 13:40

Село Рабиша - с прекрасна природа, но без работа за хората

Село Рабиша се намира на път, който води към известната пещера Магурата и към красивото Рабишко езеро.  Най-близкият град е Белоградчик, на 12 км, а на 38 км е Видин.  В миналото Рабиша е било голямо село. През 1946 година жителите са над 1200, с два големи площада и с еднотипни едноетажни къщи, с няколко големи сгради, в които се помещавали..

публикувано на 22.03.24 в 12:20

Тома Ушев: Сглобката е евтин заместител на луксозен продукт от китайски сайт

Бъдещето на властта зависи от извинение към Мария Габриел.  Ще бъдат ли подновени преговорите между партньорите, които не успяха до този момент да постигнат съгласие?  Предстои ли разглеждане на неодобрения проектокабинет?  Безпрецедентната политическа ситуация дискутираме с Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Ако ми..

публикувано на 21.03.24 в 10:00

Намират ли успешна професионална реализация младите хора у нас?

Пазарът на труда в Европа става все по-динамичен, а по всичко личи, че тези процеси ще продължат и занапред. Първото голямо сътресение бе регистрирано с началото на COVID-19 пандемията, когато бяха освободени от работа много хора, а други бяха принудени да преминат към работа от вкъщи. Възстановяването и свързания с него недостиг на..

публикувано на 20.03.24 в 10:30