Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живеем в пренаселени домове

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Около 40% от домакинствата в България живеят в пренаселени домове, показва статистика на Евростат. Значението  на жилищния сектор е огромно като фактор за икономическото развитие и обновлението на населените места. Според статистиката, в България има средно 550 жилища на 1000 човека, като жилищата са много повече, отколкото домакинствата. Над 97% от собствеността е частна. Броят на необитаемите жилища обаче расте, като те са над 31% от всички жилища в страната. Според различни проучвания през 2030 година преселването в градовете ще бъде факт за трима от всеки пет жители на планетата. Населението в гетата ще се увеличи двойно и ще достигне 2 милиарда души. Това поставя огромни проблеми пред властите, които управляват градовете - като климатични и жилищни промени. Ето какво каза по темата Минчо Бенов - директор на "Хабитат България":

"Всъщност 50% живеят в пренаселени жилища...При нас пренаселеността е втора по ръст, като пред нас е  Румъния с над 50%... Обезпечеността с жилища в страната е висока. Около 3 600 000 жилища за около 3 000 000 домакинства...В жилищната система на страната има едни големи дисбаланси, които през годините се задълбочават и не им се обръща внимание...От една страна имаме пренаселеност, а от друга имаме необитаеми жилища...Има проблем и за придобиване на нови жилища и така младите хора остават при родителите си...В България тези проблеми се съпътстват поне още от три проблема - липсата на алтернативни модели за осигуряване на достъп до жилища - примерно за строене на жилища на непазарен принцип..."

Националната жилищна стратегия 2018 - 2030 г. е рамков документ за развитието на жилищния сектор, който съдържа пакет от цели на държавната жилищна политика, средствата за постигането им и отговорностите на всички заинтересовани страни - гражданите, държавата, общините, частния и неправителствения сектор. Жилищният сектор е един от двигателите на икономическото развитие, стимулира икономиката и подпомага обновяването на градовете и населените места. През 2016 г. жилищното строителство създава около 11% от брутния вътрешен продукт на сектор "Строителство". Добре провежданата национална жилищна политика със своите дългосрочни цели осъществява необходимия баланс между икономическия растеж, жилищното задоволяване и градското обновяване, регулира пазарите на имоти и допринася за благоденствието на обществото и на отделния човек.

Във Видин търговията със жилища е в застой, коментира Стефан Филаретов, собственик на агенция за недвижими имоти:

"Има застой на пазара. Търсят се двустайни и евтини жилища...Във Видин няма ново строителство. Кооперациите са строени преди 10 години и там има свободни жилища, които не са купени... За да придобие някой жилище, трябва да има хубава заплата..."

Независимо от факта, че жилището не попада в сферите на законодателната хармонизация в ЕС, редица хоризонтални регулации имат съществено влияние и налагат съобразяването на жилищната стратегия с тях. Пример за това са правилата за държавната помощ, за енергийната ефективност, за обществените поръчки, стандартите за строителните продукти и материали, секторните стратегии, препоръки и ръководни насоки в социалната, екологичната и други сфери.

"Мъжът строи къщата, жената прави от къщата дом"- така гласи една българска поговорка. "Домът е бил свято място за българина", смята етнографа от видинския музей Десислава Божидарова:

"В Северозападна България задругите се запазват доста време. Там са живеели всички...Домовладиката е решавал кога и за кого да се прави нова къща... Запазена е и привързаноста на хората към дома... Тук и порасналите вече деца се грижат за родителите си... В Европа не е така. Там като навършат пълнолетие, напускат дома..."

Всъщност пoвeчe oт пoлoвинaтa oт бългapcĸoтo нaceлeниe oбитaвa жилищa в тyxлeни ĸъщи, a oĸoлo 45 нa cтo oт бългapитe живeят в aпapтaмeнти в блoĸoвe, coчaт oбoбщeни дaнни нa Eвpocтaт зa жилищнитe ycлoвия в cтpaнитe нa EC. Oĸoлo 85 нa cтo oт бългapитe пpитeжaвaт coбcтвeн дoм. Toвa e eдин oт нaй-виcoĸитe пoĸaзaтeли в Eвpoпeйcĸия cъюз. Бългapитe пpитeжaвaт oбщo oĸoлo 3,9 милиoнa жилищa-  2,6 милиoнa ca в гpaдoвeтe и oĸoлo 1,3 млн. в ceлaтa. Знaчитeлeн e бpoят нa жилищнитe cгpaди oт тyxли - нaд 600 xил. cгpaди ca oт бeтoн и тyxли, a нaд 1,5 млн. oт тyxли и гpeдopeд. Близo 75 xил. ca жилищнитe cгpaди /c нaд 500 xил. aпapтaмeнтa в тяx/, изгpaдeни cъc cтoмaнoбeтoн. Oĸoлo 19 xиляди ca пaнeлнитe cгpaди y нac, в ĸoитo имa нaд 900 000 aпapтaмeнтa, oбитaвaни oт близo 1,7 млн. бългapи. Heмaлъĸ e и дeлът нa нeoбитaeмитe cгpaди, пpeдимнo в ceлcĸи paйoни.


Видинчани смятат, че основната причина да не се купуват жилища, е липсата на работа и високи заплати.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45