Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем в пренаселени домове

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

Около 40% от домакинствата в България живеят в пренаселени домове, показва статистика на Евростат. Значението  на жилищния сектор е огромно като фактор за икономическото развитие и обновлението на населените места. Според статистиката, в България има средно 550 жилища на 1000 човека, като жилищата са много повече, отколкото домакинствата. Над 97% от собствеността е частна. Броят на необитаемите жилища обаче расте, като те са над 31% от всички жилища в страната. Според различни проучвания през 2030 година преселването в градовете ще бъде факт за трима от всеки пет жители на планетата. Населението в гетата ще се увеличи двойно и ще достигне 2 милиарда души. Това поставя огромни проблеми пред властите, които управляват градовете - като климатични и жилищни промени. Ето какво каза по темата Минчо Бенов - директор на "Хабитат България":

"Всъщност 50% живеят в пренаселени жилища...При нас пренаселеността е втора по ръст, като пред нас е  Румъния с над 50%... Обезпечеността с жилища в страната е висока. Около 3 600 000 жилища за около 3 000 000 домакинства...В жилищната система на страната има едни големи дисбаланси, които през годините се задълбочават и не им се обръща внимание...От една страна имаме пренаселеност, а от друга имаме необитаеми жилища...Има проблем и за придобиване на нови жилища и така младите хора остават при родителите си...В България тези проблеми се съпътстват поне още от три проблема - липсата на алтернативни модели за осигуряване на достъп до жилища - примерно за строене на жилища на непазарен принцип..."

Националната жилищна стратегия 2018 - 2030 г. е рамков документ за развитието на жилищния сектор, който съдържа пакет от цели на държавната жилищна политика, средствата за постигането им и отговорностите на всички заинтересовани страни - гражданите, държавата, общините, частния и неправителствения сектор. Жилищният сектор е един от двигателите на икономическото развитие, стимулира икономиката и подпомага обновяването на градовете и населените места. През 2016 г. жилищното строителство създава около 11% от брутния вътрешен продукт на сектор "Строителство". Добре провежданата национална жилищна политика със своите дългосрочни цели осъществява необходимия баланс между икономическия растеж, жилищното задоволяване и градското обновяване, регулира пазарите на имоти и допринася за благоденствието на обществото и на отделния човек.

Във Видин търговията със жилища е в застой, коментира Стефан Филаретов, собственик на агенция за недвижими имоти:

"Има застой на пазара. Търсят се двустайни и евтини жилища...Във Видин няма ново строителство. Кооперациите са строени преди 10 години и там има свободни жилища, които не са купени... За да придобие някой жилище, трябва да има хубава заплата..."

Независимо от факта, че жилището не попада в сферите на законодателната хармонизация в ЕС, редица хоризонтални регулации имат съществено влияние и налагат съобразяването на жилищната стратегия с тях. Пример за това са правилата за държавната помощ, за енергийната ефективност, за обществените поръчки, стандартите за строителните продукти и материали, секторните стратегии, препоръки и ръководни насоки в социалната, екологичната и други сфери.

"Мъжът строи къщата, жената прави от къщата дом"- така гласи една българска поговорка. "Домът е бил свято място за българина", смята етнографа от видинския музей Десислава Божидарова:

"В Северозападна България задругите се запазват доста време. Там са живеели всички...Домовладиката е решавал кога и за кого да се прави нова къща... Запазена е и привързаноста на хората към дома... Тук и порасналите вече деца се грижат за родителите си... В Европа не е така. Там като навършат пълнолетие, напускат дома..."

Всъщност пoвeчe oт пoлoвинaтa oт бългapcĸoтo нaceлeниe oбитaвa жилищa в тyxлeни ĸъщи, a oĸoлo 45 нa cтo oт бългapитe живeят в aпapтaмeнти в блoĸoвe, coчaт oбoбщeни дaнни нa Eвpocтaт зa жилищнитe ycлoвия в cтpaнитe нa EC. Oĸoлo 85 нa cтo oт бългapитe пpитeжaвaт coбcтвeн дoм. Toвa e eдин oт нaй-виcoĸитe пoĸaзaтeли в Eвpoпeйcĸия cъюз. Бългapитe пpитeжaвaт oбщo oĸoлo 3,9 милиoнa жилищa-  2,6 милиoнa ca в гpaдoвeтe и oĸoлo 1,3 млн. в ceлaтa. Знaчитeлeн e бpoят нa жилищнитe cгpaди oт тyxли - нaд 600 xил. cгpaди ca oт бeтoн и тyxли, a нaд 1,5 млн. oт тyxли и гpeдopeд. Близo 75 xил. ca жилищнитe cгpaди /c нaд 500 xил. aпapтaмeнтa в тяx/, изгpaдeни cъc cтoмaнoбeтoн. Oĸoлo 19 xиляди ca пaнeлнитe cгpaди y нac, в ĸoитo имa нaд 900 000 aпapтaмeнтa, oбитaвaни oт близo 1,7 млн. бългapи. Heмaлъĸ e и дeлът нa нeoбитaeмитe cгpaди, пpeдимнo в ceлcĸи paйoни.


Видинчани смятат, че основната причина да не се купуват жилища, е липсата на работа и високи заплати.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00