В първия ден на есенната сесия на Народното събрание "БСП за България" отправи остри критики към правителството. От името на групата лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че ще бъде предявена конституционна жалба срещу практиката на управляващите да раздават пари от държавния бюджет за партийни цели.
"Предстоящите местни избори ще бележат новия сезон- и парламентарен, и политически. БСП винаги е имала ясна концепция и визия за развитието на местната власт, на общините. Нашата парламентарна група обиколи цяла България, запозна се със специфичните проблеми на различните общини. По отношение на бюджета- както всяка година, ние внасяме нашите предложения, нашия алтернативен бюджет, касаещ здравеопазване, образование, основните стълбове на държавността. Ще внесем промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, като искаме по-голяма част от местните данъци да остават в общините, за да не бъдат толкова зависими от държавния бюджет и от парите, които Бойко Борисов раздава от бюджета през прозореца на джипа си. Ще следим и процеса по избор на нов главен прокурор, както и една много важна тема, за която обаче не се говори, това са двамата наместници на европейския главен прокурор в България. Към този момент няма абсолютно никаква процедура по какъв начин те ще бъдат избирани и назначавани. Искаме прозрачност и отчетност, защото те ще имат много големи правомощия. Това са основните тенденции, които се очертават до края на политическия сезон", посочи народният представител от Видин и секретар на ПГ на БСП Филип Попов.
От "Обединени патриоти", част от управляващата коалиция, поискаха ревизия на постигнатото и неизпълненото в средата на мандата.
"Трябва да се отчетат резултатите от досегашния период на общо управление с ГЕРБ. Изтече половината от мандата и трябва да се отчитат вече и резултати, а не само обещания. Трябва да видим и до къде се стигна с увеличаването на пенсиите, защото това е поето от нас- "Обединени патриоти", че до края на мандата минималната пенсия ще достигне 300 лева. Няма да променяме нито формата на управление, нито регистрацията на парламентарната група, въпреки напускането на депутатите от "Атака". Това тяхно решение не е причина за отслабване на кабинета или за парламентарна и управленска криза", обясни депутатът от "Обединени патриоти" Росен Живков.
В навечерието на местните избори конфронтацията между политическите сили очаквано отново се изостри. Анализаторите очакват "гореща" есен.
"Новият политически сезон започва под знака на предстоящия местен вот, който е изключително важен и интересен за хората, тъй като той е най-близък до тях самите. Това е вотът, при който те най-добре познават хората, които биха избрали. Интересно в началото на сезона е изказването на президента Румен Радев- отново изключително критично, остро. Интересно е, че той вече започна не само да критикува, а и да говори какво трябва да се направи. В точките, които предложи, е и т.нар. пряко гражданско участие- това е начин за преодоляване на институционалната криза и преодоляване на кризата на демокрацията- възможността гражданите по-пряко да могат да участват в политиката на страната... Очаква ни изключително гореща есен. В областните градове битката за местния вот ще е изключително интересна. Трябва да се види ГЕРБ ще успее ли да задържи местата, в които спечели на предишните избори, БСП дали ще успее да направи пробив на места, в които ГЕРБ има свои кметове. Така че наистина ни очаква една много интересна есен- с много неизвестни, с много страсти, с много борби. Надявам се самата битка да се води по честен начин чрез идеи, чрез дебати, за да може хората да изберат по-добрия кандидат на базата на това, което им предлага, а не на базата на мръсен и черен PR", коментира политологът в агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев.
Предизборната кампания официално ще стартира след малко повече от две седмици. Неофициално обаче битката за кметските постове вече върви с пълна сила. Какъв ще е резултатът- предстои да видим.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..