Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една история за българските бежанци от Босилеград

В това издание на "Калейдоскоп" ви представяме една сърцераздирателна история, невероятна и в същото време съвсем истинска, случила се през 20 век, уж далечна, но в същото време случващата се и днес, с хората - бежанци. Това са  хора, които са преживели гонения и принудително напускане на родните места и които днес изразяват своята благодарност към българите, които са ги приютили и са им осигурили подслон. На фокус е Добринка Младенова, която живее днес със семейството си в село Хайредин, а нейният род е от Босилеград. През 1944 година семейството ѝ е принудено да напусне родния си дом и идва в Златията, където се заселват и остават до днес. И това става с помощта на добри хора. Добринка има три сестри. По-късно е осиновена от леля си, която също от Босилеград. 


Босилеград е с българско население. За пръв път този край е включен в българската държава през 809 г., когато София е превзета от хан Крум. След Освобождението на България от османска власт (1878 г.), Босилеградско е част от територията на Княжество България. По време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война българите от Босилеград се бият на страната на България, предимно в състава на 13-ти пехотен Рилски полк. След Ньойския договор от 1919 г. Босилеград и останалите части на Западните покрайнини са предадени на Кралството на сърби, хървати и словенци. По време на Втората световна война, за времето 1941 - 1944 г., община Босилеград е върната на България. След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. отново е в границите на Титова Югославия, в състава на Социалистическа република Сърбия. Именно за този период разказва Добринка Младенова. Разказът на възрастната жена започва с нейното раждане, което е станало точно на сръбско-българската граница:


"Ние сме от  Босилеград, оттам сме и сме чисти българи. Всички сме избягали тук. Не само нашето семейство, тук беше пълно с такива хора, които са минали границата 1912, 1915 година. Дядо ми е бил военен и като е минавал тука и е идвал до Дунава и е видял какво широко поле е и му е харесало. А ние живеем в Балкан. И дядо ми е казал: "Щом ще се местим, отиваме до Дунава. Там е равно полето." И така идваме в Гложене. Първият път 1944 година, било е Рангеловден, студ, пеши, с опинци. Тукашният народ много са ни помогнали, за да оживеем..."


Историята
"И така идват тука, един добър човек ги приема, майка казваше: "Такъв добър човек, не знам друг".  И ни приема и знаете ли къде? Дава ни кошарата, прегражда си воловете и кравичките къде е имал, с леса от дудовите пръчки, и тука сме живели дълго време. След това една адвокатка от Гложене беше пожелала една от носиите на моята майка. Тя имаше две носии, едната даде на мен, а другата на това момиче. Това е било 1952-53 година. И тя пожелава  и ни дава техния двор, 2 дка и половина. И ни го прехвърлят. И тогава си построихме една къщичка с две стаички в двора, че много бяхме - три деца, след мен се ражда сестра ми. Много са ни помагали хората тук.."


Днес леля Добринка често посещава читалището и пътува с танцьорите и певците из страната, което за нея е едно от малкото  удоволствия, които й се случват в живота. 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Димитрова: Естествените материи, цветове и свободните кройки са подходящи това лято

С настъпването на летния сезон няма как да не поговорим за модните тенденции. Всяка година те ни предлагат свежи и ярки решения, които да отразят топлината и веселото настроение на този период от годината.  Летните цветове през тази година са вдъхновени от природата и ярките нюанси, които създават усещане за лекота и жизнерадост. Сред..

публикувано на 15.07.24 в 17:00

Червен индекс за пожари, расте рискът за възникването им

Трети ден за цялата страна е обявен оранжев код за високи температури , които на места се очаква да надхвърлят 40 градуса. За утре остава в сила същото предупреждение. Високите температури и засушаването увеличават риска и всяко невнимание може да доведе до запалване, което да застраши живота и здравето на хората, както и да нанесе сериозни щети на..

публикувано на 15.07.24 в 16:55

Двойки с репродуктивни проблеми могат да кандидатстват за финансова помощ от Община Видин

Община Видин започва от днес, 15 юли, втория прием на заявления за финансово подпомагане на изследвания и процедури при лечението на двойки с репродуктивни проблеми . 20 000 лева са предвидени тази година за подпомагане на 10 двойки, каза заместник-кметът Борислава Борисова :  "С първия прием от началото на годината Общината финансира 8..

публикувано на 15.07.24 в 16:32

Магическите аудио приказки - новата колекционерска лудост

Днес ще ви разкажем за една нова мода сред родителите на малки деца. Става въпрос за Магическите аудио приказки. За хората, които за пръв път чуват за тях, накратко - това са книжка и фигура на приказен Дисни герой. Приказката може да се чете, но понеже живеем в ерата на новите технологии и дигитализация, фигурката може да бъде сложена върху..

публикувано на 15.07.24 в 14:30

Започна записването на приетите в 8-и клас ученици

Записването в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин започна тази сутрин в 8:00 часа и се извършва в сградата на училището. Ръководен екип съдейства на децата и техните родители за бързото и безпроблемно попълване на документите.  В рамките на работния ден ще бъдат записани само учениците, класирали се на първия етап..

публикувано на 15.07.24 в 14:00

Художничка подрежда дебютна изложба във Видин

Нова самостоятелна изложба представя в Художествена галерия "Никола Петров" във Видин уредникът там Катерина Дюлгерова . Експозицията е наречена "Пречистване" . Основен мотив в творбите на художничката е водата, като една от стихиите и първичен елемент, която носи памет, и е свързвана с чудодейства, смисли и метафори.  Катерина..

публикувано на 15.07.24 в 12:00

В „Музикална зона“ слушаме песни за летни коктейли и други разхладителни напитки

   В разгара на лято‘ 2024 сме, жегите се стовариха отгоре ни ;) Не, че се оплакваме, но би било добре да има малко повечe прохлада … А кои са първите неща, за които се сещаме, като чуем "лято"? Може би море, плаж, бански, диня, мента, цаца (и бира, може би?), морски дарове, дълги дни, весели нощи и задължителните към тях летни коктейли!..

публикувано на 15.07.24 в 09:00