Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се върнем ли към нормалния ритъм след извънредното положение

2
Снимка: Борислав Георгиев, Личен архив

След поредицата от празнични дни в края на април и началото на май със затоплянето на времето, мерките, въведени с извънредното положение започнаха да се разхлабват една по една- бавно, но сигурно. Летните заведения вече работят и хората макар и доста предпазливо започнаха да ги посещават. Това създаде и допълнителното усещане, че животът отново се връща в познатите ни стереотипи и лошото е вече някъде назад. Ще успеят ли обаче заетите в ресторантьорския и хотелиерския бранш отново да завъртят колелото на късмета и да заработят на пълни обороти? Ще им се доверят ли техните клиенти и как ще приемат поредните изисквания и условности, за да могат да функционират като търговски обекти? През 2017 година бе създаден Българския център за предприемачество, съвместно с нестопанска организация, разположена в района на Сан Франциско, Калифорния, САЩ. За тази вдъхновена група хора предприемачеството е процес на непрекъснато развитие и изграждане. Целта е популяризиране на предприемачеството във всички обществени структури, особено в бизнеса и сред желаещите да подкрепят художественото и културно развитие. Какви са нужните инвестиции у нас в условията на след извънредното положение, които могат да съживят дейността на родните предприемачи? Разговаряхме с Лили Друмева, маркетинг директор на Българският център за предприемачество:

"Хората като че ли все още са предпазливи. Дълго все пок седяхме вкъщи, почти два месеца. Трудно ще бъде на ресторантьорите и на собствениците на заведенията ... Най- благоприятна беше кризата за компаниите, които присъстват онлайн, дори и много от тях отбелязаха и ръст. Българският център по предприемачество е фондация в обществена полза с няколко проекта в България в сферите на образованието, предприемачеството, онлайн обучение, курсове за стартиране на бизнес и курсове за развиване на бизнес. След като премине кризата ще имаме и нов курс как да управлявяме личните си финанси." - обясни Лили Друмева, директор на Българският център за предприемачество.

Наталия Бърборска е собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс в градът на здравето- Вършец и село Спанчевци. Днес нейният екип, спазвайки всички необходими изисквания отново отвори врати за своите посетители и гости:

"Постепенно се връщаме, но е много бавно защото според мен колелото трябва да се завърти. Всеки досега е бил без работа, без пари, а повечето, които останаха на работа бяха на половин работен ден. Имаме нововъведения, които се отнасят до хигиената. Мерките са прекалени и то много прекалени, според мен. Не разбирам защо група, която е от 10 човека трябва да ги сложим на четири различни маси? Малко нелогично е и местата са ни ощетени в такъв случай ... По- различното по принцип сега е лошото, че всичко се вдигна нагоре. Кризата подейства много зле на всичко."- каза Наталия Бърборска.

Разговаряхме и с Борислав Георгиев, собственик на заведение в центъра на Лом:

"5 човека работят във фирмата, като не съм ги освобождавал или пращал на борсата, както повечето колеги направиха ... За късмет имах готови пари, с които успях да избутам положението, но това са единични случаи в България ... Кандидатствах за 60/40, но с течение на времето като тегля чертата накрая се оказа, че не е така. Оказа се, че държавата плаща някъде около 30-32% от сумата, която е разход за дадения служител, а ти поемаш останалите 68%."- уточни Борислав Георгиев.

Видинчани не се страхуват да посещават заведенията, след отварянето им, а някои от тях изобщо не се интересуват от отпадането на забраната за тяхната работа- това показа анкета по темата:

"Ако се спазват мерките е хубаво да имат хората работа, защото три месеца без работа ... Не можем да ви отговорим , тъй като ние не ходим по заведения ... Нека да работят горките заведения и барове, но мен ме боли, че училищата са затворени."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00