Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Федерация "Земеделие": Настояваме за изсветляване на сектора, честност към работника и достойно заплащане

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Кои са основните проблеми в сектор земеделие и как ще се реши проблемът със сезонната заетост?  Ще останат ли сезонните селскостопански работници у нас след края на извънредното положение и отварянето на границите? Темата коментира Анелия Иванова - председател на Национална федерация "Земеделие" в КТ "Подкрепа". Наскоро федерацията излезе с конкретни предложения, които ще доведат до значително повишаване устойчивостта на бизнеса в сектора и до повече сигурност на заетите, както и  до запазване на селските региони на България.

Не е тайна, че земеделието е най-подпомаганият сектор, въпреки това е рзправен пред редица предизвикателства- особено сега, по време на извънредното положение. Един от проблемите, които трябва да намерят решение- как да се компенсира недостигът на работна ръка: 
"Работодателите казват- няма работници в земеделието, работниците казва- не ни плащат.... И двете страни имат право. Опитваме се да разберем какъв е проблема всяка година преди кампаниите да се поставя въпроса за липсата на сезонни работници, при положение, че бяха направени доста стъпки, ориентирани към улесняване на земеделските стопани за решаването на проблема със сезонната заетост- така наречените еднодневни трудови договори. Преди 5 години беше променен Кодекса на труда, като се даде възможност за наемане на сезонни работници в земеделието за 1 ден. Този подход- да се решават проблемите на пожар, всеки път кампанийно, преди започването на всяка кампания, за нас е непродуктивен и е доказано, че не върши работа. Основният проблем е ниската цена на труда. За нас това е проблемът в сектора- доказват го българите, които всяка година отиват да работят в земеделието на Западна Европа... Повечето от тях не говорят езика на съответната страна, но ортанизацията на труда и договорите, които им се предлагат, ги удовлетворяват и предпочитат да отидат на работа в Западна Европа. Т.е. основният проблем е устойчивостта, която те не намират тук по отношение на трудовите си договори  и доходите си... Те са си изоставили къщите, семействата, за да отидат да работят на полето- това е ниско квалифициран труд, но там е добре платен- 10,20 евро на час, във Франция, например. Но там българите се възползват от подписаните колективни трудови договори на национално ниво. Трябва да ма прозрачност, трябва да има изсветляване на сектора- в България това също е много голям проблем... Има много средства, които влизат в сектора, в същото време имаме сива заетост- това е сериозен проблем"- смята Анелия Иванова. 


Според синдикалиста, основната причина да няма българи, желаещи да работят в българското земеделие и животновъдство, е невъзможността на голяма част от работодателите да създадат условия за устойчива и добре платена заетост. Необходимост от сезонни работници със сигурност има, армия от безработни също има, в същото време работодателите не са заявили своите нужди от сезонни работници на борсата. За никого не е тайна и това, че голяма част от работниците получават заработеното на ръка, без да са обвързани с трудов договор- често по искане на работодателите, но според Анелия Иванова, понякога това е и по настояване на самите работници. 

Работата на полето у нас е неатрактивна- и откъм условия, и откъм заплащане. Това е вероятната причина, която отблъсква българите. Проблем е и липсата на браншови организации. 

Прозрачност и изсветляване на сектора, ясни правила и спазването им са необходими в сектора, според синдикат "Земеделие". По този начин ще бъдат създадени условия за устойчива и добре платена заетост. Това от своя страна ще компенсира недостигът на работна ръка у нас. По изчисления на синдиката, около 60% ръст на доходите- около 900 лева месечно, може да върне нашите сънародници от полетата на Западна Европа.  ТЕ ИСКАТ Достойно заплащане и добри условия на труд.  Достойно е заплащането на селскостопанските работници в Европа, където сега изпитват трудност. Но пък имат държавна политика, каквато у нас категорично няма. Въпреки неистовата нужда от работна ръка, Франция затвори границите си, а само преди дни от там принудително бяха върнати две групи работници- хора, които са тръгнали, рискувайки, вероятно подлъгани от посредническа фирма. Ролята на синдикатите там е ключова, а трудът на работниците е защитен, смята Анелия Иванова. Това е и вероятно причината нашите работници да не останат по родните полета.

Синдикат "Земделие" има конкретни предложения за решаване на проблемите, сред които по-активна роля на Агенцията по заетостта като посредник между работодатели и работници в сектора, създаването на земеделска камара и дигитална земеделска платформа, в която се събира цялостната информация на заетостта и нуждите от такава у нас, както и въвеждането на електронна трудова книжка, в която да се отчита всеки отработен час и по този начин работникът ще придобие възможност за натрупване на трудов стаж.

"Държавата трябва да задължи земеделските стопани да членуват в земеделска камара, или поне тези, които получават европейски средства... Да се отчита всеки трудов договор, да се натрупва всеки отработен час като трудов стаж, защото предвиждаме армия от социални пенсионери. Земеделците да се организират в сдружения...Държавата да задели средства по мярката 60/40, които да отидат за заплати в българското земеделие, така ще се задържат и работниците. Необходимо е обаче да има легитимни браншови организации, организирани в земеделска камара..." 

Честност по отношение на работника и достойно заплащане- всичко това би задържало селскостопанските работници у нас, категорични са от Федерация"Земеделие" към КТ "Подкрепа". Защото днес никой не иска да работи без пари. И никой не иска да работи, без да  му се зачита труда. А всеки труд си има цена- не и при нас, обаче. Особено в селското стопанство. 

Подробности за предложенията и условията на работа- у нас и в западна Европа, чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30