Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Красимиров: Да пазим словото

Снимка: Искрен Красимиров


Дистанционно, чрез видеоклипове и интерактивни дискусии, в отбелязването на Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май, се включи роденият в Мездра режисьор, актьор и преподавател Искрен Красимиров. Създателят на проекта "Незабравимата България" и инициатор на комбинацията от вероучение и родолюбие, която представя в училищата под формата на "Час по родоучение", разговаря с ученици от училищата у нас и в чужбина.

Моето послание е да пазим словото, казва Красимиров.

"Отбелязахме големия празник дистанционно. Имах няколко участия - бях записал видеоклипове за онлайн срещите. Училища от Костенец и от Благоевград бяха най-активни, още от март имаха желание да им гостувам. Обърнах се към учениците с униформата, рецетирах стихотворения, сред тях и такова за Светите Братя, написано от моя баща. Отправих пожелание към децата и учителите, припомняйки същността и важността на словото. Отбелязахме празника и с български училища от чужбина. Доста хора призовават 24 май да е новият национален празник. Истината е, че всяка дата е емблематична и важна. Всяка дата трябва да се отбелязва. Аз се стремя да го правя с моите чести срещи с учениците. Радвам се, че макар и символично, имах възможност да разговарям с учениците вчера. Винаги съм казвал, че те се нуждаят от пример, който да следват".

Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза на Красимиров. Целта му - по-често да чува думите "аз съм българче". В деня, в който почитаме делото и живота на Светите Братя, най-важно е да бъдем българи, пожелава на всички той.

"Без словото каузата е обречена. Моят призив, към млади или стари, винаги е един и същ - почитайте българското. Днес за подрастващите е трудно - пише се на т.нар шльокавица, такава е тенденцията. Особеност е да се пише на латиница. Напомних още веднъж за уникалността на словото. Обясних защо трябва да го пазим. Но дали 11 май или 24, датата е просто дата. Важността на даден епизод от българската история не трябва да се изразява единствено тогава, когато този ден дойде отново в календара. Работа и пак работа. Всеки ден. Това е моята мисия. Децата трябва да се запознават с героите всеки ден. Защото когато отидат в чужбина, ще могат с гордо вдигната глава да кажат, че са българи. Освен празника, който честитя на всеки, пожелавам си скоро нормален социален живот".

Уроците по родоучение ще се завърнат в училищата от началото на новата учебна година, завърши Красимиров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50