Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без дрога зад волана

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Законодателни промени, свързани с борбата срещу дрогираните шофьори по пътищата у нас, предлагат народните представители от НФСБ. Идеята е да се направи единен регистър на шофьори, които са заловени да управляват след употреба на дрога и да им се правят внезапни тестове. "Работим по въпроса за една очаквана промяна, но засега е на ниво парламентарни групи...", коментира за Радио ВИДИН народният представител Росен Живков:


"Законодателните промени са свързани с борбата срещу дрогираните шофьори по пътищата у нас...Идеята да има регистър на шофьори които са тествани за дрога и са дали положителна такава и след изтичане на санкцията им, да бъдат тествани отново и отново... Регистърът ще бъде в Министерството на здравеопазването, а с него ще може да разполага и МВР...Няма да стане лесно, но работим..."- коментира Росен Живков.

 Според Владимир Тодоров председател на Асоциацията на пострадалите от катастрофи идея е добра, но трудно приложима:

"Като идея е добре, но не знам как ще се реализира...Може да срещне много спънки. Лични данни. Конституционни права..."

Органите на КАТ правят проверка на шофьорите за наркотици. Има изработена специална методика и полицаите са обучени как да постъпят,  обяснява главен инспектор Владимир Герасимов - началник на сектор "Пътна полиция" в ОДМВР-Видин:

"Полицаите преценяват на място по движението на колата. След това следва  визуален контакт с водача. Следи се неговото поведение. Гледат се зениците на очите...След това се преценява дали да му бъде направен тест за алкохол или наркотици...Водачът може да откаже и му се дава направление за кръвна проба и след това той е длъжен да я предостави...Дрогираните и пияни водачи са опасни и за себе си, и за другите на пътя...Разчитаме и на граждани да ни сигнализират...", каза Герасимов.

Според видинчани трябва да се затегнат мерките и да няма дрогирани шофьори на пътя.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06