Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще ни донесе ли по- добър живот влизането в еврозоната

Снимка: БГНЕС

Една от най- разпространените концепции за щастие през последните години е свързана с общата европейска валута. Управляващите ни убеждаваха, че приемането на еврото като парична единица у нас е повече от задължително и така ще решим всичките си проблеми, ще напуснем най-после печалното последно място по доходи в ЕС, ще привлечем всевъзможни чуждестранни инвестиции и дори ще намалим имиграцията.  Тези обещания звучат обнадеждаващо, но така ли е всъщност? На много българи въпросните обещания им се струваха логични и лесни за изпълнение. Точно както и днес има хора, които вярват, че Обетованата земя има ново име, а именно "еврозона". Защитниците на общата европейски валута имат три основни аргумента, върху които се гради оптимизмът им. Първо, еврото ще сближи още повече европейските държави. Второ, въпросната икономическа интеграция ще доведе до по-бърз икономически растеж. Трето, икономическата и политическата интеграция завинаги ще гарантират мира в Европа. Привържениците на еврото обичат да казват, че няма как да съществува могъщо държавно или наддържавно образувание без обща валута. Какво казват представителите на българското общество днес, когато България вече официално е в "чакалнята" на еврозоната? 

Често изтъкван аргумент в полза на еврото, е, че използвайки едни и същи пари, хората в Европа се чувстват повече европейци. Това също не звучи особено убедително, защото все повече европейци си служат с дебитни и кредитни карти, а не с цветните евробанкноти. Забави ли се присъединяването ни към еврозоната и трябва ли българите да се притесняват от нещо- това попитахме Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.

"Зависи как разглеждаме историческите събития. В крайна сметка България стана член на Европейския съюз през 2007 година и едва 2020-та член на ERM II. Помним първата вълна- балтийските републики, Словения, те влязоха много бърза след присъединяването си, така че по- скоро има забавяне за България. Може би най- голямата причина за това е кризата през 2008 година, когато изведнъж еврозоната се затвори вътре в себе си и започна да си решава вътрешните проблеми. За нас нищо съществено не се променя, България е във валутен борд, курсът се запазва и нищо от рамката на политиката, която формира стабилността на българския лев не се изменя."- поясни Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.

С присъединяването на страната ни към еврозоната българите са най- притеснени за пенсиите, заплатите и цените в магазините. Неясни, обаче са условията, при които България влезе в "чакалнята" на еврозоната и това е голям проблем. Така коментира присъединяването на страната ни към ERM II Иван Георгиев, бивш банков служител от Видин.

"Някой знае ли при какви условия сме влезли в тази чакалня? Според мен не знае. Масово обществото не знае, на обществото не му стана ясно какво - стъпка 1,2,3, какво се случва, какво правим днес и какво се случва утре и вдругиден. От това хората не знаят какво да направят. А иначе, който си има спестявания в евро си ги държи в евро. не се наблюдава масово да се обръщат левове в евро или нещо такова ... Поводът за спокойствие в думите на управляващите е, че ние ставаме част от един съюз, който има години наред едно спокойствие и не се наблюдават фалити на банки. Ние сме част от един по- голям, регулиран пазар, който не би трябвало да допусне изненадващи фалити, като например на Корпоративна банка."- каза Иван Георгиев, бивш банков служител от Видин

Как ще се справи бизнеса у нас с предизвикателствата на еврозоната? Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал за Северозападна България.

"Теоретично няма причина да се притесняваме. Знае ли човек в състоянието , в което се намира светът с тая пандемия, в състоянието, в което се намира Европа с още нерешените неща, които тепърва ще започне да слага на масата и да ги решава. Трудно е чонвек така еднозначно да сложи и плюсовете и минусите ... Основна нашите контрагенти и местата, където изнасяме са свързани с еврозоната, с Европа и по- малко с близкия Изток или Северна Америка. Никой не е застрахован от нищо."- каза Иван Сергисов.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения по темата:

"Притеснявам се, защото сигурно един хляб ще стане 1 евро, а това са 2 лева ... Не им вярвам ... Дано е за добро, мисля, че всичко, което е ново е за благото на народа и на пенсионерите и аз мисля, че ще просперираме, когато еврото стане парична единица в България и пенсиите ще ни се увеличат."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26