Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За делниците на лекаря в деня на празника

Снимка: Радио ВИДИН

За труда на лекаря, за смисъла на професията и очакванията на пациентите- за всичко това говорим в "Посоките на делника". Поводът- Деня на българския лекар. Празникът се чества се от 1995 г. в деня на преп. Иван Рилски, по инициатива на Българския лекарски съюз.

Запитахме хора от Видин какво очакват от лекарите и доволни ли са от медицинските грижи.
"Ходих на лекар, с гипсирана ръка съм. Този, който ме прегледа, много съм доволна от него. Ние очакваме добро от тях... Зависи от лекаря. От педиатрите съм доволна. За нашата болница, специално, лекарите не- груби са, всичко трябва да е насила, да им се молиш... От личния лекар съм доволна... Понеже никой не му води грижата на лекаря, и да е направил нещо, никой не му налага санкции. Очакваме като сме болни да ни поддържат... Очакваме много от тях, много, особено ние, които сме пенсионери... ", споделиха граждани. 

Всеки български лекар трябва да се гордее- не само на празника, смята д-р Любомир Виденов- завеждащ филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин:

"На празника се обявява и кой е лекар на годината, кой е млад лекар и други. Все пак е някакво уважение към самото съсловие."

За смисъла на професията коментира:

"Много често си задаваме и ние този въпрос. Има моменти, в които е много тежко и човек се чуди заслужава ли си. Но като минат нещата, наистина сме уверени, че сме правилно постъпили, защото чувстваш едно удовлетворение, когато си спасил човешки живот. Има и неуважение към нашата професия. Много хора не я приемат на сериозно. Както и сега за самия COVID  се говори с пренебрежение. Иначе рано или късно всички опират до нас. Няма човек, който да не е опрял до лекар. Но ние си вършим работата и затова казват всички, че сме на предния фронт. Особено както ние, спешната помощ, това е първата линия."

Има леко подобрение в отношението към лекарите след началото на пандемията, смята медикът.

"Например, за последната година, почти няма оплаквания от насилие върху лекари. Хората по малко по- друг начин гледат на нас и на професията ни. Но все още не е така, както по белите държави. Въпреки че нашето съсловие след 5-10 години кой знае в какво състояние ще бъде. Много малко лекари остават в страната. Всичко отива на Запад. Не само поради доброто заплащане. Поради по- добрата база, по- добрата възможност за специализация, по- добрите условия на работа. За уважението да не говорим, съвсем различно е."


Според д-р Виденов моментът да се привлекат млади кадри е изпуснат още преди десетина година. Изключения са болниците в София, Варна и Пловдив, където има по- голяма възможност за развитие и по- добро заплащане. 
За коронавируса и предпазването на екипите: 
"Когато спазваш правилата, вероятността да се заразиш е почти нулева. Защитно облекло, дезинфекция, слагане на маска на пациента, стоене на разстояние, след това пълна дезинфекция на автомобила", казва д-р Любомир Виденов. 

Регионалната колегия на Български лекарски съюз във Видин отличи д-р Деница Тихомирова- лекар специализант по спешна медицина в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Тя ще получи приз в категорията "Ти си нашето бъдеще" за млади медицински надежди на България. Д-р Деница Тихомирова е завършила обща медицина през 2014 година в Букурещ, Румъния. Избрала е да остане във Видин, защото:

"Смятам, че и тук има база за развитие, добра среда. В момента карам модул "Кардиология". Тук ще си остана. Имаше и млади лекари, но заминаха- за Германия, за София." 
Още за трудностите при работа с пациентите и за психическото натоварване в работата на медиците - в звуковия файл.

Екипът на Радио Видин честити празника на българските лекари и им пожелава да са все така отговорни професионалисти и сърдечни хора - защото понякога и добрата дума лекува! Да са здрави и нека Свети Йоан Рилски Чудотворец да бди над техните делници и празници!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56