Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За делниците на лекаря в деня на празника

Снимка: Радио ВИДИН

За труда на лекаря, за смисъла на професията и очакванията на пациентите- за всичко това говорим в "Посоките на делника". Поводът- Деня на българския лекар. Празникът се чества се от 1995 г. в деня на преп. Иван Рилски, по инициатива на Българския лекарски съюз.

Запитахме хора от Видин какво очакват от лекарите и доволни ли са от медицинските грижи.
"Ходих на лекар, с гипсирана ръка съм. Този, който ме прегледа, много съм доволна от него. Ние очакваме добро от тях... Зависи от лекаря. От педиатрите съм доволна. За нашата болница, специално, лекарите не- груби са, всичко трябва да е насила, да им се молиш... От личния лекар съм доволна... Понеже никой не му води грижата на лекаря, и да е направил нещо, никой не му налага санкции. Очакваме като сме болни да ни поддържат... Очакваме много от тях, много, особено ние, които сме пенсионери... ", споделиха граждани. 

Всеки български лекар трябва да се гордее- не само на празника, смята д-р Любомир Виденов- завеждащ филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин:

"На празника се обявява и кой е лекар на годината, кой е млад лекар и други. Все пак е някакво уважение към самото съсловие."

За смисъла на професията коментира:

"Много често си задаваме и ние този въпрос. Има моменти, в които е много тежко и човек се чуди заслужава ли си. Но като минат нещата, наистина сме уверени, че сме правилно постъпили, защото чувстваш едно удовлетворение, когато си спасил човешки живот. Има и неуважение към нашата професия. Много хора не я приемат на сериозно. Както и сега за самия COVID  се говори с пренебрежение. Иначе рано или късно всички опират до нас. Няма човек, който да не е опрял до лекар. Но ние си вършим работата и затова казват всички, че сме на предния фронт. Особено както ние, спешната помощ, това е първата линия."

Има леко подобрение в отношението към лекарите след началото на пандемията, смята медикът.

"Например, за последната година, почти няма оплаквания от насилие върху лекари. Хората по малко по- друг начин гледат на нас и на професията ни. Но все още не е така, както по белите държави. Въпреки че нашето съсловие след 5-10 години кой знае в какво състояние ще бъде. Много малко лекари остават в страната. Всичко отива на Запад. Не само поради доброто заплащане. Поради по- добрата база, по- добрата възможност за специализация, по- добрите условия на работа. За уважението да не говорим, съвсем различно е."


Според д-р Виденов моментът да се привлекат млади кадри е изпуснат още преди десетина година. Изключения са болниците в София, Варна и Пловдив, където има по- голяма възможност за развитие и по- добро заплащане. 
За коронавируса и предпазването на екипите: 
"Когато спазваш правилата, вероятността да се заразиш е почти нулева. Защитно облекло, дезинфекция, слагане на маска на пациента, стоене на разстояние, след това пълна дезинфекция на автомобила", казва д-р Любомир Виденов. 

Регионалната колегия на Български лекарски съюз във Видин отличи д-р Деница Тихомирова- лекар специализант по спешна медицина в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Тя ще получи приз в категорията "Ти си нашето бъдеще" за млади медицински надежди на България. Д-р Деница Тихомирова е завършила обща медицина през 2014 година в Букурещ, Румъния. Избрала е да остане във Видин, защото:

"Смятам, че и тук има база за развитие, добра среда. В момента карам модул "Кардиология". Тук ще си остана. Имаше и млади лекари, но заминаха- за Германия, за София." 
Още за трудностите при работа с пациентите и за психическото натоварване в работата на медиците - в звуковия файл.

Екипът на Радио Видин честити празника на българските лекари и им пожелава да са все така отговорни професионалисти и сърдечни хора - защото понякога и добрата дума лекува! Да са здрави и нека Свети Йоан Рилски Чудотворец да бди над техните делници и празници!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59