Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Селски кмет алармира за липса на контрол върху карантинирани лица

[/module
За липса на информация и проследяване на това какво се случва с карантинираните лица в селото, сигнализира радио Видин кметът на село Ботуня Ивайло Диманов. В селото има 4 лица под карантина, но повече от 20 дена никой не ги проверява и никой не дава информация за тях, а възможно е да има и нови случаи на COVID-19,  обяснява кметът. След дълго търсене и звънене по различни инстанции и най-вече на телефоните в РЗИ- Враца,  в селото идват проверяващи от РЗИ, съвместно с полицията, каза Ивайло Диманов:

" Хората спазват мерките, но няма информация никаква, няма никакво наблюдение от страна на контролиращи органи, нямам никаква информация за карантинирани лица. Имах съмнения за някакви карантинирани лица, имаше едно добросъвестно момче, което ми каза, че е под карантина... И започнах да търся връзка с контролиращите органи, през община Криводол, там нямаше информация... После на РЗИ звънях на няколко телефона... Засега нямам нови карантинирани лица... Постоянно обикалям по домовете на хората и трябва да имам информация.."
 
И понеже проблемът, за който алармира кметът на Ботуня, не е единичен случай, обърнахме се с въпроси към РЗИ-Враца, на които те ни отговориха така:


"Благодаря за подадения сигнал, за съжаление той разкрива сериозни пропуски в организацията на работата по отношение на контрола на противоепидемичните мерки в село Ботуня.

На първо място е необходимо да поясня следното:

Основната роля на РЗИ е извършването на епидемиологично проучване на потвърдения за COVID-19 случай и  установяване на контактните лица в семейна среда и на работното място, в училище, в детското заведение, други. Потвърденото лице се поставя под карантина за 14 дена с предписание на директора на РЗИ, а близките контактни  - за 10 дена от датата на последния контакт, с предписание на здравен инспектор. Всяко издадено предписание се връчва по определения в Закона за здравето ред и се регистрира в Националната информационна система за борба с COVID-19.
Проверки по спазване на карантината се извършват от инспектори от РЗИ - Враца, планово и по сигнали,  самостоятелно или съвместно с представители на МВР и общинските администрации.

Освен от РЗИ, проверки по спазването на карантините, следва да се извършват и от общинските администрации и от МВР.


До Националната информационна система за борба с COVID-19, чрез КЕП има достъп определено и обучено лице във всяка община и в полицията. Целта на този достъп е да виждат карантинираните лица и да организират контрола по спазване на карантината, тъй като МВР и общините разполагат със служители на практика във всяко населено място, докато РЗИ - Враца разполага с 22 здравни инспектори за цялата област.

До колкото имам информация, достъпа до Националната информационна система за борба с COVID-19 на ниво общини,  е организиран чрез Национално сдружение на общините в Република България.
Дейностите по котрола на спазване на карантината от другите институции се извършват независимо от РЗИ, като ние нямаме задължения или правомощия да ги контролираме.

Последната проверка от страна на РЗИ - Враца на карантинирани лица в с. Ботуня е била на 15.01.2021г. Направена е от инспектор от РЗИ - Враца и служител на МВР. Имало е едно карантинирано лице.

При установяване на неспазване на карантина от длъжностно лице от общината/кметството на населеното място следва да се уведоми РЗИ, от наша страна уведомяваме МВР, на лицето се налага санкция, определена в  Закона за здравето и се налага принудително спазване на карантината, със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи.

 
Д-Р  КЕТИ  ЦЕНОВА
Директор на РЗИ-Враца"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00