Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ботево - селото с двама професори, генерал и гениален художник

Снимка: Архив Радио Видин

Врачанското селце, въпреки че е вече само с 50 жители, има повод за гордост.

"Много хора с авторитет са излезли от нашето село. Имаме много добър художник, който все още рисува, макар че е на 95 години, Сава Цоновски. Живее в София, но през лятото е в Ботево. Имаме и много доктори, дето са излезли от селото. Професор Мермерски също. И генерал имаме и двама военноморски офицери...", обяснява  Йошка Михайлова- последният кмет на селото, преди да започнат да назначават тук кметски наместници. Била е на тази длъжност два мандата и то в най-трудните, според нея времена- прехода от социализъм към демокрация в началото на 90-те години.


"Това време беше най-трудното- ликвидацията на стопанствата и връщането на земята. Спомените ми са неприятни, защото едно го мислехме, а друго стана. Просто хората бяха разединени, всеки си имаше мнение и се работеше трудно. Но, все пак, преодоляхме и това нещо. По професия аз съм селскостопански специалист- зоотехник . И това, което е градено от нашите родители, след което ние сме го поели, всичко беше ликвидирано. Няма ферма, няма ТКЗС, няма нищо. Всичко беше съсипано...

Много малко искаме ние- да имаме ток, да имаме вода, да имаме доктор... Ние сме стари хора и не искаме много. Не искаме нито барчета, нито кафенета, нито ресторанти, нито кино- нищо. Искаме само да живеем спокойно..."

Че в селото са останали само възрастни хора не отрича и кметският наместник днес, Соня Ненкова и съжалява, че младите нямат стимул да се завърнат в родното място:

"Най- големите ни проблеми са свързани с ЧЕЗ и с телекомуникационните компании- със сигнала на селото, защото 21 век без Интернет, ми се струва малко нереално. Но, въпреки всичко, се справяме. А що се отнася до електроразпределителното дружество, проблемите идват от непочистената и неподдържана мрежа. Даже преди Коледа сме били 10 дни сутрин от 9:00 до 16:00 часа без захранване, за да сменят стълбове по далекопровода. И точно на Бъдни вечер токът ни спря за около 40 минути. Когато попитах защо зимата, като беше толкова дълга есента и лятото с хубаво време, те ми обясниха, че имало процедура, обществени поръчки, обжалвания и т.н. и сега бил дошъл моментът да сменят далекопровода. Не знам какво се случи с този далекопровод, но мрежата не е почистена в селото все още. Аз не мога да си представя, ако в това село имаше 4-5 деца, как щяха сега онлайн да се обучават...

Иначе, селото ни е най-хубавото. Имаме си гора, язовир, река- всичко си имаме. Животът тук е спокоен. Имаме и много дълголетници- преди 3 години почина един дядо на 103 години, а тази година почина баба на 100 години. Сега следващият дядо, който остана най-възрастният, е роден през 1925 година. Наистина спокойно се живее...

От миналата година, когато започна пандемията, в селото нямаме нито един човек, който да се е разболял- да е кихал или кашлял. Ние тук сме едно затворено общество и някакси се съхранихме и запазихме..." 




Защо в този природен резерват, в който живеят не малко столетници, няма възможност за селски туризъм. Как местните хора гледат на ваксинирането срещу коронавируса и ще съумее ли Ботево да се запази или ще се превърне в поредното угаснало съкровище. Отговор на тези и други въпроси чуйте в пълните интервюта на кметския наместник, Соня Ненкова и Йошка Михайлова, а спомени за родното село ще чуем от известния акварелист Сава Цоновски и проф. Йонко Мермерски от Вашингтфон.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42