Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отживелица ли са пощенските картички

Пощенска картичка с Виенското колело от първите му години

Пощенската картичка навършва 152 години. За родно място на картичките се смята Австро-Унгария, а годината е 1869-та. Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия Емануел Ферман. Пощенската картичка е обикновено правоъгълна картонена карта, използвана за кратка кореспонденция, често неопакована в плик. Едната страна на картичката е разделена на две области: вдясно е предназначено място за адреса на получателя, а вляво - на подателя, както и място за залепяне на пощенските марки. На гърба обикновено е отпечатано изображение. Пощенските картички са обект на желание на много колекционери, т.нар. делтиолози. Делтиологията (от гръцки δελτίον, писмо; и -λογία, наука) е проучването и колекционирането на пощенски картички. 

Пролетка Рачева продава пощенски картички  в РЕП-а към Български пощи във Видин от дълги години. Според нея пощенските картички не са отживелица. 

"От много години съм тук. Предлагаме картички за рождени и именни дни, за Коледа и Нова година, за Баба Марта. Хората продължават да пращат. Има си традиция. Определено не е отживелица. Има си хора за всичко. Лятото, които идват от чужбина пращат на тези, които живеят там изгледи от Видин, от България. Друго е да получиш в пощенската кутия нещо друго освен сметка. Една пощенска картичка оставя едно приятно усещане. След като се получи, то е спомен. Пожеланията са предполагам от сърце."

Пощенската картичка доставя удоволствие и хубав спомен, споделят анкетирани видинчани:

"Има - няма получаваме. Интернета наистина замени останалото, защото е по- лесно... Като ученик - да. Тогава е имало само пощенски картички. Даже и до Съюза сме изпращали на непознато другарче. За тогава е било радост за нас децата... Преди 2 години за Нова година пращах в Италия на майка ми картичка и пристигна след 4 месеца. Даже все още я пази с плика и марките... Много отдавна от приятелка за рожден ред. Навремето повече се изпращаха... Работата е там, че аз ги разнасям. Аз съм пощальон. Това си е радост. Друго си е да получиш писмо, картичка. Доставя радост на всеки и остава спомен. Може да се съхрани, човек от време на време да си я вижда, да си припомни някои работи."

Най-голямата колекция от пощенски картички в света притежава Марио Морби от Великобритания. Тя се състои от 1 000 265 картички. Това е официалният рекорд, одобрен от Книгата на рекордите Гинес, като от 1991 г. насам в тази категория не е вписвано нищо. Дигиталните и интерактивни картички, които си пращаме по социалните мрежи за различни поводи също радват, но друго е когато получиш картичка по пощата, защото от нея спомена остава за цял живот. 

Повече за пощенските картички чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Жени без мъже“ - Анелия Гешева за новата си книга

"Жени без мъже" - с това провокативно заглавие излезе новата книга на видинската писателка и поетеса Анелия Гешева . В нея са събрани 20-ина разказа и новела със същото име. Писани са в последните 10 години. Историите са реалистични, но не са по действителни случаи, обясни авторката.  "Най-кратко мога да кажа, че това са нормални хора с..

публикувано на 18.09.24 в 17:00

Празник на книгата ще се проведе за втора година в Монтана

Второто издание на "Празник на книгата: Ние, младите писатели" очаква жителите и гости на Монтана на 27 септември. Предвидена е културна програма с игри, занимания за деца, уроци по родолюбие и много литературни срещи, които очакват всички, които ще посетят в последния петък на месец септември площад "Жеравица".  По време на "Празника на..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Нови изследвания ще установят кога е обитавана пещера Магурата

Приключва вторият археологически сезон в пещерата Магурата край Белоградчик . Проучванията започнаха преди година по инициатива на музеите във Видин и Белоградчик. Директорът на Исторически музей Белоградчик Ивайло Крумов посочи задачите на археолозите и някои от находките, на които са се натъкнали през този сезон.  "Започнахме миналата 2023..

публикувано на 18.09.24 в 15:06

Видинският куклен театър с представления за българчета в Германия

Видинският куклен театър ще гостува на българското училище в Нюрнберг , Германия. Поканата е във връзка с началото на новата учебна година, обясни директорът на театъра Павлинка Трифонова .  "Ние не спряхме цялото лято, имахме много фестивали, много турнета. Но това пътуване, което ни предстои на 20-и и 21 септември, е много вълнуващо за нас,..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00