Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отживелица ли са пощенските картички

Пощенска картичка с Виенското колело от първите му години

Пощенската картичка навършва 152 години. За родно място на картичките се смята Австро-Унгария, а годината е 1869-та. Инициативата за създаването на пощенските картички е на преподавателя във Военната академия Емануел Ферман. Пощенската картичка е обикновено правоъгълна картонена карта, използвана за кратка кореспонденция, често неопакована в плик. Едната страна на картичката е разделена на две области: вдясно е предназначено място за адреса на получателя, а вляво - на подателя, както и място за залепяне на пощенските марки. На гърба обикновено е отпечатано изображение. Пощенските картички са обект на желание на много колекционери, т.нар. делтиолози. Делтиологията (от гръцки δελτίον, писмо; и -λογία, наука) е проучването и колекционирането на пощенски картички. 

Пролетка Рачева продава пощенски картички  в РЕП-а към Български пощи във Видин от дълги години. Според нея пощенските картички не са отживелица. 

"От много години съм тук. Предлагаме картички за рождени и именни дни, за Коледа и Нова година, за Баба Марта. Хората продължават да пращат. Има си традиция. Определено не е отживелица. Има си хора за всичко. Лятото, които идват от чужбина пращат на тези, които живеят там изгледи от Видин, от България. Друго е да получиш в пощенската кутия нещо друго освен сметка. Една пощенска картичка оставя едно приятно усещане. След като се получи, то е спомен. Пожеланията са предполагам от сърце."

Пощенската картичка доставя удоволствие и хубав спомен, споделят анкетирани видинчани:

"Има - няма получаваме. Интернета наистина замени останалото, защото е по- лесно... Като ученик - да. Тогава е имало само пощенски картички. Даже и до Съюза сме изпращали на непознато другарче. За тогава е било радост за нас децата... Преди 2 години за Нова година пращах в Италия на майка ми картичка и пристигна след 4 месеца. Даже все още я пази с плика и марките... Много отдавна от приятелка за рожден ред. Навремето повече се изпращаха... Работата е там, че аз ги разнасям. Аз съм пощальон. Това си е радост. Друго си е да получиш писмо, картичка. Доставя радост на всеки и остава спомен. Може да се съхрани, човек от време на време да си я вижда, да си припомни някои работи."

Най-голямата колекция от пощенски картички в света притежава Марио Морби от Великобритания. Тя се състои от 1 000 265 картички. Това е официалният рекорд, одобрен от Книгата на рекордите Гинес, като от 1991 г. насам в тази категория не е вписвано нищо. Дигиталните и интерактивни картички, които си пращаме по социалните мрежи за различни поводи също радват, но друго е когато получиш картичка по пощата, защото от нея спомена остава за цял живот. 

Повече за пощенските картички чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неустено започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване, ако..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50