Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Съборът във Видин е синоним на корупция

Снимка: Радио Видин


"Видинският панаир се организира чрез корупционни практики. Ако ще отдаваме панаира на концесия, да има ясни правила - обществено обсъждане, решение на Общинския съвет и го даваме на лицето Х. Сега знаем, че Общината е организатор, а друг ще прибере пари, за които няма яснота колко точно са", коментира в "Посоките на делника" общинският съветник Юлиян Петров.

Според него в момента се наблюдава източване на огромни парични суми.

"Общината и кметът парадират, че организатор е Община Видин. До мен достигна и друга информация - няма как човек ресторантьор да прибира т.нар дарения и наеми на самия панаир. Къде отиват тези пари? Община Видин трябва да каже колко са участниците на панаира. Аз съм сигурен, че са максимум 4 фирми. Аз и вие с две фирми можем да вземем всички площи и места за сергии за 5 лева на квадратен метър. Когато дойде лицето Х - за него цената вече е друга, защото има препродаване на места. Това е корупция".

В момента Видинският панаир е препродажба на места и затъмнение по въпроса, колко струват изпълнителите, посочи още Петров. 

"Драгана Миркович има оферта от 44 000 лева за изпълнението, което ще направи. Кой ще плати? Общината, дарения, за които трябва да договор в Общината, но липсват. Това е същността на Видинския панаир в момента. Стотици хиляди лева ще потънат".

По думите му в организационния процес има конфликт на интереси.

"Самата програма се прави по следния начин: с корупционни практики. Интересувам се от много неща, затова реших да потърся отговор на въпроса, как се организира другото лице на панаира. Знаем, че ще излезе кметът, ще режат ленти, хората ще са доволни, пуши скара, музика навсякъде. По-важно е другото лице, организационният процес. Ако аз организирам от името на Общината, ще си намеря посредник, който да ми даде оферта към цялата програма. Такъв посредник взима между 3 и 5 %, а ако цялата музикална програма струва 100 000 лева, той ще вземе парите за координацията. Нямаме яснота 3 или 5 % е тази комисионна, нямаме яснота коя е фирмата, а до мен достига информация за близък роднина от мъжки пол на един заместник-кмет се е заел с това нещо".

Основно притеснение е следващата COVID вълна:

"От днес имаме 800 заболели, а на панаира ще има десетки посетители. Възниква въпросът, Община Видин взела ли е сериозни мерки, ще носят ли хора маски и ръкавици".

Видинският панаир не може да се превърне в копие на Пловдивския, защото същността му е да бъде селски събор, аргументира се Петров.

"Не смятам, че ще бъде копие на Пловдивския, там идеята е съвсем различно. Преди 30 години на старото място в парка имаше изложби на хора със собствено производство, имаше фабрики и заводи във Видин. Това беше една огромна изложба. Към днешна дата Видинският панаир се превърна в селски събор. Само на селските събори пушат скари, продаваме памук, звучи музика за всеки един. Програмата трябва да бъде балансирана с всеки един вкус, против нея нямам нищо против. Видинският край винаги е бил свързан със Сърбия, логично е да има такива изпълнители. 

Юлиян Петров посочи, че за първи път няма организация за паркиране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59