Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличието "Апостол на българщината" е за хора, с корени от Северозапада

Христо Димитров: На Жеравна всички сме приятели, обединени от любовта и традицията

3
Снимка: Радослав Първанов


След една година принудителна почивка, броени дни ни делят от 13-то издание на Фестивала на фолклорната носия в "Жеравна - 2021". Тези, които идат, ще имат възможността да се потопят изцяло в бита на българина отпреди поне 100 години. Организатор на фестивала е Фондация "БЪЛГАРЕ", с председател Христо Димитров- създател, хореограф и продуцент на Национален фолклорен ансамбъл "БЪЛГАРЕ". 

Фестивалът е очакван и желан. Музика, танци, цветове и багри, позабравени занаяти и неописуеми емоции- всичко това е събрано в три дни, които ще подействат на всички ни като ваксина, убеден е Христо Димитров. 

"Усещам как хората са жадни за българска енергия, български дух, за български фолклор, за истински неща... Сигурен съм, че тук ще избухне една енергийна бомба... Хората, които ще бъдат тук, ще бъдат заредени поне за година напред... Това е ваксинация- на духа, не на тялото... На Жеравна сме с различни политически виждания и от различен етнос, но никой с никого не се кара, всички се държим за ръце на хорото и танцуваме- обединени от музиката, силата на танца, любовта и традицията. Това е и посланието ни към политиците... На Жеравна всички сме приятели...."   



Надиграване, конкурс за най-красиви носии и пафти, за които е осигурен награден фонд, специален кът за моми и ергени, които да усетят духа на срещите между младите от някога, етно-фолк джамбуре и олелия- пак за младите посетители, народни борби, нестинарски игри, воеводска сватба- всичко това е включено в програмата за трите дни на фестивала- 20,21 и 22 август. Задължителното условие е всички да са облечени в носии и да загърбят цивилизацията, напомня Христо Димитров:



По традиция при откриването на фестивала ще бъде връчен приз "Апостол на българщинита". Отличието се присъжда на най-достойния пазител на българския дух, традиции и ценности и е с морална стойност. Тази година номинираните са двама достойни българи, с корени от Северозапада- проф. д-р Иван Гаврилов от Монтанско- за дарителската и спомоществувателската му дейност в цяла България  и проф. Лука Велчов от Букурещ, преселник от Чипровския край, носител и пазител на българщината през целия си 90-годишен живот. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00