Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на фотографията е

Снимките вече не са на хартия, но продължават да пазят моменти

На 19 август се отбелязва годишнина от официалното представяне /1839/ на фотографския процес, изобретен от Луи Дагер. Той е обявен и патентован във Френската академия на науките на 7 януари 1839 г, но на 19 август през същата година, френското правителство изкупува патента и го предоставя на широката публика като "Подарък към света".  Едно от най-важните открития на научно-техническата революция, завладяла света през XVIII - XIX в. е конструирането на фотографския апарат. С развитието на технологиите и навлизането на смартфоните, всеки от нас е станал един вид любител фотограф. Всички снимаме и споделяме в социалните мрежи спомени, природа и какво ли още не. Евгени Евгениев от Видин е млад и перспективен фотограф. С първия си фотоапарат се сдобива на 14 годишна възраст, разказва той: 

"Интересът ми се породи, когато бях на 14 години, още 2014 година. Когато ходех на почивка или дори тук, във Видин, когато идваха туристи и просто виждах ,че носят едни апарати с малко по-големи обективи и просто ми беше супер интересно, как ли снимат тези тела, какви снимки излизат, какво се получава. Така постепенно това се зароди в мен.  Спонтанно се случи. Лятото преди една почивка реших най-накрая да се сдобия с апарат. Любителско тяло беше, нищо не разбирах, така че набързо проверих в интернет и още на следващия ден вече го имах в ръце това тяло. като го хванах, разопаковах всичко и веднага започнах да щракам. Отидох в градината и както всеки начинаещ аматьор започнах с цветенца, пейзажи, Дунава, каквото видя. Предпочитам да правя снимки предимно на хора, тъй като самият контакт с човека срещу теб, емоцията. Ако ти носи радост, това което вършиш, не бих го приел като трудна работа, ами до някъде като възможност да се усъвършенстваш. Емоциите, които създава в човека, чувствата, които събужда, спомените, които връща, една снимка трябва да ти въздейства по какъвто и да е било начин. Може да те разплаче, но може и да те разплаче от смях."

Попитахме Видинчани обичат ли да правят снимки или да ги снимат тях самите и какви снимки предпочитат да правят:


"Ами на напоследък не обичам да се снимам, но да, обичам да снимам децата си, нещо хубаво, интересно, по различно... Да, понякога пейзажи, стари сгради, всичко, което е интересно... Тя обича много и аз обичам. Тя просто улавя моментите, има усет за подходящия момент... Обичам да снимам всичко за сега, но иначе искам да снимам хора, сватби, събития... Снимката си е разказ. Една снимка може да бъде хиляда думи, да разказва много повече от това, което изглежда на пръв поглед... Да, също и да си правя селфи... Обичам да снимам. Не бих казал, че съм професионален фотограф, но още от детските ми години имаше "ТНТМ", това е едно движение, организация за техническо научно творчество на младежта. Още в онези години съм посещавал уроци по фотография. В последствие имах във вкъщи лаборатория. Черно-бяла фотография съм работил, впоследствие цветна. И до ден днешен използвам фотоапарат, разбира се вече цифров, не на лента. Правя го за спомените."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30