Съвсем до скоро се смяташе, че Румен Радев с лекота ще спечели втори президентски мандат. Кандидатурите на ректора на СУ проф. Анастас Герджиков и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов обаче засилиха интригата в навечерието на предизборната кампания.
"Просто преди няколко дни нямаше равностоен кандидат, който да застане срещу Румен Радев, и от тази гледна точка победата му на практика изглеждаше сигурна. С влизането на проф. Анастас Герджиков и с кандидатурата на Лозан Панов в момента наблюдаваме една надпартийна личностна битка, която влиза в духа на мажоритарните избори, каквито са президентските. На второ четене, ако се задълбочим, ГЕРБ бяха наясно, че за да излязат срещу Румен Радев, ще им е изключително трудно и заради това търсиха начин, по който да могат да обединят повече хора около себе си, тъй като фигурата на проф. Анастас Герджиков е такава, че може да се хареса от хора, които не харесват ГЕРБ и в същото време не харесват и Румен Радев. Със сигурност битката ще е интересна. Но трябва да кажем, че Румен Радев влиза в самата надпревара с преимущество, което се дължи на няколко фактора: доверието към него, което и по наши данни продължава да е високо, а и създаде служебен кабинет, който беше успешен и това му донесе допълнителни позитиви", обясни политологът от агенция "Галъп интернешънъл" Светлин Тачев той съветва кандидатите за президент да внимават в предизборната си кампания:
"Да не направят грешка. Всяка грешка от тук до началото на изборите може да бъде фатална. Настоящият президент Румен Радев трябва най-много да внимава и да не подценява ситуацията, тъй като той е човекът, който има най-много да губи в тази ситуация. В процеса на кампания естествено започват освен традиционните битки между лидерите, но и една черна кампания, която може да доведе до изкривяване на нагласите на избирателите. Изглежда все по-вероятно да има балотаж, което ще пренареди картите на масата. Ще е много интересно да се види кой къде ще застане и кого ще подкрепи на втори тур."
Според Светлин Тачев и президентските, и парламентарните избори ще предложат интрига.
"Партиите се фокусират върху парламентарните избори. Това, че изборите са две в едно би разфокусирало техните битки. Вижда се, че партиите са минали в кампания за парламентарните избори и оставят надпартийни фигури и инициативни комитети в битката за президентските избори, именно за да не хабят излишна енергия в двете направления. В България винаги битката е била по-интересна, когато е между личности. По тази причина очаквам предстоящите избори да са по-интересни- не само президентските, но и парламентарните. Новата формация, която навлиза, е на двамата бивши служебни министри, които в момента са на гребена на нова вълна. Предстои да видим от нашите изследвания докъде ще стигнат- дали са моментна картина тези високи резултати за тях, защото българите винаги търсят нов спасител. Така беше и Симеон Сакскобургготски, и Бойко Борисов, и Слави Трифонов. Сега- Кирил Петков и Асен Василев. Разликата със Слави Трифонов и "Има такъв народ" е, че те действаха по-негативно, казваха, че коалициите са мръсна дума, обратното- "Продължаваме промяната" в момента казват "трябва да действаме заедно, трябва да си подадем ръка, трябва да се обединяваме след изборите, за да можем да съставим кабинет". Интригата е на двете места и тя ще е личностна. Не смятам, че хората ще гледат предизборните програми, лозунги, послания, а- личностите."
Последното социологическо изследване на агенция "Галъп" показва, че ако изборите бяха сега, ГЕРБ щеше да получи най-голяма подкрепа, а на втора позиция е "Продължаваме промяната".
"Очертава се 6 или 7-партиен парламент. В момента "Изправи се БГ. Ние идваме" са на ръба с 4,1%, което ги поставя в неизгодна ситуация и възможност на изборите да се озоват от долната страна на бариерата. Най-интересното, което показа изследването е, че ГЕРБ са първи, но не защото растат, а защото "Има такъв народ" се срина до четвъртото място, а втори са "Продължаваме промяната" с 15,2%, което показва сериозен интерес към тях. Интересна ще е битката за второто и третото място."
Политологът очаква интересна предизборна кампания.
"Не смятам, че ще е вяла, както на предишните избори, защото сега имаме мажоритарни избори и нов политически субект, което със сигурност ще повиши интереса към изборите."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..