Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Долно Линево лекарската помощ е напълно безплатна

"Ако имах нужните финансови възможности, бих асфалтирал първо улиците в селото, както е в Европа. Но това няма да стане, защото ние сме далеч от Европа, много далеч... Това, че сме член на ЕС засега е само на книга. Иначе сме далеч от истината". Така коментира възможностите на което и да било малко село в Северозапада кметският наместник на ломското село Долно Линево, Валери Костадинов. Независимо от проблемите, той не скрива доволството си, че поне пътят към селото е един от най-добрите в района:

"През 2013 - 2014 година по програма между Община Лом и сръбска община, по проект го направиха пътя. Имаме си най-хубавия път в общината... Напълно ремонтирани и с нов вид са също така сградите на кметството и на местното читалище. Читалището го направихме по- миналата година, а на кметството тази година завърши ремонтът."

Повод за гордост има и за още нещо:

"Нашият лекар работи напълно безплатно и идва три пъти в седмицата. Кооперация "Дунавия" му плаща нужните средства, само и само да има лекар в селото. Докторът работи безплатно. Пациентът нищо не заплаща, дори таксата. Плащат само, ако има някакви лекарства да са си поръчали при него и той трябва да им ги донесе от града.

Кооперацията се занимава само със земеделие.

"Успели сме да си запазим и двете кооперации на местните жители...
Селото ни е малко. Само 180 жители са, но иначе активните от тях, които ежедневно могат да се видят пред магазина в центъра, са около тридесетина. За съжаление, повечето от жителите ни са възрастни. Младите вече са избягали. Къде ли? Ами, първа крачка - София и втора крачка- аерогара София. Най-много са в Германия и в Италия... Интересна подробност от миналото на селото е, че в края му по време на войната тук е паднал немски самолет. Това го знам от прадядо ми. А от детството си помня, че тук имаше много рибари, а рибата беше много и в Дунав тогава се хващаха  огромни екземпляри. Имахме долу на брега рибарска къщичка и там се събираха всички рибари. Спомням си един път много голяма риба в една каруца натоварена, а опашката ѝ виси отзад. Каква е била рибата не си спомням, защото тогава съм бил още дете, но беше наистина голяма. Сега тук вече нямаме рибари, а и риба вече няма... В селото нямаме и битова престъпност, живее се спокойно и тихо. Близо сме до града и това е от полза за жителите на селото. На една цигара разстояние сме от града и винаги можем да отскочим, ако ни потрябва нещо. Автобуси също имаме три пъти дневно до Лом. Едно време те бяха на 40 минути. Тогава обаче имаше много хора в селото. Сутрин като тръгваха за работа, един автобус не стигаше... Не виждам тук да имаме някакви сериозни проблеми. Просто нямаме проблеми ...", твърди Валери Костадинов.
 
Целите интервюта за живота в миналото и днес в Долно Линево с кметския наместник Валери Костадинов и местни жители - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00