Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов удар за туризма- как ситуацията в Украйна ще се отрази на бранша?

Снимка: Радио Видин

Българският туризъм е изправен пред реална опасност да загуби около половин милион туристи през тази година, заради войната в Украйна. От Министерството на туризма вече занижиха прогнозата си за броя на туристите у нас през лятото. Сред неблагоприятните фактори продължават да са пандемията, високите цени на енергията и военните действия на север от нас. Министърът на туризма Христо Проданов, предвиди, че около 350-400 хиляди организирани туристи от Русия няма да дойдат това лято в България. Ето защо министерството предвижда да пренасочи средствата, предвидени за реклама на пазарите в Украйна и Русия, към съседните ни държави Северна Македония, Румъния и Сърбия. В момента се обсъждат и начини за привличане на туристи от Германия и други страни, които да компенсират спадовете. Нуждае ли се българският туризъм от преориентация към други държави и как ситуацията в Украйна ще се отрази върху работата на сектора? 

Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически агенти е една от най- старите организации в този бранш у нас с вече 25 годишна история. В нея членуват представители на различни туристически бизнеси. Потърсихме за коментар Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически агенти:

"Със сигурност за поредна година работата ни ще е предизвикателна, трябва да сме гъвкави и да се адаптираме- нещо на което се научихме през последните две години. Ще търсим алтернативни пазари за привличане на туристи, но тук трябва да спомена, че е много важна ролята на държавата по отношение на това как тя ще насочи своята реклама. Смятам, че сега е моментът в който България трябва да излезе с едно много ясно послание към света, че тук ситуацията е спокойна, мирна и страната ни е една сигурна дестинация. Без това послание остава съмнението у много от нашите чуждестранни партньори, че ние се намираме прекалено близо до конфликтния район и в крайна сметка и не сме застраховани, че нещата не могат да се пренесат и у нас."- отбеляза Димитрина Горанова.

Според Пресиян Лозанов, туроператор от Северозапада, ситуацията в Украйна ще се отрази доста негативно върху работата на сектора:

"Като цяло върху сектора инкъминга към България определено в голямата си част е от Украйна и от Русия и се забелязва вече анулиране на програми, хотелски резервации и чартъри, което донякъде не е добре за туризма. Хора, които пътуват от България за други страни се страхуват, дали няма да им анулират програма, докато са там на място и няма да могат да се приберат. За момента няма такива притеснения, но масово хората се интересуват от това какво се случва. Какво ще стане, обаче никой не може да каже, защото това зависи от решението на тези две страни как ще продължи конфликта."

Туристическият бранш по Северното ни Черноморие разчита на руските и украински туристи, които са изключително важни, но ситуацията в момента не трябва да ни притеснява особено, каза за радио Видин Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация:

"Колкото възможности, толкова и причини можем да намерим как едно нещо не може да стане. Да, трудно е със сигурност, със сигурност трябва да вадим някакви нестандартни инструменти за да се справяме със ситуациите, но такъв е живота и ще оцелеят само тези, които успеят да се адаптират към новите условия и новата реалност. Неприятно е, за всички е трудно, но аз смятам, че не трябва да чертаем крахове и мрачно бъдеще. През последните две години се говори само за тежки трагедии, но де факто практиката показа, че чак такива тежки трагедии не е имало."- уточни Павлин Косев.

Ситуацията в Украйна ще се отрази пагубно върху работата на туристическия бранш у нас. Дори и западните пазари реагират изключително чувствително към събитията през последните седмици, обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Бежанците, които идват се настаняват по Черноморието и голяма част от западните туристи изобщо спряха резервациите към нас с оглед на това, че западните пазари са супер чувствителни, когато има някакъв риск, дори и той да е минимален. Един от големите туроператори в Англия отложи полети с два месеца, което е сигурен знак, че ситуацията няма да бъде розова."- обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма" и допълни, че от бранша подготвят писмо до министъра на финансите Асен Василев с искане за реална помощ от държавата. 

В началото на седмицата стана ясно, че помощта за хотелиерите, настанили бежанци от войната в Украйна, регистрирани като търсещи убежище у нас, първоначално ще идва от бюджета на Министерството на туризма, а след това ще се търси възможност да се покрият тези средства по линия на европейската солидарност, т.е. с финанси от европейския бюджет. Това обясни за БНР министърът на туризма Христо Проданов. Идната седмица трябва да бъдат изплатени парите на хотелите с украински бежанци. Министърът на туризма посочи, че предвидената от ведомството помощ е в рамките на три месеца, а сумата зависи от това колко хора ще имат нужда от тази закрила.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59