Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на хранителния дефицит при царевицата

Снимка: Радио ВИДИН

Грижите за младите растения са от значение за добивите при всички култури. Така е и при царевицата. В "Земята, която ни храни" съвети за технологичните решения за най-добро хранене, недопускане или бързо преодоляване на проблеми в развитието на царевицата дава Маргарита Костова - агроном по растителна защита и консултант по хранене на растенията.   

Вярно ли е, че ранните фази от развитието на царевицата са от ключово значение за формиране на максимален добив?
Ранните фази от развитието на царевицата са критични по отношение формиране на добива. И това е така, защото във фазите от 4 до 7-8 лист се залага добива и развитието в този период не трябва да е в стрес или в недостиг на хранителни вещества. Торенето трябва да е обмислено и комплексно. Обикновено се подава почвено азот, фосфор, калий, а микроелементите остават в недостиг. А царевицата има завишени потребности към някои от тях. Най-икономичният и ефективен начин за осигуряване на усвоими микроелементи е листното им приложение. Едно и също количество микроелементи, достигнало да растенията, е необходимо да се подаде десетки и стотици пъти повече чрез почвени торове, отколкото чрез листното им приложение.
Едно от най-важните условия за добро развитие и стабилен добив е още от старта да има изравнен посев, с добър тургур. Когато растенията са балансирано нахранени, здрави и със силен имунитет, те са много по-устойчиви към предстоящите неблагоприятни климатични условия. 
Може ли да посочим някои по-съществени проблеми в ранното развитие на царевицата и да дадем решения за преодоляването им?
Два са най-често срещаните проблеми в ранното развитие на царевицата: неравномерен старт и развитие, което може да причини до 20% загуби в добива на зърно; хранителни дефицити, дължащи се на преовлажняване и ниски почвени температури. 
Решението е стимулиране с комплексните листни торове Лактофол® Основен МАКС и Амино Експерт® ИМПУЛС. 
Уврежданията от рязко понижаване на температурите и пролетни слани могат да се преодолеят много успешно с аминокиселини. В такива случаи се прилага Амино Експерт® Баланс - продукт с много високо съдържание на усвоими аминокиселини (635 г в литър), като приложението трябва да бъде възможно най-скоро след повредата.
От полските култури царевицата е най-добър индикатор за недостиг на цинк. Още в начално развитие растенията имат завишена потребност от елемента. При неговата липса е характерно задържане на растежа и нарастването на междувъзлията, а някои растения напълно дегенерират и загиват. Нарушава се метаболизма на растенията (особено азотния обмен), което възпрепятства ефективното използване на внесените в почвата торове. Това се отразява отрицателно на формирането на репродуктивните органи и намалява добива.
Недостигът на цинк не винаги има видимо проявление в растенията, но винаги ощетява добива! 
Значи трябва да се подаде цинк на царевицата и така да се решат проблемите?
Когато листният тор съдържа само цинк, той задоволява тази нужда, но когато на царевицата се подаде пълния комплекс микроелементи (мед, манган, желязо, магнезий, бор), заедно с аминокиселини, органика и макроелементи, протичат полезни за добива процеси:
•Увеличава се активността на ензимите, отговарящи за метаболизма в растенията
•Кореновата система се развива правилно, активира се кореновата дейност и се поглъщат подадените чрез почвата торове.
•Ускорява се хлорофилния синтез и се повишава интензивността на фотосинтезата.
•Подобрява се цялостното развитие и растенията залагат по-висок добив, който в последствие се изхранва.
Какво се препоръчва за приложение в тези ранни фази на царевицата?
В практиката е доказано, че прилагането на многокомпонентни листни торове, съдържащи млечна киселина (Амино Експерт® Импулс, Лактофол Основен MAX, Лактофол Цинк) са изключително ефективни, когато се прилагат във фаза 5-7 лист:
- Активират функциите на корените, с което подобряват оползотворяването на фосфора и калия от почвата; 
- стмулират формирането на по-големи и плътни листа, засилват фотосинтезата;
- подпомагат образуването на повече адвентивни корени и заздравяват стъблата на растенията; 
подобряват водния режим на културата - листата на третираните растения запазват тургора си по-продължително време и в топлите часове на деня; 
- в случаи на стрес - градушки, проливни дъждове, ниски температури - бързо възстановяват растежа и развитието на увредените растения.
И в резултат от тези въздействия на листния биостимулатор се залага по-висок добив. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02