Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайде на цирк!

Снимка: колаж Радио Видин



Циркът е изкуство, което радва малки и големи. В България циркът съществува повече от век, а цирковите артисти на Балканите са едни от най-добрите в света. Гостуването на цирк във всеки един град е истинско събитие за любителите на смеха, дресурата на животни, фокусите и спиращите дъха акробатични номера. 

Цирк "Колозеум" издигна своето шапито във Видин и през тази седмица ще забавляват жителите и гостите на Видин. Той е създаден през 2007 г. от цирковия артист Момчил Колев, който след 3-годишно турне с най-големия цирк в САЩ се е завърнал в България за кратка ваканция. Завръщането му обратно в Америка се отлага, след като се влюбва в Лукреция Малеволти, която е шесто поколение цирков артист. 

Момчил решава да създаде свой собствен цирк в България с идеята да възроди цирковото изкуство и за да подсигури сигурно бъдеще за семейството си:

"Държавният цирк в България беше приключил, всичко беше унищожено и се наложи да създадем наш цирк, фамилен цирк, който да работи в България. Така стана, че през годините събрахме доста голяма част от фамилията и се оказа, че сме най-голямата фамилия в България, също така и най-старата фамилия. Нашият род, на моята съпруга рода, произлиза от фамилия Малеволти. Тя е шесто поколение цирков артист, нашите деца са седмо поколение циркови артисти", разказва Момчил Колев. 

Фамилия Малеволти пристига от Флоренция, преминавайки през България за турне в Русия. 

"Тук много им харесва и на връщане от Русия остават в България, взимат си български жени. И така хем живеят в Италия, хем в България, но по-голямата част остават тук в България. Баща ѝ е италианец, с италианско гражданство, също така и Лукреция, тя е родена в България, но е израснала в Италия. Там е завършила и училище, там е завършила и школа. След това вече се връща в България, малко преди да се срещнем. Много е трудно един цирков артист, който е свикнал на живота в цирка - да пътува постоянно, да живее в каравана, да се влюби и да си вземе жена извън цирка, примерно като мен. Също така е много по-лесно, когато се събереш с човек от друга фамилия, който е роден и израснал в цирка".

Момчил и Лукреция смятат, че циркът е забравено изкуство от много българи. Поради тази причина те искат да го възродят. Основно артистите в техния цирк са българи, но освен тях в спектаклите гостуват и чуждестранни артисти. 

"Нашият клоун е с украинска жилка, също така фамилията половината са от фамилия Валдемар Малеволти и този, който прави "Колелото на смъртта" - Марио Валдемар Малеволти, той също е роден в България, но тук е живял само последните 2 години, където е при нас в цирка 3 години. През цялото време те живеят в Италия. И даже го учихме да говори правилно на български... Успява, сега вече се понаучи".

Освен създател и управител на цирка, Момчил е технически директор и организатор, а по време на спектаклите забавлява малчуганите като клоун. По-нататък в шоуто излиза и като акробат върху коне, а от 2010 г. е успешен дресьор на камили:

"Всяка година нашият цирк трябва да променя своята програма, за да бъдем интересни на публиката, а не да кажат, че е едно и също нещо. Досега бях клоун, бях акробат на коне. Тази година аз съм в ролята на моторист, карам в "Глобуса на смъртта", също така продължавам с камилите и също така съм и водещ на програмата. Други са заели другите неща. Наели сме клоунада - чужд артист, който ще бъда тази година клоун."



Циркът набляга също така и на дресурите на различни животни, тъй като децата се радват най-много на това. 

"Акробатика с коне в момента поема моя син - Максимилян Колев, той е на 12 години. Той възроди номера "Прабългарски конни игри" и е голяма гордост на цялото семейство".

Колелото на смъртта е най-бързото, най-екстремното и единствено в България. Дуе Валдемар Малеволти, участваха в хитовото телевизионно шоу "България търси талант" през 2021 година. С този номер те печелят награда в най-важния белгийски фестивал " Liege".


"Семафорът се изпълнява от Марио Валдемар и от неговата майка Роси Валдемар, те са едни от най-добрите в Европа. Те са на световно ниво, ходят постоянно на фестивали и постоянно прибират едно от трите места, на който и фестивал да отидат. Те са уникален номер, публиката остава без дъх. Всички казват: "Той танцува със смъртта" или ти..."

"Глобусът на смъртта" е доста по-динамичен и страшен номер, споделя Момчил.



"Имам случаи, когато хората са в стрес от цялото това нещо. Защото изведнъж да видиш в една метална клетка как се въртят мотори и правят лупинги и се разминават на милиметри, просто е страшно. На всичкото отгоре, вътре вкарваме и човек, който го слагаме по средата, докато моторите въртят, вдигаме адреналина още повече".


През 2012 г. цирк "Колозеум" става член на гилдията "Цирк на бъдещето" към Съюза на артистите в България, а от 2 годни насам е член към вариететните артисти. Циркът продължава да се развива, като представя спектакли на високо професионално ниво в световен мащаб. Посещава както големи, така и малки градове, за да могат всички любители на цирка да се насладят на истинския цирков спектакъл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Училището в Георги Дамяново предлага скок с парашут за отличниците

Професионална гимназия по селско стопанство "Марко Марков" в монтанското село Георги Дамяново мотивира учениците да бъдат отличници с един доста интересен и нестандартен метод. Учебното заведение подарява скок с парашут на зрелостниците си, завършили с отличен успех. За това как се е зародила идеята и кой е неин инициатор, разговаряме с..

публикувано на 19.08.24 в 14:53

"Модата на Българското средновековие" показват в Оряхово

В град Оряхово , в Етнографската къща, по инициативата "Българското средновековие оживява", бе открита изложбата "Модата на Българското средновековие" . Представени са реплики на средновековни костюми по запазени стенописи, нарисувани от д-р Калина Атанасова. За изложбата разказва д-р Евгения Найденова , директор на Историческия музей в Оряхово:..

публикувано на 19.08.24 в 13:00

"Неделник" от 18 август 2024 година

Когато бях малък имах един батко, който като се запиeше и не се прибираше по два-три дни. Баба му обаче беше много хладнокръвна и казваше:"Абе маните го. Къде оди он дом че си дойде.". И така и ставаше. Той се завръщаше. Е и аз се запилях на сам на там, но си "дойдох дом" - в радио Видин. "Неделник" се завърна и аз с него. Започваме с преглед на..

публикувано на 18.08.24 в 14:25

Да се стараем нашето сърце да излъчва само благост и доброта

Намираме се в Осма неделя след Петдесетница, в която си припомняме чудното нахранване на пет хиляди души от Господ Иисус Христос с пет хляба и две риби. Днес отбелязваме и Успението на свети Йоан Рилски Чудотворец. "В името на Отца и Сина и Светия Дух! Ние винаги, братя и сестри, четем в светото Евангелие за земния живот и делата на..

публикувано на 18.08.24 в 08:00

Видинчанин обнови баскетболно игрище

В началото на април ви срещнахме с видинчанина  Мартин Цеков , който основа неправителствената организация  "Видин наново" , с амбиция да подобри града и да събуди гражданското общество, правейки смислени проекти, като се надява да вдъхнови положителна промяна и чрез тези инициативи да насърчи растежа, иновациите и обновяването на Видин и..

публикувано на 16.08.24 в 17:30

Европейски средства помагат на хора от уязвими групи да започнат работа

Общо 285 души от област Видин получават подкрепа по процедура „Активно приобщаване и достъп до заетост на хора в неравностойно положение“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Изпълняват се седем проекта на фирми и неправителствени организации от областта. Те са за близо 804 000 лева, каза експертът „Комуникация, информация и..

публикувано на 16.08.24 в 16:25

Нов социален център отвори врати в община Ружинци

Нов социален център в Ружинци осигурява подкрепа за деца от общината и техните семейства. Предлага широк спектър от качествени интегрирани социално-здравни услуги за подпомагане и подобряване на живота на местните жители. В продължение на 30 месеца ще се изпълняват поредица от дейности, насочени към подобряване на жизнената среда. Ще се..

публикувано на 16.08.24 в 15:27