На 2 октомври гласуваме за Народно събрание, за трети път предсрочно от юли миналата година. Избираме 240 депутати, 15 от тях ще са от Северозапада. Мандатите са както до сега. В 48-то Народно събрание ще има четирима депутати от Видин, шестима от Враца и петима от Монтана.
Според Изборния кодекс гласуването в България е задължително за всички над 18 години без поставените под запрещение и изтърпяващите присъди "лишаване от свобода". Въпреки че е задължително по закон, няма наказание за негласувалите. До сега на територията на област Видин са сформирани 237 избирателни комисии без подвижните и тези, които ще бъдат разкрити в социални заведения. 1845 души ще бъдат ангажирани в комисиите по избирателни секции, каза председателят на РИК- Видин Даниел Боянов. В помещенията, в които ще се гласува, вече са провеждани избори. Одобрени са от службите за пожарна безопасност, а също има и техническа възможност за разполагане на машини. От регистрираните в ЦИК партии и коалиции, до сега няма такива, които да са представили в Районната комисия кандидатски листи:
"Срокът за подаване на кандидатски листи в РИК-Видин, а и в цялата страна е до 17:00 часа на 30 август. Освен тези 31 кандидата, следва да имаме предвид, че до 17:00 часа на 22 август могат да бъдат подавани заявления за регистрация на инициативни комитети за издигане на независими кандидати. Срокът за подаване на листа е също до 30 август, ако има сформирани такива инициативни комитети"- каза Боянов.
Както и до сега, и на тези избори, гласуването може да е по настоящ адрес, ако той е различен от постоянния, но трябва предварително да се подаде заявление:
"Избиратели, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, могат по тяхно желание да поискат да бъдат вписани в избирателния списък по настоящия си адрес. Срокът за това е до 17 септември 2022 година. Искането следна да бъде направено писмено на хартиен носител до кмета на общината, кметството или кметския наместник и да съдържа имената и ЕГН-то на избирателя, както и номера на личната му карта и съответно да е подписано. Също така може да бъде направено електронно чрез подаване на електронно заявление на страницата на Главна дирекция ГРАО в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където не се изисква електронен подпис, а може да бъде подадено през интернет сайтовете на всяка една община, ако е подписано с електронен подпис от съответния избирател. След изтичането на крайния срок Главна дирекция ГРАО изпраща на всички общини актуализирани списъци, съдържащи данни на всички лица, които са поискали да бъде променено мястото, на което ще гласуват, а именно да бъдат отписани от списъка по постоянен адрес и да бъдат записани в списък по настоящ адрес. След 18 септември всяко лице, което е поискало такава промяна, може да направи справка на сайта на Главна дирекция ГРАО, като и на посочените на сайтовете на общините телефони."
Избирателите с трайни увреждания, които не могат да упражнят правото си на вот в помещението за гласуване, могат да направят това с подвижна избирателна кутия, като трябва да подадат заявления по образец. Срокът е до 17 септември. Избирателите с трайни увреждания, които желаят да гласуват по настоящ адрес в друго населено място трябва да заявят и това обстоятелство.
Избирателни секции в социални заведения се разкриват със заповед на директора на съответната институция. За заповедта уведомяват кмета на общината и РИК. Въз основа на заповедта Районната комисия издава решение за формиране на секцията.
От РИК-Видин не очакват затруднения при сформирането на комисиите. От комисията са поискали да бъде предоставена Спортната зала във Видин за обработка на секционни протоколи. Според Даниел Боянов така ще има възможност да се организират подходящи условия за изчакване, както и за отделяне пристигащите от напускащите.
Машинният вот улеснява обработката на протоколите и от РИК се надяват преброяването на резултатите да е по-бързо:
"Ако няма съществена промяна в начина на отчитане на гласовете от предходните парламентарни избори и се запази този ред на въвеждане на информация, а именно чрез прочитането от компютърното устройство на информацията, която се съдържа във флашката, една от двете флашки, които са записали информацията от всяка една машина, доста бързо се обработва всяка една секционна комисия. Протоколът се въвежда в рамките на четири до пет минути максимално, като това време включва и самото подреждане на различните екземпляри, подписването на всеки отделен лист, обработката в изчислителния пункт, разпечатката на хартиен носител на записите от флашките. Всичко може да се вложи в тези няколко минути. Доста бързо е на фона на ръчното въвеждане на информация там, където имаме секции без машини."
В 7:00 часа ще започне изборният ден на 2 октомври. Краят е в 20:00 часа, освен ако пред съответната секция няма още чакащи да гласуват. Тогава гласуването може да бъде удължено, но с не повече от час.
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..