Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ: Над 1200 лева месечна издръжка на един работещ у нас

Снимка: Радио Видин

В началото на месеца от КНСБ изчислиха, че издръжката за живот на работещите българи трябва надхвърля 1200 лева месечно. Според въпросното изследване, 1267 лева и 53 стотинки е чистият доход, с който трябва да разполага един работещ, за да живее нормално. За тричленно семейство от двама работещи и едно дете нужната сума за живот без лукс е 2282 лева на месец. От началото на годината доходът, необходим за издръжка, нараства с малко над 4%, а на годишна база- с 15,6 на сто. Данните на синдиката сочат още, че над 1,7 милиона души получават под заплата за издръжка. Това са близо две трети от работещите. Какви са критериите, по които се прави въпросното изследване и каква е ситуацията в Северозападна България? Разговаряхме с Росица Макелова, служител на Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ.

"Издръжката на живот е направена на базата на една потребителска кошница, която съдържа близо 500 стоки и услуги. По отношение на хранителните стоки следва да се отбележи, че ние следваме международно признати стандарти за това какъв калориен прием трябва да има един работник в зависимост дали е мъж или жена, също така и дете в семейството до 18 годишна възраст. Съобразяваме се също така менюто да е разнообразно и да осигурява протеини, въглехидрати, белтъчини и т.н. ... Нехранителните стоки са тези, които осигуряват базисен начин на живот, като тук няма луксозни стоки а предимно такива, свързани с образование на зависимото дете, съобщения, транспорт и други ... По отношение на това колко човека могат да си го позволят, се правят такива допълнителни калкулации на база на данни, които взимаме от НОИ за това на каква сума се осигуряват работещите българи и се вижда тенденция, която всъщност и през годините сме доказвали нееднократно, че едва 1/3 от населението може да си позволи да води подобен начин на живот, който ние смятаме за нормален."

През летните месеци темата за размера на минималната работна заплата у нас, сякаш остана на заден план за синдикатите. Така ли е всъщност и стои ли на дневен ред този въпрос?

"Това винаги ще стои на дневен ред и според мен ще бъде нещо, на което бъдещите политици ще наблягат в своята предизборна кампания. Факт е, че дори в края на последното правителство имаше консултации на тристранна основа- правителство, работодатели и синдикати. Обсъждаха се варианти за това колко да бъде размера на минималната работна заплата, кое обосновава тази необходимост, така че със сигурност този дебат ще продължи на фона и на тази европейска директива, която се очаква."- обясни Росица Макелова, служител на Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Красен Станчев е основател на Института за пазарна икономика, народен представител във Великото народно събрание (1990-1991), член на Съвета за икономическа политика към президента (1996 - 2001) и доцент в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Потърсихме го за коментар по темата:

"При всички случаи видинска област е под онова, което смята за нормално института на КНСБ. Такова е положението почти във всички области на Северозапада, с изключение на Плевен и на Враца. Трябва да се знае, обаче че методологията не е съвършена, тоест предполага се, че има определена цена на живота, която зависи от това какво вкарвате в кошницата. Въпросът е, че издръжката на живота не е равна на заплатата- има и други доходи отвъд заплатата и ако се вземат съотношенията заплата към икономика, има такава статистика на Обединените нации, то България не седи съвсем зле, тоест някъде около 53% от икономиката на България са именно заплатите." 

Каква е връзката между размера на минималната работна заплата и месечната издръжка на един работещ у нас, и може ли да се смята за сигнална лампа към управляващи и работодатели изследването на КНСБ- това попитахме още икономиста Красен Станчев:

"Въпросът е какво формира дохода и кой го плаща. В същото време, ако се види динамиката на възнагражденията, то е очевидно, че примерно 2007 година, която е най- добрата от последните 30 години от гледна точка на ръст на доходи, заетост и т.н.- тогава заплатите от брутния вътрешен продукт са 40%. Другото нещо, което е много важно е че в различните категории хора, които живеят в България, динамиката на доходите е много различна. За последните 10 години тя е най- ниска в групата на хората, които работят сами за себе си. Там увеличението за последните 10 години е някъде около 12- 13%."

Над 1200 лева трябва да е издръжката на един работещ у нас, изчислиха от КНСБ. Възможно ли е това за жителите на Северозапада- попитахме видинчани:

"Те говорят добре- КНСБ, но специално за нашия, както го наричат "западнал край" е изключено. Никога не може да стане това. Да извиняват моите приятели, но ние сме най- лошите хора в цялата страна, ние сме най- завистливите хора ... То зависи, всеки изчислява според неговата си необходимост. Един човек, дори и сам да е предполагам, че няма да му стигне за поддръжка на бита, на социалния живот. Хубаво е да сме оптимисти най- вече ... Въпросът е дали "частниците" ще увеличат също заплатите, защото те ще ги минат на договор на минималната, която е увеличена, но де факто те няма да вземат тези пари."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59