Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 октомври- Ден на българската община

Златко Живков: Никоя власт не е така близо до хората, както местната

Снимка: Любо Андреев

За предизвикателствата пред Общините говорим в "Посоките на делника". Поводът е Деня на българската община, който се отбелязва на 12 октомври. 

На тази дата през 1882 година Княжество България има своя първи Закон за общините и градското управление. 12 октомври е избран за празник на работещите в общинската администрация през 1998 г. от делегатите на Общото събрание на Национално сдружение на общините в Република България. 

Как работи местната власт в условията на парламентарна криза, коментира кметът на Монтана Златко Живков, който е член Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България  и представител на местната власт в Европейския комитет на регионите:

"Местната власт като че ли в тези кризисни времена е единствената от държавните институции, която работи непрекъснато не на "тих огън", на "бавен огън", както повечето, чакайки какво ще се случи на едно или друго ниво. Използвам случая да кажа, че тези 28 000 души, които работят в 265 български общини, на практика това е България. Благодарение на тяхната подготовка, ако щете дори и на грешките, и на други неща, които има, ние в момента предоставяме между 70 и 75 % от всички услуги в България. Нито една друга власт, нито Народното събрание, нито Президентството, нито депутатите, нито министрите са толкова близо до хората и до проблемите на хората. Съгласуваме над 500 законови и подзаконови нормативни актове. Това не може да се пренебрегне и тези, които по шаблон смятат, че администрацията обикновено е неподготвена, обикновено е раздута, е хубаво да се каже, че е доста свита на фона на това, което беше в началото на века. Поради тази причина е хубаво на днешния ден да се кажат добри думи, да не се забравя по никакъв начин, че единствената стабилна институция, която работи в момента без притеснения от всевъзможни избори и кризисни ситуации, които ни връхлитат една върху друга през последните 2,3 години, е местната власт".

Според Златко Живков политическата криза води до едни "тих бойкот" на държавната администрация, който пречи и на взаимодействието с местната власт:

"Поради тази причина ние нямаме никакъв избор освен, бидейки близо до хората,  да се опитваме според силите и възможностите да решаваме проблемите"- каза  Златко Живков. 

Извън програмата за храните, патронажната грижа и "Човешки ресурси" има известно забавяне по европейските програми, а същевременно голяма част от облика на българските градове се дължи именно на тях, коментира кметът на Монтана.

На заседанието на Европейския комитет по регионите, което се провежда през тази седмица, са обсъждани войната на Русия срещу Украйна и задаващата се тежка зима, която се очертава, каза Златко Живков:

"Ние сме октомври. Тези шест месеца до края на март са изключително важни и поради тази причина беше добре да има българско правителство, каквото и да е. Иначе оставаме отново и отново със служебни кабинети, служебни правителства, на които ще падне отговорността от тази непредвидима ситуация. Повечето европейски страни предлагат ограничения за зимата, дори най-богатите. Въпросът е ние какво можем да предложим като ограничение, защото и без това сме доста ограничени. В никакъв случай не можем да оставим без защита хората през този период".

Според Златко Живков след обявяването на резултатите от преброяването в страната, предстоят сериозни дискусии както в посока на разпределение на депутатските мандати по региони, така и на преструктурирането на общините. Той допълни, че една трета от общините в България са под 6000 жители, което поставя под въпрос потенциалът и възможностите за осигуряване на услуги на граждани.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00