Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Аспарухов: Местната власт е стабилна и досега устоява на кризите

Иван Аспарухов, кмет на Мездра
Снимка: Община Мездра

Държавата се крепи на местната власт като институция, коментира кметът на Мездра Иван Аспарухов по повод Деня на българската община, който отбелязваме на 12-ти октомври:

"В такива трудни времена местните власти заслужават уважение, защото при тях са и наводнения, при тях са и всякакви други събития, социални бунтове и напрежение сред хората заради всичките тези кризи, които ни налегнаха... Разбира се, когато имаш повече отговорности, когато имаш отговорности, които не са обезпечени финансово или нещо друго, си навличаш само несгодите на гражданите, защото всеки иска както гражданин. В това се състои и стабилността на местната власт, че може да устои на всички кризи, затова е постоянна. През четири години има избори. Ако има субективен проблем на определено място с ръководството на местната власт, той си е чисто субективен провал. Като институционален провал досега в новата история на България местните власти са единствената стабилна власт. Извънредни местни избори не е имало в България. Това е администрацията най-близо до хората".

Според Иван Аспарухов в страната са нужни административно- териториални промени и дори сме закъснели за такива, защото в държавата трябва да има ефективни структури. В страната има много населени места с по десетина жители, но въпросът за окрупняване на общините е криворазбран, допълни кметът на Мездра:

"От това, че ще съкратиш някаква администрация, територията си остава. Не съкращаваш територия. Землището на село "Y" или община "Y", която е малка и е останала с хиляда души, територията си е там. Тази територия се нуждае и от обгрижване, и от ресурс, и от инфраструктура, и от стопанисване. Ние не можем да обединим територия, тя е обединена. България се казва".

Иван Аспарухов добави, че необходимост от административно-териториална реформа има, но тя е за предефинирането на държавни органи, не толкова на местни:
  
"Разгледайте държавата като едно семейство. Бащата е на една страна, майката на друга страна и кой ще плаче- детето. В случая ние сме в ролята на детето. Семейството ни се казва България. Ние отдавна я делим България на президентска, на парламентарна и на кметска и не може да се разбере, че в крайна сметка става въпрос за една територия и за една държава, защото народът чака от всички. Чака да му стане по-добър животът. Той не чака даром. Чака нещо да усети, че се променя, нещо да усети към по-добро, а това става само с консолидация."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45