Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Аспарухов: Местната власт е стабилна и досега устоява на кризите

Иван Аспарухов, кмет на Мездра
Снимка: Община Мездра

Държавата се крепи на местната власт като институция, коментира кметът на Мездра Иван Аспарухов по повод Деня на българската община, който отбелязваме на 12-ти октомври:

"В такива трудни времена местните власти заслужават уважение, защото при тях са и наводнения, при тях са и всякакви други събития, социални бунтове и напрежение сред хората заради всичките тези кризи, които ни налегнаха... Разбира се, когато имаш повече отговорности, когато имаш отговорности, които не са обезпечени финансово или нещо друго, си навличаш само несгодите на гражданите, защото всеки иска както гражданин. В това се състои и стабилността на местната власт, че може да устои на всички кризи, затова е постоянна. През четири години има избори. Ако има субективен проблем на определено място с ръководството на местната власт, той си е чисто субективен провал. Като институционален провал досега в новата история на България местните власти са единствената стабилна власт. Извънредни местни избори не е имало в България. Това е администрацията най-близо до хората".

Според Иван Аспарухов в страната са нужни административно- териториални промени и дори сме закъснели за такива, защото в държавата трябва да има ефективни структури. В страната има много населени места с по десетина жители, но въпросът за окрупняване на общините е криворазбран, допълни кметът на Мездра:

"От това, че ще съкратиш някаква администрация, територията си остава. Не съкращаваш територия. Землището на село "Y" или община "Y", която е малка и е останала с хиляда души, територията си е там. Тази територия се нуждае и от обгрижване, и от ресурс, и от инфраструктура, и от стопанисване. Ние не можем да обединим територия, тя е обединена. България се казва".

Иван Аспарухов добави, че необходимост от административно-териториална реформа има, но тя е за предефинирането на държавни органи, не толкова на местни:
  
"Разгледайте държавата като едно семейство. Бащата е на една страна, майката на друга страна и кой ще плаче- детето. В случая ние сме в ролята на детето. Семейството ни се казва България. Ние отдавна я делим България на президентска, на парламентарна и на кметска и не може да се разбере, че в крайна сметка става въпрос за една територия и за една държава, защото народът чака от всички. Чака да му стане по-добър животът. Той не чака даром. Чака нещо да усети, че се променя, нещо да усети към по-добро, а това става само с консолидация."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00