Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден срещу тормоза в училище

В първия четвъртък на ноември Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, както и страните, членуващи в нея, отбелязват Международния ден срещу насилието и тормоза в училище, включително кибертормоза.  По този начин те признават, че насилието в училище във всичките му форми е нарушение на правата на децата и подрастващите на образование, здраве и благосъстояние, посочват от УНИЦЕФ България. Според данните от национално изследване, подкрепено от УНИЦЕФ за периода 2019-2020 година едно на седем деца в България е жертва на онлайн тормоз. Според Дани Колева, програмен директор "Закрила на детето" в УНИЦЕФ България, такива данни трябва да се събират регулярно и спрямо тях да се прилагат и мерките за решаване на проблема:

"Това, което вече виждаме е, че наистина онлайн тормозът се случва по всяко време на денонощието. Навлиза в пространства като дома, които до скоро бяха смятани за безопасни, но с развитието на технологиите, които смятам всеки ще се съгласи, са безспорни като възможности за децата да придобиват нови умения, да играят, да поддържат контакти с връстници, в същото време има и много рискове. Като че ли все още, като общество говоря, защото това не само не се разбира от самите деца, трябва да е силно застъпено в образователната система, от нас като родители, да говорим с децата за това какво е онлайн тормоз, къде се случва, как, за какво да бъдат бдителни децата, къде да потърсят помощ, освен да се обърнат към нас, техните родители, учители  и да получат съвет за това как могат да реагират в определена ситуация и за какво да внимават."

Кибертормозът може да има различни форми, а в световен мащаб за последните десет години сигналите за онлайн тормоз се увеличават. Често жертвата, като и извършителят не осъзнават случващото се.

Тормозът било то в мрежата или не, оставя травми у децата. В рамките на мобилното приложение "Разкажи ми" е създадена "УНИЦЕФ стая" , където младите хора получават подкрепа, за да изградят устойчивост и да преодоляват негативните емоции. Приложението е в рамките на кампания за подкрепа на психичното здраве:

"Психичното здраве е един от новите глобални приоритети за организацията във всичките над 190 държави, в които работим. За нас в екипа на УНИЦЕФ България  това също е един от ключовите ни приоритети, както за сегашната програма, така и за новата програма за страната, която е за периода 2023-2027 година." 

В България има и национална телефонна линия за деца 111 116, където могат да споделят каквото ги вълнува, както и да получат съвет. При проблем могат да позвънят и на специализираната линия за онлайн безопасност, която е 124 123, напомни Дани Колева.

Има и законодателни инициатива за да се осигури онлайн безопасност на децата. Едно от предложенията е доставчиците на интернет да възприемат подход "безопасност при проектиране" за услуги, за деца, както и разработване на технологии за онлайн безопасност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45