Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищни програми помагат за справяне с тормоза сред учениците

2
Снимка: Радио Видин

В училище децата стават по толерантни един към друг. Това коментира по повод Международния ден срещу тормоза в училище Мария Митева, педагогически съветник в Основно училище "Любен Каравелов" във Видин. Тя отбелязва, че толерантното отношение сред учениците се дължи и на усилията на екипа.  В училището са разработени програми във връзка с механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищно образование. Работи се и за противодействие на кибертормоза, едно от проявленията на насилие сред учениците: 

Мария Митева, педагогически съветник в ОУ

"Всяка година се изготвя оценка на ситуацията в училище посредством въпросник за тормоза в училище, който е предназначен за по-големите ученици и в случая аз го пускам на учениците, които са от прогимназиален етап 5-ти, 7-ми клас. Този въпросник има за цел да покаже доколко са запознати учениците с насилието и тормоза, какви форми на тормоз има в училище. Колко често се проявяват? Къде са местата, на които се случват? Дали са склонни да споделят? Така в последните 4,5 години прави впечатление, че учениците свикнаха с това да са по-толерантни, да са по-емпатийни един към друг и всичко това в крайна сметка се дължи на една продължителна превантивна работа, която се случва и с моя помощ, и с помощта на класните ръководители. От години наред отбелязваме Деня на розовата фланелка и Деня за безопасен интернет. Учениците някак станаха по-склонни да възприемат един по-добър модел на поведение. Не сме имали наскоро случай, който да е свързан с кибертормоз, въпреки че учениците прекарват доста време пред електронните устройства и в някакъв момент като че ли, особено и с това обучение от разстояние в следствие и на пандемията, някак ги прилепи още повече към тези устройства, но общувайки по този в електронна среда, учениците забравиха да общуват по между си на живо и това се вижда в техните контакти. Много е лесно, когато се застане пред  лаптоп, компютър, телефон  да се представи детето в една светлина, в която то се чувства уютно, да представи себе си по начин, по който иска другите да го възприемат. Така може да се случи едно по принцип срамежливо и свито дете да разгърне егото си  в много широк план, когато е зад компютъра и когато не го виждат. Тук вече можем да си поговорим и за това какви опасности крие интернет, защото често пъти децата в тийнейджърска възраст, пък и малко по-малки, имат склонността да се предоверяват. Имат склонността да не зачитат всички опасности, които предлага интернет средата. Често пъти с учениците сме разговаряли за това, че не се знае кой стои отсреща, на колко е години, какви са му намеренията. Затова като първо правило казваме, че не трябва да дават информация за себе си - адрес, град, телефон. Когато нещо ги притеснява или по някакъв начин се чувстват застрашени или пък попаднат на някаква информация, която смятат, че не е коректна, трябва да споделят с родителите си. Това е нещо много ценно, но не всеки  път се случва. Не всеки път децата са склонни да споделят, а за тях това може да е предпоставка за стрес, за депресия, за игнориране на приятели  и ако някой възрастен забележи такъв тип симптоматика, е хубаво да се опита да разговаря с детето, да види какво се случва."

 

Преди седем години училището е сред първите в страната, които се включват в програма "Киберскаути" на Центъра за безопасен интернет, отбеляза Мария Митева. По програмата ученици преминават обучения за онлайн безопасност, а натрупаните знания предават на свои връстници.


В часовете се обръща специално внимание на киберсигурността, но въпреки това рискове има, казват ученици от видински училища:


"Мисля, че знам как да се предпазвам. В часовете по компютърно моделиране ни учат... Не се занимаваме с хора, които не познаваме. Не си разкриваме личните данни, паролите... Имаме си специален час при психолога, който ни обяснява подробно поне един, два пъти на срок.... Мен ме обиждаха в една група във вайбър, беше в моя клас. Мама ми помогна да се справя."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00