Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Боянов: Гласуването с хартиената бюлетина и машина може да повиши избирателната активност

По-трудно ще е отчитането на резултатите от вота

"Връщането на хартиената бюлетина може да утежни малко процеса на последващото преброяване на вота и може би до известна степен би повлияло на избирателната активност", това коментира председателят на Районната избирателна комисия във Видин Даниел Боянов.

Освен на последните парламентарни избори, Даниел Боянов оглавяваше РИК и за вота през април миналата година, в състава на комисията е и при предишни избори, затова има поглед върху процеса:  

"Действително в работата ми на последните няколко избора за Народно събрание се чуваха мнения на гласоподаватели, особено в по-малките населени места, където изборите бяха само с машина, че те нямат доверие на тази техника. Те си знаят хартията и с хартия би им било по-лесно, а някои направо отказваха да гласуват с машина само защото не може да им се предостави възможност да гласуват с хартия. Имаше такива изказвания. Не мога да кажа до каква степен би се повишил изборният резултат чисто от човешка гледна точка, дали избирателите заради това, че могат да гласуват на хартия, биха отшили до избирателните секции, а пък не са ходили на предишни избори само заради машината. Не знам да има такава социология или да е правено някакво проучване по темата, или поне на мен не ми е известно, така че поне от тази гледна точка проблем с връщането на бюлетината няма".

Боянов допълни, че гласуването с хартиена бюлетина е познат и опростен начин за гласуване.
 
"От гледна точка на споровете "за" и "против" хартиената бюлетина, исторически нещата в България, а и навсякъде по света, десетки години е гласувано с хартиена бюлетина. Проблемите с гласуването са ясни отдавна- действителни, недействителни бюлетини... Не създава недоверие като към всяко ново нещо, както се случи с машините. Познато е на всички, както и на възрастните избиратели... Това не е нещо ново, не е нещо, което сега се въвежда".

Според Боянов по-трудоемко ще е отчитането на резултатите:

"Последните няколко избора, там, където се наложи по технически причини да се започне с машина, по някаква причина машината преустанови дейност, продължи се с хартиени бюлетини и там се наложи използването на така наречения комбиниран протокол за машина и хартиени бюлетин, който е доста по-утежнен откъм брой записи, откъм обема на информацията в него. Там трябва да се изброят хартиените бюлетини, да се извадят преференциите, да се разнесат по съответните таблици, отделно от това трябва да се вземат данните от машината, от нейния протокол, да се сумират. Ако Централната избирателна комисия не вземе решение да промени, по някакъв начин да опрости този протокол, очаквам по-голямо забавяне при отчитане на изборните резултати, ако се наложи връщането на хартията, да могат да използват хартиени бюлетини заедно с машините в секциите с над 300 гласоподаватели".

От техническа гледна точка ще има, ако не проблеми, то поне забавяне при отчитането на резултатите от гласуването, но то няма да е фатално, допълни Даниел Боянов. 

В спора "за" и "против" хартиената бюлетина потърсихме и мнения на видинчани.

"Според мен е редно да върне хартиената бюлетина, най-малко за да се повиши активността на хората. Вероятно много хора се притесняват от машините, и то предимно възрастните. Относно това, че биха могли да бъдат извършвани манипулации, вследствие на хартиения вот, мисля, че вероятността е много малка... Основно връщането на хартиените бюлетини ще послужи по време на избори да се включат и хора, които са с по-ниско образование или малограмотни лица, които не умеят да се справят с електронните устройства... Според мен е по-добре гласуването с машина. Работил съм на компютър. Машината не лъже..."

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14