Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автоинструктор: Новите пътни знаци ще са от полза в големите градове

2
Снимка: Радио ВИДИН


Нови пътни знаци се планира да бъдат въведени в помощ на участниците в движението. Нововъведението е залегнало в проект за промяна на Наредба за сигнализация на пътищата с пътни знаци, разработен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на вътрешните работи. Общо 11 са новите пътни знаци, които се планира да бъдат въведени. Повечето от тях се отнасят за указване на паркиране, като има знаци и за велосипедисти. Тези табели ще помагат на водачите, управляващи автомобили в по-големите градове. Заради предназначение на част от знаците (като например указване на паркинг на метрото) в по-малките населени места едва ли ще бъдат поставяни, смята Борислав Лалов, автоинструктор от Видин, който е практикувал и в София. По думите му в момента има около 400 пътни знаци, което е прекалено и затруднява паметта на водачите.

"От моята практика, дългогодишна, около 45 години, искам да спомена, че преди години пътните знаци 50% се знаеха и от лица, които не са шофьори. Сега с въвеждането на много пътни знаци, около 400 са, получава се едно претоварване на информацията. Винаги излишната информация не се усвоя добре от водачите. Защото те нямат и това време всички знаци да ги прегледат и да ги анализират... Сега новите пътни знаци улесняват действително, ако се въведат в движението, но в 3 или 4 града в България, където има обособени алеи за пешеходци, за велосипедисти, където масово вече се ползват електромобилите... Това, което ще се въведе, ще бъде задължително да се изучава в цялата страна във всички автошколи, те ще ги научат, колкото да мине изпита и след това няма къде да го приложи и ще се чудят за какво става на въпрос. Като например знакът за споделена зона за движение с ограничена скорост. Това го има в големите в квартали, където пешеходците имат право да се движат по платното за движение, децата да играят, автомобилите да се движат до 20 километра в час... Другото- за край на задължителен път само за велосипедистите. Значи то трябва да има начало и край, това е хубаво, но велосипедни алеи във Видин почти няма или аз просто не съм видял да са така обособени. Тук имаме знак за паркиране- паркирай и пътувай. На специални паркинги е отбелязано в близост до спирки на обществения транспорт. Това го има единствено в София и то до метрото... Другите знаци, начало платена зона-информационна табела. Има ги и във Видин, и във всички окръжни градове, където е въведено паркиране срещу заплащане... Новите пътни знаци, че ще се въведат, ще се въведат и ще бъдат в полза на водачите, които се движат в големите градове, където действително ще ги срещнат и действително ще има смисъл от тях. В малките градове няма да ги има и ще бъдат научени, тествани при изпит за водач и забравени."




Нормативният акт, който урежда вида, реда и правилата за използване на видовете пътни знаци е публикуван за обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на трите министерства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15