Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необратим ли е демографският срив в България?

Снимка: Генади Цоков

Продължава процесът на намаляване и застаряване на населението, сочат данните от националната статистика за миналата година. Населението в България вече е по-малко от 6 милиона и половина, а само за годината сме с 35 000 души по-малко. От сдружение "Гражданска инициатива България 2050" събраха на дискусионен форум специалисти от БАН, представители на неправителствени организации с желанието да се търсят решения за преодоляване на този проблем. 

"Данните вървят в същата логика, в която години наред статистическите данни показват една постоянна тенденция на намаляване на българското население. За съжаление от преброяване на преброяване, което се прави приблизително на десет години, тенденцията се засилва. През последното десетилетие- от 2011 до 2021 година спадът на населението на България беше най-големият, който познаваме в съвременната ни история- с близо 850 хиляди души... Въпросът дали е криза, или катастрофа бе широко дискутиран... Част от участниците във форума, както и аз самият, смятаме, че сегашното състояние и перспективите пред демографията на България най-добре се охарактеризират с думата "катастрофа"... Положението е тревожно, бъдещето изглежда още по-тревожно, това налага да се вземат максимално бързо мерки... Ако не се предприемат радикални мерки процесът е необратим... Тенденцията за намаляване на населението не е само българска, тя е за цяла Европа. Във всички европейски страни наблюдаваме процес на зстаряване и на известно намаляване на "коренното" население. Страните, които не познават спад, или имат леко увеличение на населението са страните от Западна Европа с най-висок жизнен стандрат, които привличат много мигранти. Плюсът при тях се дължи на голямата положителна миграция, а не на положителния естествен прираст на населението... За съжаление България в рамките на Европа стои най-зле... Ако не се вземат мерки, тенденцията ще стане неудържима...", коментира Валентин Съйков, председател на сдружение "Гражданска инициатива България 2050".   

Демографският проблем не може да бъде решен с чиновнически мерки. Необходимо е гражданското общество да се заеме с изработването на дългосрочна стратегия за демографско развитие, смята Валентин Съйков.

"Младежката миграция може да се спре на първо място с вдигане на жизнения стандарт до равнищата в останалите европейски страни. Ние имаме сериозни проблеми в социалната среда и ако доходите са един важен фактор за миграцията навън, но не са само те- нека да добавим корупцията, чувството за справедливост и безперспективност сред широки слоеве от населението- това са едни психологически фактори, но те се базират на явните недъзи на нашето общество. Затова промяната трябва да бъде комплексна- във всички сфери на живота..."

По данните, които от статистиката обявиха за миналата година, област Видин е най-малката и с най-бързо застаряващо население. Над 31 на сто от хората са на възраст над 65 години. Пред Изабел Борисова хората посочиха какво изгони младите. 

"Синът ми е в София, защото няма работа тук. Той е медицински работник- къде- болницата умира, заплатите са никакви- кой ще дойде тук?... Няма работа, няма препитание... Трудно ще се върнат младите- трябва да се открият работни места... Кое работи във Видин, за да дойдат хората?... Няма фабрики, пенсионери и служители- друго няма... Трябва да има работа и заплащането да е достойно за тази работа. Тук предлагат такива заплати, с които не можеш да вържеш двата края, камо ли да мислиш за бъдеще и перспективи... Не стигат само за сметките... "

Когато говорим за тревожни тенденции в демографията, трябва да се имат предвид регионалните диспропорции, коментира Валентин Съйков. Трябва да се търсят комплексни решения за преодоляване на демографската ситуация в страната.

"Делът на лицата над 65 години във Видин е близо 1/3 от населението. По петите го гонят и други области... Когато говорим за тревожните тенденции в демографията, те се изразяват и в регионалните диспропорции. За тези региони на конференцията беше използван терминът "антропологическа пустиня", т.е. очертават се в следващите десетилетия райони, в които ще има сгради, все още запазени пътища, ако се поддържат, но няма да има хора, които да живеят, да работят поне в този необходим минимум, за да се поддържат социалните функции в тези региони..." 

Според заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова, има законодателни инициативи, които да помогнат на региони като Видин да се спряват с демографския срив: 

"Това е сложен проблем, защото решението не е еднозначно. Обедняването на населението и високата инфлация също водят до изтичане на хора от държавата, защото всеки иска да живее нормално и достойно... Когато правилно решаваме икономическите проблеми на страната, и на регионите, ние създаваме условия хората да останат, да се завръщат тук, да работят тук. Вторият фактор е разкриването на работни места- трябва да има повече инвестиции, които се изразяват в производства, разкриване на различни нови дейности във всички сектори- в това отношение трябва да бъдат приложени мерки, които са свързани с икономическия растеж... За мен първото решение на демографския проблем е отговорно управление на държавата с добро познаване на икономическите процеси... " 

Още от коментарите чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03