Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 11 май празнуват библиотекарите

Валентина Вълчева: Днес библиотеката не е просто прашен склад за книжки

5
Снимка: Радио Видин

На 11 май, когато е денят на светите равноапостоли Кирил и Методий, честваме професионалния празник на библиотекаря. Отбелязва се от 2006 година. За  професията и задачите на съвременната библиотека говорим с Валентина Вълчева, завеждащ отдел "Заемна за възрастни" в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин и  Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел.

Библиотеката е сред най-консервативните институции, които трудно търпят промени, но и тук новите технологии и тенденции навлизат в помощ на библиотекаря и на читателите, разказва Валентина Вълчева.

"Ние възприемаме само най-добрите практики. Съвременният човек, както виждаме, е свикнал да живее на много по-високи обороти от предишните поколения. Много по-динамичен начин на живот да води. Свикнал е да търси и получава всичко много бързо- сега и веднага. Търси бързи отговори, бързи решения, бърза информация. В библиотеката вече от години ги няма тези тълпи от хора, които стоят в читалните и часове наред пишат, четат, записват на ръка или преснимат. Човек, когато влезе в библиотеката, ако влезе, за да търси информация, иска да я получи на момента, в готов вид. Оттук нататък вече следва нашата роля да влезем в конкуренция с новите технологии, което е голямо предизвикателство, защото, както знаем, в интернет може да се намери всичко като информация, но нашата роля е да поднесем достоверна, проверена информация, за която можем да гарантираме, че е е вярна, докато в интернет... Библиотеката разбира се се развива в много отношения. Ние не сме просто един прашен склад за книжки- приел, предал книжки на читателя. Днес тя е в помощ и на работодателите, на работещите, на бизнеса, на институциите, на общественото здравеопазване, дори мога да твърдя, че помагаме по някакъв начин. Ангажирани сме в обучението на хората в гражданска отговорност, защото това се оказва голям проблем в днешно време. Така че, ролята на библиотеката не една. Ние възприехме много роли и се надявам да се справяме още по-успешно с тях, макар че има още какво да се желае."

Красиви илюстрации заедно с новите технологии привличат най-малките читатели, обяснява Адриана Цветкова.

"Най-млаките читатели привличаме с красиво илюстровани цветни книжки. Картинките са най-могжъщото средство, което приковава детското внимание. Самите илюстрации успяват да подсилят и да допълнят разказа. Многобройни са срещите ни с тях. Усилено работим с всички детски градини от област Видин. За това ни помагат и двата библиобуса, с които библиотеката наскоро се сдоби. Разполагаме и с технологична стая, която е напълно оборудвана. В нея има разнообразие от настолни игри. Също така имаме обособен кът за четене, в който всеки родител е добре дошъл да прочете приказка за своето дете. Нашата основна цел е да възпитаваме любов към книгите и четеното, да стимулираме децата да развиват творческите си способности, креативност и въображение. Работим активно в тази насока да привлечем малките читатели в библиотеката. Провеждаме редица инициативи за всички деца като гостувания на детски автори, представяния на нови книги, отбелязване на българските обичаи под формата на открити уроци и ателиета, викторини с награди, четене на открито, Нощ на книгите за Хари Потър, маратон на четенето, който провеждаме ежегодно през месец април и включваме всички деца, Лято с библиотеката, където организираме клубни  форми. Предлагаме полезни и интересни занимания за пълноценното осмисляне на свободното време на нашите читатели, арт- ателиета и много други инициативи. За да превърнем децата в четящи възрастни, всички ние трябва да положим усилия, да бъдем последователни, търпеливи в това да направим книгата чат от тяхното ежедневие."

От седмица в детския отдел  са Анелия и Кристиян, ученици в Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин, които са избрали да проведат своя стаж в библиотеката.

"Стори ми се интересно да чета книги, да се запознавам с нови  хора...Още от малък се интересувам от книгите. Тук намирам голяма помощ от страна на колегите и е доста интересно."
 
В библиотеката отдавна не е актуален спорът дали мишката ще изяде книжката, обяснява Валентина Вълчева. Дигитализацията помага на библиотекарите да се заемат с дейност, за които преди не достигало време.
 
"Мишката отдавна помага на книжката  най-вече по отношение на дигитализиране на нашите фондове, казвам нашите не само по отношение на библиотеката във Видин, а изобщо, защото се оказва, че дигиталните фондове не само не спират нашите читатели да идват в библиотеката, а ги привличат, макар и по алтернативни пътеки. Нашите читатели се научиха да ни търсят по всички възможни начини- онлайн, чрез социалните мрежи, медии, сайтовете на библиотеките, така че дигитализирането на нашите фондове помага и на тях, но и на нас. По този начин ние пестим от човешки ресурс и финансов, защото, както знаем една книга например, издадена на хартиен носител изисква много повече финансов ресурс, изисква място, на което да се съхранява, изисква условия за съхранение, изисква също така от читателя за дойде на място, за да я потърси, да я прегледа, да снима, да си препише, докато за едно дигитално копие на нас ни помага фактът, че няма нужда от специални условия за съхранение. Не заема място по стелажите, в същото време може да бъде предоставено по всякакви възможни начини- през интернет, по имейл  или по другите пътеки, така че по този начин дигиталните технологии облекчиха донякъде работата на библиотекарите и помогнаха да отделим време за дейности, за които преди това не достигаше." 

Професията на библиотекаря дава възможност за разширяване кръгозора и култивиране на една функционална и емоционална грамотност, казва Валентина Вълчева. Допълва, че от професията библиотекаря трябва да бъде премахната стигмата, която носи през вековете.

"Знаем разликата между образа на библиотекаря и образа на библиотекарката, който хората имат. Библиотекарят е мистичният мъж, който владее силата на знанието, докато библиотекарката е преди всичко няква стара мома с дрехи демоде, коса, вързана на кок, която вкъщи я чакат 5-10 котки и никой друг. Нищо такова няма. Всеки, който дойде в библиотеката, може да види, че ние не сме такива." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00